Predpogoji za sklenitev sporazuma o izstopu Velike Britanije iz EU 

Sporočilo za javnost 
Nazadnje spremenjeno: 
 
Objavljeno:   
 

Evropski poslanci so v sredo z veliko večino (516 glasov za, 133 proti z 50 vzdržanih glasov) sprejeli resolucijo, ki opredeljuje ključna načela in pogoje Parlamenta za njegovo končno odobritev sporazuma o izstopu Velike Britanije iz EU, s katerim morajo poslanci soglašati, da bo lahko stopil v veljavo.

Resolucija poudarja nujnost pravične in nediskriminatorne obravnave tako državljanov 27 preostalih članic Unije, ki živijo v Združenem kraljestvu, kot tudi britanskih državljanov, ki živijo v EU. Velika Britanija mora še naprej spoštovati vse pravne, finančne in proračunske obveznosti, vključno z obveznostmi v okviru sedanjega večletnega finančnega okvira, ki zapadejo tudi po datumu izstopa.


Ne glede na izid pogajanj o prihodnosti odnosov med Unijo in Britanijo, ti ne smejo vključevati nikakršnega kompromisa med notranjo in zunanjo varnostjo in prihodnjimi gospodarskimi odnosi. V sporazumu ne sme biti nesistematičnih ali sektorskih določb, ki bi podjetjem s sedežem v Združenem kraljestvu dajala preferenčni dostop do notranjega trga ali carinske unije, saj je pogoj za članstvo sprejemanje štirih svoboščin, priznavanje jurisdikcije evropskega sodišča, splošni prispevek v proračun in upoštevanje skupne trgovinske politike.


Glede faz v pogajanjih dokument poudarja, da bi bilo najprej treba doseči bistven napredek v smeri sporazuma o izstopu in šele potem začeti načeti vprašanje morebitnega prehodnega obdobja, ki naj ne bi bilo daljše od treh let. Šele po izstopu pa se lahko sklene dogovor o prihodnjih medsebojnih odnosih.


Interesi državljanov


Mandat in pogajalske smernice, ki naj veljajo skozi celotni pogajalski proces, morajo v celoti odražati stališče in interes državljanov EU-27, pri čemer je še posebej treba upoštevati državljane Irske, saj bo britanski izstop iz Unije to državo še posebej prizadel. Ob tem Parlament vztraja, da je absolutno treba zagotoviti kontinuiteto in stabilnost severnoirskega mirovnega procesa in storiti vse, kar je le mogoče, da se prepreči ponovna vzpostavitev strogo nadzorovanih meja.


Resolucija opozarja, da bi bilo v nasprotju s pravom Unije, če bi se pravice, povezane s svobodo gibanja, vključno z diskriminacijo med državljani EU pri njihovem uveljavljanju pravic rezidentov, začele omejevati pred dnevom britanskega izstopa iz EU in poziva preostalih 27 članic, kako v skladu z evropsko zakonodajo ublažiti izgubo trenutnih pravic britanskim državljanov, ki živijo v Uniji.


Pogajalska načela


Parlament pričakuje, da bodo pogajanja potekala v dobri veri in popolnoma pregledno. Če bi se Britanija še pred izstopom iz Unije začela pogajati o trgovinskih sporazumih s tretjimi državami, bi to pomenilo kršitev evropskih pogodb. Prav tako bi kršitev zakonodaje EU pomenila morebitna dvostranska pogajanja s katero od članic Unije o prihodnjih odnosih.


Razprava pred glasovanjem


Dopoldne so voditelji političnih skupin Parlamenta predstavili svoje prednostne točke za prihodnja pogajanja z Veliko Britanijo o izstopu iz Unije. O potrditvi končnega sporazuma bodo namreč odločali evropski poslanci, kar sta v razpravi poudarila tudi predsednik Komisije Jean-Claude Juncker in pogajalec EU za brexit Michel Barnier.


Na začetku razprave je predsednik Parlamenta Antonio Tajani poudaril, da bo »glas poslancev odločilen pri končnem izidu pogajanj o izstopu Velike Britanije in prihodnje odnose med EU in Združenim kraljestvom. Nedavni teroristični napadi pa so spet pokazali, da bodo morale vse evropske države tesno medsebojno sodelovati še naprej.«


Razprava je pokazala široko podporo načelu., da mora biti prednostna naloga zaščita  interesov državljanov, ki jih bo izstop Britanije najbolj prizadel. Večina vodij skupin je poudarila, da morajo pogovori potekati mirno, vendar z enotnim in odločnim nastopom preostalih 27 članic Unije. Levi pol plenarne dvorane je kot prednostno nalogo poudaril tudi ohranitev visoke stopnje socialne varnosti.


Več voditeljev je omenilo, da naj bo brexit tudi priložnost za prenovitev EU in dokaz povezanosti držav članic.


Vodji skupin EFDD in ENF pa sta izrazila veselje ob začetku postopka izstopa Britanije in obtožila EU, da jo želi za izstop kaznovati.


Povezave na videoposnetke govornikov


Začetek razprave, predsednik EP Antonio Tajani


Manfred Weber (ELS, Nemčija)


Gianni Pittella (S&D, Italija)


Helga Stevens (ECR, Belgija)


Guy Verhofstadt (ALDE, Belgija)


Gabriele Zimmer (GUE/NGL, Nemčija)


Philippe Lamberts (Zeleni/ESZ, Belgija)


Nigel Farage (EFDD, Velika Britanija)


Marcel De Graaf (ENF, Nizozemska)


Danuta Hübner, predsednica Odbora za ustavne zadeve


Ian Borg, za predsedstvo Sveta EU


Jean-Claude Juncker, predsednik Komisije


Michel Barnier, pogajalec EU o izstopu Velike Britanije