Roberta Metsola izvoljena za novo predsednico Evropskega parlamenta 

Sporočilo za javnost 
 
 

V torek so poslanci Evropskega parlamenta s 458 glasovi v prvem krogu izvolili Roberto Metsola (EPP, Malta) za predsednico Evropskega parlamenta do leta 2024.

Predsednica Metsola je najmlajša predsednica v zgodovini Evropskega parlamenta.  

Roberta Metsola je bila izvoljena v prvem krogu glasovanja, kjer je med tremi kandidatkami prejela absolutno večino 458 glasov od 690 oddanih glasovnic. Pred glasovanjem je Kosma Złotowski (ECR, PL) umaknil svojo kandidaturo.

Evropski parlament bo Roberta Metsola vodila v drugi polovici zakonodajnega obdobja in do naslednjih evropskih volitev leta 2024.

Rezultati glasovanja

Prvi krog

1. Roberta Metsola (Evropska ljudska stranka, Malta) 458

2. Alice Bah Kuhnke (Zeleni, Švedska) 101

3. Sira Rego (Levica, Španija) 57

Skupaj oddanih glasovnic: 690

Prazne ali neveljavne glasovnice: 74

Potrebna absolutna večina: 309

Kdo je Roberta Metsola

Roberta Metsola, rojena na Malti leta 1979, je poslanka Evropskega parlamenta od leta 2013 ter najmlajša predsednica Evropskega parlamenta. Novembra 2020 je bila izvoljena za prvo podpredsednico ter po smrti predsednika Sassolija 11. januarja bila tudi vršilka dolžnosti predsednika Parlamenta. Za Simone Veil (1979–1982) in Nicole Fontaine (1999–2002) je tretja ženska na čelu Evropskega parlamenta.

Neposredno po njeni izvolitvi se je Roberta Metsola dejala:

„Najprej želim spomniti na zapuščino Davida Sassolija: bil je borec, boril se je za Evropo in za parlament [...] David Sassoli se je vedno zavzemal za Evropo, za naše skupne vrednote demokracije, dostojanstva, pravičnosti, solidarnosti, enakosti, pravne države in temeljnih pravic.“

„Želim si, da bi ljudje ponovno verjeli v naš skupni projekt. [...] Dragi Evropejci, v naslednjih letih bodo ljudje po celi Evropi od naše institucije pričakovali vodstvo in usmeritev, medtem ko bodo nekateri še naprej preizkušali meje naših demokratičnih vrednot in evropskih načel. Boriti se moramo proti protievropski propagandi, ki je tako preprosta in se hitro širi. Dezinformacije, ki so se med pandemijo še povečale, spodbujajo cinizem nacionalizem, avtoritarizem, protekcionizem in izolacionizem.“


Predsednica Metsola je poudarila, da „je Evropa ravno nasprotje vsega tega. Tu se zavzemamo drug za drugega in zbližujemo naše ljudstva. Branimo načela naših ustanovnih mater in očetov, ki so nas vodila od vojne in holokavsta do miru, upanja in blaginje. Pred dvaindvajsetimi leti je bila Nicole Fontaine izvoljena 20 let po Simone Veil. Naslednja predsednica bo tu stala prej kot v naslednjih dvajsetih letih.“

Govor predsednice je na voljo tukaj.

Tiskovna konferenca

Nova predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola bo ob 12.00 uri po srednjeevropskem času govorila z mediji v dvorani Daphne Caruana Galizia Evropskega parlamenta v Strasbourgu. Vse informacije za spremljanje so na voljo v sporočilu za medije.

Predstavitve kandidatov pred glasovanjem

Tri kandidatke so imele kratke predstavitve pred prvim krogom glasovanja. Njihove Govore si lahko ogledate tukaj ali s klikom na povezavo poleg njihovega imena:

1. Roberta Metsola (Evropska ljudska stranka, Malta), govor je na voljo tukaj.

2. Alice Bah Kuhnke (Zeleni, Švedska), govor je na voljo tukaj.

3. Sira Rego (Levica, Španija), govor je na voljo tukaj.

O funkciji predsednika parlamenta

Predsednik ima širok nabor izvršnih in predstavniških pooblastil, določenih v 22. členu. Poleg nalog, ki so v njem izrecno določene, pristojnost predsednika zajema tudi „vse pristojnosti, ki so potrebne za vodenje parlamentarnih postopkov in zagotavljanje njihovega pravilnega izvajanja“. Ključni primer teh pooblastil so ukrepi, sprejeti za zagotovitev nemotenega delovanja Parlamenta od začetka pandemije covida-19.

Člen 14 Pogodbe o Evropski uniji določa, da Parlament izvoli svojega predsednika izmed svojih članov. Od prvih evropskih volitev (splošnih volitev) leta 1979 vsak predsednik opravlja funkcijo za obdobje dveh let in pol z možnostjo ponovnega imenovanja. To pomeni, da sta v vsakem zakonodajnem obdobju običajno dva predsednika. Od ustanovitve Parlamenta leta 1952 je bilo 31 predsednikov, od katerih jih je 17 delovalo od leta 1979.