Potrjen dogovor o kakovostnejši vodi iz pipe in zmanjšanju plastičnih odpadkov 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Z manjšo porabo ustekleničene vode bi lahko gospodinjstva v Evropski uniji prihranila več kot 600 milijonov evrov letno 
  • „Right2Water“ – „pravica do vode“ je prva evropska državljanska pobuda, ki je postala zakon 
  • Strožja pravila za mejne vrednosti nekaterih onesnaževal 
Varna voda iz pipe: cenejša za potrošnike in boljša za okolje.© AdobeStock/Igor  

Direktiva o pitni vodi, ki jo je sprejel Evropski parlament, bo zagotovila boljši dostop do kakovostne vode iz pipe, tudi za ranljive skupine.

Parlament je v torek potrdil dogovor z državami članicami o novi direktivi o pitni vodi.


Z novimi predpisi bo kakovostna voda iz pipe postala dostopna po vsej Evropski uniji. Direktiva je nastala na pobudo 1,8 milijona Evropejcev, ki so podpisali prvo uspešno evropsko državljansko pobudo „Right2Water“ – „pravica do vode“, katere namen je bil izboljšati dostop do varne pitne vode za vse Evropejce.


Države članice bodo tako morale zagotoviti brezplačen dostop do vode v javnih stavbah. Restavracije, menze in ponudnike cateringa pa bodo morale spodbuditi, da strankam vodo nudijo brezplačno ali za majhno doplačilo za strežbo. Izboljšati bodo morale tudi dostop do vode za ranljive skupine, kot so begunci, nomadske skupnosti, brezdomci in manjšinske kulture, kot so Romi in potujoče skupine.


Spremljanje in izboljševanje kakovosti vode iz pipe


Da bi ljudje raje in lažje posegali po vodi iz pipe kot po ustekleničeni vodi, si bo Unija prizadevala za izboljšanje kakovosti vode iz pipe. Tako bodo za nekatera onesnaževala, tudi svinec, uvedena strožja merila.


Evropska komisija bo do začetka leta 2022 pripravila in spremljala seznam snovi ali spojin javnega ali znanstvenega pomena za zdravje, kot so zdravila, endokrini motilci in mikroplastika.


Oblikovala bo tudi evropske sezname snovi, ki smejo biti v stiku s pitno vodo.


Države članice bodo zagotovile, da bodo ukrepi za izvajanje novih standardov temeljili na previdnostnem načelu in da se zaradi njih sedanja kakovost pitne vode ne bo poslabšala.


Izjava


„Čas je, da dvajset let po sprejetju prve direktive o pitni vodi posodobimo in zaostrimo merila za nekatera onesnaževala, kot je svinec. Za Evropski parlament je izjemno pomembno, da nova direktiva upošteva nova onesnaževala, saj bo tako naša pitna voda še varnejša. Zadovoljen sem, da direktiva vključuje tudi določbe o mikroplastiki in endokrinih motilcih, kot je bisfenol A,“ je povedal poročevalec Cristophe Hansen (PPE, Luksemburg).


Nadaljnji koraki


Direktiva bo začela veljati 12 dni po objavi v Uradnem listu Evropske unije. Države članice morajo uvesti potrebne spremembe v skladu z direktivo v dveh letih od začetka veljavnosti.


Splošna predstavitev


Evropska komisija navaja, da bi lahko gospodinjstva v Evropski uniji z manjšo porabo ustekleničene vode prihranila več kot 600 milijonov evrov letno. Z večjim zaupanjem v vodo iz pipe bodo državljani lahko prispevali k zmanjšanju količine plastičnih odpadkov, ki nastanejo z ustekleničeno vodo, s tem pa se bo zmanjšalo tudi onesnaževanje morja. Plastične steklenice so plastični proizvod za enkratno uporabo, ki ga najpogosteje najdemo na evropskih plažah.