Nezmožnost začetka pogovorov o Albaniji in Severni Makedoniji je ''napaka''  

Sporočilo za javnost 
 
 

V četrtek sprejeti resoluciji je Evropski parlament poudaril, da obe državi izpolnjujeta standarde za pričetek pogajanj o priključitvi k EU.

Parlament je izrazil globoko razočaranje o neuspehu dogovora o začetku pristopnih pogajanj Albanije in Severne Makedonije z EU na vrhu EU, ki je potekal 17. in 18. oktobra v Bruslju.

Poslanci in poslanke obžalujejo potezo Francije, Danske in Nizozemske, saj so te blokirale odločitev in pravijo, da sta v zadnjih letih Albanija in Severna Makedonija pokazali znaten trud in da dosegata kriterije Unije za začetek pristopnih pogajanj.

Poslanci in poslanke so pohvalili trud Severne Makedonije za ureditev težkih dvostranskih vprašanj s sosednjimi državami, pozdravili pa so tudi nedavni sprejem reform na področju pravosodja v Albaniji.

Strateška napaka

Evropski parlament poudarja, da je ‘’nezmožnost odločitve’’ voditeljev EU strateška napaka, ki škoduje verodostojnosti EU in pošilja negativno sporočilo ostalim potencialnim kandidatkam za članstvo. Poslanci in poslanke dodajajo, da bi ta odločitev lahko omogočila tesnejše sodelovanje Albanije in Severne Makedonije z drugimi tujimi akterji, katerih aktivnosti ne bi bile nujno skladne z interesi in vrednotami Unije.

Resolucija še navaja, da reforma procesa širitve, ki jo zagovarjajo nekatere države članice, ne bi smela ovirati Albanije in Severne Makedonije, ki že dosegata standarde ocenjevanja na podlagi dosedanjih dosežkov in objektivnih kriterijev in ne na podlagi notranjepolitičnih interesov v drugih državah.

Zdaj je čas za začetek pogajanj

Poslanci in poslanke so države članice pozvali k odgovornemu ravnanju v zvezi z Albanijo in Severno Makedonijo in k sprejemu soglasne pozitivne odločitve na naslednjem srečanju. Dodajajo tudi, da bi moral Parlament pospešiti dejavnosti, ki podpirajo demokracijo, in s tem zagotoviti, da bodo nacionalni parlamenti držav Zahodnega Balkana odigrali vlogo motorja demokratičnih reform.

Besedilo je bilo sprejeto, s 412 glasovi za, 136 proti, 30 poslank in poslancev pa se je vzdržalo.