Konferenca o prihodnosti Evrope: razprava o priporočilih državljank in državljanov na plenarni skupščini 

Sporočilo za javnost 
 
 

Na plenarni skupščini konference 21. in 22. januarja, je potekala razprava o priporočilih dveh evropskih državljanskih forumov in nacionalnih državljanskih forumov.

Na tretjem zasedanju plenarne skupščine je bilo preučenih 90 priporočil forumov „Evropska demokracija / vrednote in pravice, pravna država, varnost“ ter „Podnebne spremembe, okolje / zdravje“, pa tudi povezana priporočila nacionalnih državljanskih forumov.

Razprava je temeljila na priporočilih dveh evropskih državljanskih forumov, ki sta že zaključila svoje delo. Na vsakem od teh forumov je (fizično ali virtualno) sodelovalo 200 Evropejcev in Evropejk različnih starosti in iz različnih okolij iz vseh držav članic, ki so razpravljali in sprejeli priporočila o trenutnih in prihodnjih izzivih za Evropo.

Forum na temo „Evropska demokracija / vrednote in pravice, pravna država, varnost“ je decembra na zadnjem zasedanju, ki ga je gostil Evropski univerzitetni inštitut v Firencah (Italija), sprejel 39 priporočil. Forum na temo „Podnebne spremembe, okolje / zdravje“, ki sta ga januarja gostila Evropska akademija v Natolinu in Varšava (Poljska), pa je dokončal 51 priporočil, ki spadajo na njegovo področje.

Guy Verhofstadt (Evropski parlament) je dejal: „Presenetilo me je predvsem to, kako odločno so predstavnice in predstavniki državljank in državljanov zagovarjali svoja priporočila v razpravah z izkušenimi politiki. Jasno je, da pričakujejo konkreten odziv, pri katerem se bo upoštevala njihova široka vizija, ne le selektiven nabor vsebin. Na koncu bo treba obravnavati vsa priporočila.“

Clément Beaune (predsedstvo Sveta) je povedal: „Na plenarni skupščini je treba upoštevati priporočila državljank in državljanov. To je naš skupen izziv, kot smo si ga zastavili s konferenco o prihodnosti Evrope. Zelo nas veseli, da razprave in prispevki državljank in državljanov bogatijo prednostne naloge Evropske unije za prihodnje generacije.“

Dubravka Šuica (Evropska komisija) pa je izjavila: „Že od začetka sem v celoti zaupala temu posvetovalnemu procesu. Vendar je še presegel moja pričakovanja: navdušena sem nad visoko kakovostjo priporočil, sprejetih na evropskih in nacionalnih državljanskih forumih, ki so že zaključili svoje delo. Zato je še toliko pomembneje, da se državljani in državljanke prepoznajo v izidih teh posvetovanj in tudi vidijo učinek konkretnih rezultatov te konference. Naša demokracija si zasluži to živahno in konstruktivno razpravo.“

Naslednji koraki

Evropska državljanska foruma, ki še nista predložila svojih priporočil, naj bi delo zaključila februarja. Zasedanje foruma na temo „EU v svetu / migracije“, ki naj bi potekalo od 11. do 13. februarja, bo gostil Evropski inštitut za javno upravo v Maastrichtu na Nizozemskem, zasedanje foruma na temo „Močnejše gospodarstvo, socialna pravičnost in delovna mesta / izobraževanje, kultura, mladina in šport / digitalna preobrazba“, ki naj bi se odvijalo od 25. do 27. februarja, pa Inštitut za mednarodne in evropske zadeve v Dublinu na Irskem. Tudi o njunih priporočilih se bo nato razpravljalo na plenarni skupščini konference.

Ozadje

Na plenarni skupščini konference sodelujejo predstavnice in predstavniki Evropskega parlamenta (108), Sveta (54, tj. po dva iz vsake države članice), Evropske komisije (3) in vseh nacionalnih parlamentov (108, enako število za vse države članice) ter državljani in državljanke (108). Slednje zastopajo predstavnice in predstavniki z evropskih državljanskih forumov (80), nacionalnih dogodkov ali nacionalnih državljanskih forumov (27, tj. po ena predstavnica ali predstavnik na državo članico) in predsednica Evropskega mladinskega foruma. Poleg tega kot člani sodelujejo tudi predstavnice in predstavniki Odbora regij in Evropskega ekonomsko-socialnega odbora (po 18 iz vsakega), izvoljene predstavnice in predstavniki regionalnih in lokalnih organov (po 6 iz obojih) ter predstavnice in predstavniki socialnih partnerjev (12) in civilne družbe (8). K sodelovanju v razpravi so občasno, kadar se razpravlja o temah v okviru njihovih portfeljev, povabljeni tudi drugi člani in članice kolegija komisarjev, vključno z visokim predstavnikom Unije. Povabijo se lahko tudi predstavnice in predstavniki ključnih deležnikov (na plenarni skupščini 21. in 22. januarja so na primer sodelovale države Zahodnega Balkana), agencij in organov EU, kot je evropska varuhinja človekovih pravic Emily O’Reilly, pa tudi dialoga med evropskimi institucijami in cerkvami, verskimi združenji ali skupnostmi ter svetovnonazorskimi in nekonfesionalnimi organizacijami.

Plenarna skupščina razpravlja o priporočilih nacionalnih in evropskih državljanskih forumov ter prispevkih, pridobljenih prek večjezične digitalne platforme, ki so razvrščeni po temah, brez vnaprej določenega izida. Plenarna skupščina bo svoje predloge, ki bodo temeljili na soglasju, predložila izvršnemu odboru. Ta bo v tesnem sodelovanju s plenarno skupščino in popolnoma pregledno pripravil poročilo. Na forumih je bilo izbranih 80 državljank in državljanov (po 20 za vsak forum), ki forume zastopajo na plenarni skupščini konference. Na njej sodelujejo od njenega drugega zasedanja oktobra v Strasbourgu. Več informacij o sestavi plenarne skupščine konference, njenem namenu in delu je na voljo na spletni strani plenarne skupščine, na kateri je mogoče tudi prenesti vse ustrezne dokumente za naslednji vikend.

Vsi Evropejci in Evropejke lahko prek večjezične digitalne platforme še naprej prispevajo k razpravi.

Več informacij

Utrinki s konference so na voljo na spletišču EbS. Vsi videoposnetki, zvočni posnetki in fotografije z zasedanj delovnih skupin in plenarnih razprav so na voljo na spletišču multimedijskega centra Parlamenta.