Parlament opozarja: mehanizem pravne države bo veljal od 1. januarja 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Politične izjave Evropskega sveta o mehanizmu pravne države so “odvečne”, ker niso pravno zavezujoče 
  • Sveženj, ki vključuje večletni proračun EU, okrevanje in pogojevanje s spoštovanjem načel pravne države je “zgodovinskega pomena” 
  • Pravilo soglasnega odločanja v Svetu je zastarelo in neproduktivno 
Mehanizem pravne države za zaščito EU sredstev je sprejet in zavezujoč za države članice in Komisijo© AFP_Damien MEYER  

Parlament je v resoluciji, s katero je v sredo sklenil razpravo o svežnju MFF, izzval izjavo z nedavnega vrha EU o suspenzu mehanizma pravne države do odločitve Sodišča EU.

V sredo zvečer so poslanke in poslanci resolucijo o večletnem finančnem okviru za obdobje 2021-2027 (MFF), medinstitucionalnem sporazumu, instrumentu za okrevanje EU ter o uredbi o pravni državi sprejeli s 496 glasovi za, 134 proti in 65 vzdržanimi glasovi.


Parlament je pozdravil politične dogovore o dolgoročnem proračunskem svežnju, ki vključuje mehanizem o pravni državi, in izpostavil, da gre za sveženj “zgodovinskega pomena”.


Pogojevanje porabe sredstev EU s spoštovanjem načel pravne države mora stopiti v veljavo 1. januarja


Izjava iz sklepov z zasedanja Evropskega sveta 11. decembra, ki navaja, da Komisija ne bo smela uveljaviti mehanizma pravne države dokler o tem ne odloči Sodišče EU, je “odvečna”. Dogovor med Evropskim parlamentom in Svetom je jasen; mehanizem bo stopil v veljavo 1. januarja 2021, poudarjajo poslanke in poslanci.


Pogodbe o EU določajo, da Evropski svet “ne bo izvajal zakonodajnih funkcij”. Poslanke in poslanci zato menijo, da “kakršna koli politična izjava Evropskega sveta ne more biti razumljena kot interpretacija zakonodaje”. Komisija je “popolnoma neodvisna” in sklepi Sveta “ne morejo biti zavezujoči za Komisijo pri izvajanju zakonodaje”, dodajajo poslanke in poslanci.


Nepotrebne zamude pri sprejemanju finančnega svežnja EU zaradi glasovanja s soglasjem


Parlament obžaluje, ker je pravilo glasovanja s soglasjem v Svetu med drugim pripomoglo k zamudi pri sprejemanju MFF ter odločitve o lastnih virih. Prihajajoča Konferenca o prihodnosti Evrope bi si morala prizadevati za premostitev teh ovir.