Evropski poslanci zaskrbljeni glede pravic državljanov po brexitu 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Zaskrbljenost glede sheme Združenega kraljestva za ureditev statusa državljanov EU ter vzpostavitev neodvisnega nadzornega organa  
  • V ospredju razprave svoboda gibanja, dolžina prehodnega obdobja ter omejevanje negativnih vplivov na življenje državljanov EU in Združenega kraljestva 
Poslanci so zaskrbljeni za pravice državljanov EU in Združenega kraljestva, tudi glede svobode gibanja  

Parlament poudarja, da so nujna jamstva glede zaščite pravic državljanov, preden bo potrdil dogovor o izstopu Združenega kraljestva iz EU.

Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so v resoluciji, ki so jo sprejeli danes, pregledali položaj na področju pravic državljanov v kontekstu brexita, pri čemer so poudarili, da bodo ob potrjevanju izstopnega dogovora upoštevali “dosedanje izkušnje ter dana zagotovila” glede njihove zaščite. Parlament je izrazil zaskrbljenost zlasti glede pristopa na podlagi prijav, ki ga v svoji shemi za ureditev statusa državljanov EU uporablja Združeno kraljestvo. Prav tako so poslanke in poslanci izpostavili nekatere pomanjkljivosti sistema, kot so odsotnost fizičnega dokaza za uspešne prosilce ter omejeno dostopnost.

Evropski parlament je prav tako postavil pod vprašaj vzpostavitev ter neodvisnost "neodvisnega organa" Združenega kraljestva, ki ga predvideva dogovor o izstopu, zato so se zavzeli za oblikovanje skupnega nadzornega mehanizma na ravni Evropskega parlamenta ter parlamenta Združenega kraljestva.

Resolucija še poziva k pripravi in izvedbi informativne kampanje za državljane, vlade držav članice EU pa poziva, naj sprejmejo ukrepe, ki bodo državljanom Združenega kraljestva, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočali pravno varnost.

Resolucija je bila sprejeta s 610 glasovi za, 29 proti in 68 vzdržanimi, razpravo pa so poslanke in poslanci opravili v torek. Slednja se je osredotočila predvsem na svobodo gibanja ter na omejevanje negativnih vplivov brexita na življenje državljanov.

Videoposnetek izjave Nikoline Brnjac v imenu hrvaškega predsedstva Svetu EU in predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen


Videoposnetek razprave

Videoposnetek sklepnih izjav glavnega pogajalca EU za brexit Michela Barnierja in Nikoline Brnjac

Ozadje

Dogovor o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije mora potrditi tudi Evropski parlament z navadno večino oddanih glasov (Člen 50 (2) Pogodbe o Evropski uniji). Parlament bo o izstopnem dogovoru glasoval po koncu ratifikacijskega postopka v Združenem kraljestvu.

Drugi del dogovora o izstopu ščiti državljane EU v Združenem kraljestvu ter državljane Združenega kraljestva v državah članicah EU, kot tudi njihove družine. Skladno z določili dogovora bodo ohranjene vse pravice iz naslova socialne varnosti na podlagi evropske zakonodaje kot tudi vse državljanske pravice. Vsi potrebni upravni postopki morajo biti transparentni, preprosti in poenoteni. Izvedbo teh postopkov bo nadzoroval neodvisni organ, ki bo imel enaka pooblastila kot Evropska komisija.