EU digitalno covid potrdilo: Začasni dogovor med Parlamentom in Svetom 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Cilj je olajšati pravico do prostega gibanja med pandemijo in prispevati k postopni odpravi omejitev 
  • Testi morajo biti na voljo po primerni ceni in dostopni 
  • Najmanj 100 milijonov evrov iz Instrumenta za nujno pomoč bo na voljo za nakup testov 
  • Države članice bodo morale zagotoviti skupen format za potrdilo 

Evropski parlament in Svet EU sta danes dosegla začasni dogovor o vzpostavitvi EU digitalnega covid potrdila, s katerim bo zagotovljeno olajšano prosto gibanje v Evropi v času pandemije.

Potrdilo bo na voljo bodisi v digitalni bodisi v papirni obliki. Šlo bo za dokazilo, da je bila oseba cepljena proti koronavirusu, da ima nedavno izdan negativen test ali da je prebolela okužbo. V praksi bo šlo za tri različna potrdila. Skupen okvir na ravni EU bo državam članicam omogočal izdajo potrdil, ki bodo nato veljala v vseh ostalih članicah EU.


Uredba o EU digitalnem covid potrdilu bo veljala 12 mesecev. Potrdilo ne bo pogoj za prosto gibanje in ne bo veljalo kot potovalni dokument.


Proračunska podpora za dostopno testiranje po primernih cenah


Da bi čim bolj omogočili “dostopno testiranje po primernih cenah”, se je Evropska komisija obvezala, da bo sprostila “vsaj 100 milijonov evrov” iz Instrumenta za nujno pomoč za nakup testov na okužbo s SARS-CoV-2 za namen izdaje EU digitalnega covid potrdila. To bo še zlasti koristilo ljudem, ki vsakodnevno oziroma zelo pogosto prehajajo nacionalne meje zaradi obiskovanja šole, sorodnikov, zdravstvene oskrbe oziroma oskrbe bližnjih.


Pogajalci so se dogovorili, da bodo, v kolikor bo to potrebno, na voljo dodatna sredstva, kar bodo morali potrditi proračunski organi EU.


Dodatne omejitve pri potovanjih bodo morale biti ustrezno utemeljene


Države članice ne bodo smele uveljavljati dodatnih omejitev za potovanja v odgovor na pandemijo covid-19, kot so karantena, samoizolacija ali testiranje, “razen če so te sorazmerne in potrebne za zaščito javnega zdravja”. Pri tem bodo upoštevale dostopne znanstvene dokaze “vključno z epidemiološkimi podatki, ki jih objavlja Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC)”. Tovrstne ukrepe bodo morale ostalim članicam Eu in Evropski komisiji napovedati najmanj 48 ur pred predvideno uveljavitvijo.


Cepiva


Države članice bodo morale sprejemati potrdila o cepljenju, ki bodo izdana v drugih državah članicah za osebe, ki bodo cepljene s cepivom, ki ga je za uporabo v EU odobrila evropska agencija za zdravila (EMA) (trenutno so to cepiva Pfizer-BioNTPoech, Moderna, AstraZeneca in Janssen). Države članice se bodo lahko same odločile, ali bodo sprejemale tudi potrdila odobrena v drugih članicah na podlagi  nacionalnih postopkov o odobritvi cepiv ali za cepiva na seznamu svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za nujno uporabo.


Varovalke za varstvo podatkov


Potrdila bodo nadzorovana, da bi tako preprečili goljufije in ponarejanje, enako velja za avtentičnost elektronskih žigov, ki bodo vključeni v dokument. Osebnih podatkov iz potrdil se v državah članicah, kamor bo oseba potovala, ne bo smelo shranjevati, prav tako na ravni EU ne bo vzpostavljena osrednja podatkovna baza. Seznam organov, ki bodo obdelovali in sprejemali podatke, bo javno objavljen, da bodo imeli državljanke in državljani možnost uveljavljati pravico do varstva podatkov na podlagi splošne uredbe o varstvu podatkov.


Izjava


Poročevalec in predsednik odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR (S&D, Španija) je dejal: “Danes dosežen dogovor sicer ne izpolnjuje povsem zahtev Evropskega parlamenta, kljub temu pa gotovo pomeni veliko izboljšavo trenutnega statusa quo za milijone državljank in državljanov EU. EU digitalno covid potrdilo bo obnovilo prosto gibanje znotraj EU v času, ko države članice odpravljajo omejitve za prost pretok ljudi po Evropi. Ta dogovor je prvi korak k ponovni vzpostavitvi schengenskega območja.”


Naslednji koraki


Odbor Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve bo o dogovorjenem besedilu glasoval 26. maja 2021, nato pa bodo o njem glasovali poslanke in poslanci Evropskega parlamenta na plenarnem zasedanju ter Svet EU. Če ga bo odbor potrdil, bo Evropski parlament o njem glasoval na prvem junijskem plenarnem zasedanju, ki bo od 7. do 10. junija.