Evropski parlament meni, da so za uresničitev predlogov konference potrebne spremembe ustanovnih pogodb  

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so pozdravili ambiciozen in konstruktiven izid plenarne skupščine konference o prihodnosti Evrope  
  • Parlament bo pripravil konkreten predlog za začetek revizije ustanovnih dokumentov EU 
  • Večje povezovanje na področjih, kot so energija, obramba, institucije EU ter vključujoča in odporna rast 
  • Parlamentu je treba omogočiti pravico do zakonodajne pobude, v Svetu pa je treba odpraviti glasovanje s soglasjem  
  • Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so pripravljeni prispevati k temu, da se pričakovanja državljanov izpolnijo 

Poslanci podpirajo ambiciozne predloge državljanov glede temeljite reforme Unije, ki so bili sprejeti na plenarni skupščini konference o prihodnosti Evrope.

Parlament je v sredo sprejel resolucijo o nadaljnjem ukrepanju na podlagi sklepov konference o prihodnosti Evrope.


Parlament opozarja na „ambiciozne in konstruktivne predloge“, ki so bili sprejeti na konferenci in zahtevajo spremembe Pogodb, na primer glede enostavnejše, preglednejše, bolj odgovorne in bolj demokratične EU. V ta namen poziva odbor za ustavne zadeve, da pripravi predloge za reformo Pogodb EU, kar bi se zgodilo v okviru konvencije v skladu z 48. členom Pogodbe o EU. V tem procesu bi se morala EU preusmeriti k trajnostnemu, vključujočemu in odpornemu modelu rasti, pri čemer bi bilo treba posebno pozornost nameniti malim in srednjim podjetjem, pravijo poslanke in poslanci, ki pozivajo k celovitemu izvajanju evropskega stebra socialnih pravic. Prav tako pozivajo EU, naj prevzame vodilno vlogo pri obravnavanju podnebnih sprememb, varovanju biotske raznovrstnosti in spodbujanju trajnosti na svetovni ravni. Poslanke in poslanci prav tako poudarjajo, da je tesnejše politično povezovanje in resnično demokracijo mogoče doseči le s pravico Parlamenta do zakonodajne pobude in z odpravo sprejemanja odločitev s soglasjem v Svetu EU.


Eksperiment v participativni demokraciji


Med torkovo razpravo je velika večina poslank in poslancev poudarila, da je bilo mogoče v tem unikatnem primeru participativne demokracije slišati pričakovanja, prednostne naloge in skrbi državljanov in da je treba njene rezultate upoštevati.


Mnogi so poudarili, da je treba državljane bolj vključiti in povečati demokratično zastopanost na ravni EU. Drugi so opozorili na konkretna področja, na katerih predlogi državljanov zahtevajo korenite spremembe, vključno z resnično vseevropskimi volitvami in novimi pooblastili EU na področjih, kot so zdravje, energija, migracije in obramba. Nekateri so v svojih nastopih kritizirali konferenco in trdili, da je bil postopek pomanjkljiv in da predlogi ne odražajo javnega mnenja.


Naslednji koraki


Na dan Evrope (9. maja) bodo trije sopredsedniki izvršnega odbora predsednikom institucij EU predstavili končno poročilo konference na zaključnem dogodku v Evropskem parlamentu v Strasbourgu.



Ozadje

Plenarna skupščina konference je 30. aprila 2022 sprejela 49 predlogov. Ti vključujejo

več kot 300 ukrepov iz vseh devetih tematskih področij. Temeljijo na priporočilih evropskih državljanskih forumov, nacionalnih državljanskih forumih in dogodkih, idejah Evropske prireditve za mlade ter na 43.734 prispevkih in 16.274 idejah zabeleženih na večjezični digitalni platformi.