Vzpostavitev evropskega javnega tožilstva: Parlament dal zeleno luč 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Tožilstvo bo povezalo delo evropskih in nacionalnih organov pregona
  • Izključna in evropska jurisdikcija
  • Do sedaj so bili za pregon zlorabe evropskih sredstev pristojni le nacionalni organi

Urad evropskega javnega tožilca bo pristojen za preiskavo in pregon kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo proračuna EU.

Trenutno so za preiskavo in pregon goljufij pri uporabi sredstev EU (npr. namerna zloraba sredstev  iz evropskih strukturnih skladov ali čezmejne goljufije v zvezi z DDV) pristojni zgolj nacionalni organi. Njihova pristojnost se konča na državnih mejah.

 

Evropsko javno tožilstvo bo omogočilo hitro izmenjavo informacij, koordinirane policijske preiskave, hitro zamrznitev in zaseg premoženja ter čezmejno aretacijo osumljencev. Tesno bo sodelovalo z uradom za evropsko pravosodno sodelovanje Eurojust in evropskim uradom za boj proti goljufijam OLAF ter dopolnjevalo njuno delo. Pregoni bodo s tem uspešnejši, davkoplačevalski denar pa povrnjen v večji meri.

Naslednji koraki

Po odobritvi Parlamenta lahko Svet sedaj formalno sprejme uredbo o evropskem javnem tožilstvu. Urad tožilca naj bi z delom začel med letoma 2020 in 2021.

 

Ozadje

V okrepljeno sodelovanje za vzpostavitev tožilstva je vključenih 20 držav članic. Švedska, Nizozemska, Malta, Madžarska, Poljska, Združeno kraljestvo, Irska in Danska trenutno ne sodelujejo, a če želijo, se lahko kadarkoli priključijo.

 

Sedež evropskega javnega tožilstva bo v Luksemburgu, sestavljali pa ga bodo glavni tožilec in tožilci iz vseh sodelujočih držav. Njihova naloga bo vodenje vsakodnevnih kazenskih preiskav, ki jih bodo izvajali delegirani tožilci v vseh sodelujočih državah.

 

Parlament je 5. julija 2017 odobril skupne opredelitve kaznivih dejanj, povezanih z goljufijami, ki bodo v pristojnosti tožilstva. Seznam kaznivih dejanj bi se v prihodnosti lahko razširil, na primer tudi na terorizem.