Ukrajini je treba zagotavljati vojaško pomoč tako dolgo, kot bo potrebno, pravijo poslanci 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Države članice EU morajo resno razmisliti o pošiljanju zahodnih bojnih letal v Ukrajino 
  • Ruska sredstva, ki jih je EU zamrznila, bi bilo treba uporabiti za obnovo Ukrajine  
  • Sankcije EU proti Moskvi in njenim zaveznikom je treba bistveno razširiti 
  • Ukrajina, Komisija in Svet bi si morali prizadevati za začetek pristopnih pogajanj v letošnjem letu 
Evropski parlament je neomajan v svoji podpori Ukrajini © Ludovic Marin/POOL/AFP  

Poslanci pozivajo k resni obravnavi dostave bojnih letal, helikopterjev, ustreznih raketnih sistemov in znatnega povečanja streliva v Ukrajino.

V resoluciji ob prvi obletnici ruske vojne proti Ukrajini, poslanke in poslanci odločno obsojajo agresijo Moskve in ponavljajo svojo neomajno solidarnost z ljudmi in vodstvom Ukrajine.


Ponovno potrjujejo tudi podporo zagotavljanju vojaške pomoči Ukrajini, dokler bo to potrebno, in pozivajo k resnemu razmisleku o dobavi zahodnih bojnih letal in helikopterjev, ustreznih raketnih sistemov in znatnem povečanju dobave streliva v Kijev. Ukrajina se mora ne le braniti, ampak tudi ponovno pridobiti popoln nadzor nad svojim celotnim mednarodno priznanim ozemljem.


Dodatne sankcije in zaplemba ruskega premoženja za obnovo Ukrajine


Resolucija poziva države članice EU, naj do konca februarja sprejmejo deseti sveženj sankcij proti Rusiji in njenim zaveznicam ter bistveno razširijo njegovo področje uporabe. Prav tako poziva EU, države članice in njihove zaveznice, naj povečajo učinkovitost sankcij in sprejmejo nujne ukrepe za preprečitev kakršnega koli poskusa izogibanja tem omejevalnim ukrepom.


Kar zadeva prihodnost, poslanke in poslanci zahtevajo, da se zagotovi pravna ureditev, ki bi omogočala zaplembo zamrznjenega ruskega premoženja. Ta sredstva bi bilo treba nato uporabiti za obnovo Ukrajine in odškodnino žrtvam vojne. Poudarjajo tudi, da bo morala Rusija po koncu vojne povrniti škodo in bistveno prispevati k obnovi Ukrajine.


Prizadevati si je treba za začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino

Parlament nadalje poudarja, da je ruska vojna agresija bistveno spremenila geopolitične razmere v Evropi, „za kar so potrebne drzne, pogumne in celovite politične, varnostne in finančne odločitve EU“. V zvezi s tem poslanke in poslanci ponovno poudarjajo svojo podporo odločitvi Evropskega sveta, ki je Ukrajini lani poleti podelil status kandidatke za članstvo v EU. Prav tako pozivajo Ukrajino, Komisijo in Svet, naj si prizadevajo za začetek pristopnih pogajanj letos, hkrati pa poudarjajo, da pristop k EU ostaja proces, ki temelji na dosežkih, ob upoštevanju ustreznih postopkov in meril.


Za vse podrobnosti bo resolucija v celoti. (16.2.2023). Resolucija, ki bo v celoti na voljo tukaj, je bila izglasovana s 444 glasovi za, 26 proti in 37 vzdržanimi glasovi.


Posnetek plenarne razprave s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom in švedskim predsedstvom Sveta je na voljo tukaj. (15.2.2023)