Parlament se zavzema, da bi evropski potrošniki imeli „pravico do popravila“ 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Spodbujanje ponovne uporabe in trajnostnih proizvodov za potrošnike 
  • Popravljivost in daljša življenjska doba proizvodov 
  • Enotni polnilnik za manj elektronskih odpadkov 
  • Poziv k sistematičnim spremembam v proizvodnji, javnih naročilih, oglaševanju in ravnanju z odpadki 
Napis pod fotografijo: Poslanci želijo podpreti ponovno uporabo in popravila, potrošnike pa poučiti o vplivu njihovih dejanj na okolje.  

Parlament je zavezan trajnosti, zato želi spodbuditi ponovno uporabo in popravila ter ukrepati proti krajšanju življenjske dobe proizvodov

Resolucija o bolj trajnostnem enotnem trgu je bila sprejeta s 395 glasovi za, 94 glasovi proti in 207 vzdržanimi glasovi.


Poslanci Evropskega parlamenta so pozvali Komisijo, naj potrošnikom omogoči „pravico do popravila“. Popravila bi morala biti privlačnejša, bolj sistematična in stroškovno učinkovitejša, bodisi s podaljšanjem garancije, garancijo za nadomestne dele ali boljšim dostopom do informacij o popravilu in vzdrževanju.


Poslanci želijo tudi bolj podpreti trgovanje z rabljenim blagom, pozivajo pa tudi k ukrepom proti prekratki življenjski dobi proizvodov in zagovarjajo trajnostno proizvodnjo. Poleg tega so že večkrat pozvali k uvedbi sistema enotnih polnilnikov, da bi zmanjšali količino elektronskih odpadkov. Parlament se zavzema tudi za uvedbo sistema označevanja proizvodov glede na njihovo življenjsko dobo (npr. števcev uporabe in jasnih informacij o predvideni življenjski dobi proizvodov).

Nič več ovir za popravilo, nadaljnjo prodajo in ponovno uporabo

Da bi pripomogli k bolj trajnostnim poslovnim modelom in vedenju potrošnikov, poslanci pozivajo k bolj trajnostnemu javnemu naročanju ter odgovornemu trženju in oglaševanju. Pri oglaševanju okolju prijaznih proizvodov bi morala denimo veljati enotna merila, podobno kot pri okoljskih certifikatih. Poslanci v resoluciji pozivajo tudi k večji prepoznavnosti znaka EU za okolje. Ta bi se v industriji tako uporabljal pogosteje, bolj ozaveščeni pa bi bili tudi potrošniki.


Parlament v sprejetem besedilu predlaga tudi nova pravila za ravnanje z odpadki ter si prizadeva za odstranitev pravnih ovir, ki preprečujejo popravilo, nadaljnjo prodajo in ponovno uporabo. To bo koristno tudi za trg sekundarnih surovin.


Izjava


Poročevalec David Cormand (Verts/ALE, Francija) je povedal : „Napočil je čas, da se cilji zelenega dogovora uporabijo kot temelj enotnega trga in trajnostni proizvodi že v sami zasnovi spodbujajo. Da bi to dosegli, potrebujemo celovit sklop pravil, ki bodo omogočala jasne in enostavne odločitve namesto tehničnih sprememb, ki nimajo političnega poguma in povzročajo zmedo tako pri potrošnikih kot tudi podjetji. Evropski parlament je s sprejetjem tega poročila poslal jasno sporočilo: usklajeno obvezno označevanje, ki navaja trajnost in odpravlja prezgodnjo zastarelost na ravni EU, sta pot naprej."

Splošna predstavitev


Raziskava Eurobarometra je pokazala, da bi 77 % državljanov EU svoje naprave raje popravilo kot zamenjalo. 79 % vprašanih pa meni, da bi morali biti proizvajalci dolžni omogočiti popravilo digitalnih naprav ali zamenjavo njihovih posameznih delov.