Z delitvijo plina nad težave pri oskrbi  

Sporočilo za javnost 
Nazadnje spremenjeno: 
 
Objavljeno:   
 
  • Sosednje države si bodo pomagale v primeru plinskih kriz
  • Čezmejna solidarnost: po potrebi delitev plina
  • Preglednost pogodb o dobavi plina

Država EU, ki se znajde v izrednih razmerah zaradi pomanjkanja plina, bo po novih pravilih, ki jih je odobril Evropski Parlament, lahko zaprosila za čezmejno pomoč svojih sosed.

Prednost pri oskrbi bodo imela gospodinjstva, sistemi za daljinsko ogrevanje in osnovne socialne službe (npr. bolnišnice). Država članica bo lahko aktivirala solidarnostni mehanizem in druge države članice zaprosila za pomoč v primeru velikih težav pri oskrbi.

Regionalno sodelovanje

Nova pravila opredeljujejo štiri rizične skupine držav članic, ki bodo vključene v sodelovanje, povezano s tveganjem. Te države bodo redno izvajale skupne ocene tveganja ter pripravljale skupne preventivne ukrepe in ukrepe v izrednih razmerah.

Države članice bodo lahko razglasile eno od treh stopenj krize zaradi težav pri oskrbi s plinom: stopnjo zgodnjega opozarjanja, stopnjo pripravljenosti in stopnjo izrednih razmer. Krizo bodo razglasile z obvestilom Evropske komisije, pristojnih organov svojih rizičnih skupin in organov sosednjih držav članic.

Preglednost pogodb

Evropska komisija bo lahko zahtevala dostop do pogodb o oskrbi s plinom, ki so pomembne za varnost oskrbe (če predstavljajo 28% letne porabe plina v državi članici). Prav tako bo lahko zaprosila za podrobnosti drugih dogovorov, ki so pomembni za sklenitev pogodbe o dobavi plina, vključno s pogodbami o plinski infrastrukturi.

Uredba je bila sprejeta s 567 glasovi za, 101 proti in 23 vzdržanimi glasovi.

Ko jo bo potrdil Svet, bo revidirana uredba o varnosti oskrbe s plinom objavljena v Uradnem listu Evropske unije. Veljati bo začela 20 dni po objavi.

Ozadje

Nova uredba je ključni del svežnja za trajnostno zanesljivo oskrbo z energijo, ki ga je Komisija predstavila februarja 2016. Skupaj z revidirano zakonodajo o medvladnih sporazumih (sprejeto marca 2017) bosta povečala preglednost trga plina in okrepila odpornost EU v primeru težav pri oskrbi s plinom. Seznam držav članic v štirih rizičnih skupinah je v Prilogi I Uredbe.

Dejstva in številke 
  • EU letno potrebuje 400 milijard kubičnih metrov plina. 
  • Približno 65% plina mora EU uvozit – glavne dobaviteljice so Rusija, Norveška in Alžirija.