Razprava o proračunu EU in okrevanju: “Dogovor v Svetu ni končni dogovor” 

Sporočilo za javnost 
 
 
Predlogi Komisije o svežnju za okrevanje in dolgoročnem proračunu EU so tisti minimum, ki je sprejemljiv za Parlament. © EP/DLL-JBR-LDI  

Po sestanku Evropskega sveta 19. junija in pred naslednjim srečanjem 17. julija je Parlament v sredo popoldan predstavil svoje stališče o prihodnjem financiranju EU in oživitvi gospodarstva.

V razpravi s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in podpredsednikom Evropske komisije Marošem Šefčovičem je večina poslank in poslancev ponovno poudarila, da so predlogi Komisije o svežnju za okrevanje in prenovljenem dolgoročnem proračunu EU tisti minimum, ki je sprejemljiv za Parlament.


Parlament je zahteval tudi ustrezen načrt za odplačevanje, ki bo vključeval več novih lastnih virov EU - denimo davek na digitalizacijo ali sistem, ki bo temeljil na sistemu trgovanja z emisijami (ETS). S tem bi preprečili, da bi dolgove morali odplačevati državljani.


Več poslank in poslancev vztraja pri naslednjih zahtevah:

  • pogoji, povezani s sredstvi za okrevanje, ne smejo povzročiti novih varčevalnih ukrepov,
  • spoštovanje načel pravne države,
  • naložbe morajo okrepiti odpornost EU - na primer, s krepitvijo digitalne agende.

Nekatere poslanke in poslanci so ocenili, da bo celoten paket za okrevanje znašal “slabih 1,5 % bruto nacionalnega dohodka EU”, drugi pa so temu nasprotovali in menili, da je obseg paketa prevelik in obžalujejo, da bo Unija prevzela dolg.


Številne poslanke in poslanci so v ospredje postavili tudi dejstvo, da potrebno gledati dolgoročno, če bi v prihodnosti ponovno prišlo do omejitev gibanja, življenja in karanten. Poudarili so, da “dogovor v Svetu ni končni dogovor” in da je Parlament pripravljen na pogajanja. Poslanke in poslanci bodo imeli namreč zadnjo besedo (glasovanje z absolutno večino), pri potrjevanju dolgoročnega proračuna EU za obdobje 2021–2027.


V skladu z določilom 324. člena Pogodbe EU so se včeraj, 8. Julija, srečali predsednik Parlamenta David Sassoli, kanclerka Angela Merkel, ki je zastopala nemško predsestvo Svetu EU, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, da bi skupaj ocenili napredek in se pripravili na nova politična pogajanja.


Ozadje

Voditelji držav oziroma vlad držav članic EU so 19. junija preko video zasedanja izmenjali mnenja in poglede na sklad za oživitev gospodarstva po krizi COVID-19 in na nov dolgoročen proračun EU, ki ju je Evropska komisija predstavila 27. maja. O skupnem stališču se niso uspeli dogovoriti.


Voditelji držav članic se bodo fizično srečali 17, julija v Bruslju, da bi na podlagi konkretnih predlogov, ki jih bo pred srečanjem predložil predsednik Evropskega sveta Charles Michel, poskušali doseči dogovor.


Oglejte si posamezne izjave:

Charles MICHEL, predsednik Evropskega sveta

Maroš ŠEFČOVIČ, v imenu Komisije

Siegfried MUREŞAN (EPP, Romunija)

Iratxe GARCÍA PÉREZ (S&D, Španija)

Valérie HAYER (Renew Europe, Francija)

Gilles LEBRETON (ID, Francija)

Philippe LAMBERTS (Greens/EFA, Belgija)

Johan VAN OVERTVELDT (ECR, Belgija)

Manon AUBRY (GUE/NGL, Francija)