Plačna vrzel med spoloma: Evropski parlament sprejel nova pravila o zavezujočih ukrepih za preglednost plač 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Ženske v Evropski uniji pri opravljanju istega dela zaslužijo povprečno 13 % manj kot moški 
  • Konec prikrivanja višine plač: delavci bodo imeli pravico do informacij o plačah na njihovem področju dela 
  • Odvračilne kazni in globe za delodajalce, ki ne bodo upoštevali pravil 
  • Če bo plačna vrzel med spoloma višja kot 5 %, bodo morala podjetja sprejeti ustrezne ukrepe 
Nova pravila bodo povečala preglednost in zmanjšala plačne vrzeli. © AdobeStock_JBettencourt_peopleimage  

V skladu z novo zakonodajo bodo morala podjetja v Uniji razkriti informacije, s pomočjo katerih bodo zaposleni lažje primerjali plače in opozorili na obstoječe plačne vrzeli.

Poslanke in poslanci so na četrtkovem plenarnem zasedanju nova pravila sprejeli s 427 glasovi za, 79 proti in 76 vzdržanimi glasovi. Pravila določajo, da bodo morale plačilne strukture za primerjavo plač temeljiti na spolno nevtralnih merilih, vključevati pa bodo morale tudi spolno nevtralne sisteme vrednotenja in razvrstitve delovnih mest. Objave prostih delovnih mest in nazivi delovnih mest bodo morali biti spolno nevtralni, postopki zaposlovanja pa nediskriminatorni.

Če bo iz poročanja o plačilu razvidna vsaj 5-odstotna razlika v povprečnih plačah moških in žensk, bodo morali delodajalci v sodelovanju s predstavniki svojih zaposlenih izvesti skupno oceno plačil. Države članice bodo morale za delodajalce, ki ne bodo upoštevali pravil, določiti učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni. Delavec, ki bo zaradi kršitve utrpel škodo, bo imel pravico do odškodnine. Nova pravila prvič vključujejo tudi presečno diskriminacijo in pravice nebinarnih oseb.


Prepoved prikrivanja višine plač

V skladu s pravili bodo imeli delavci in njihovi predstavniki pravico do jasnih in celovitih informacij o svoji plači in povprečnih plačah, razčlenjenih po spolu. Prepovedano bo tako prikrivanje višine plačil kot pogodbeni pogoji, ki delavcem prepovedujejo razkrivanje informacij o njihovem plačilu ali iskanje informacij o plačilu za iste ali druge kategorije delavcev.

Prenos dokaznega bremena


Na področju plač se bo dokazno breme z delavca preneslo na delodajalca. Če bo delavec menil, da je prišlo do kršitve načela enakega plačila in zadevo predložil sodišču, bo moral delodajalec v skladu z nacionalno zakonodajo dokazati, da ni prišlo do diskriminacije.


Izjavi poročevalk

Samira Rafaela (Renew Europe, Nizozemska) iz odbora za pravice žensk in enakost spolov je dejala: „Prizadevala sem si zlasti za uvedbo kar najbolj vključujočih in učinkovitih ukrepov za preglednost plač delavcev. Končno imamo zavezujoče ukrepe za spoprijemanje s plačno vrzeljo med spoloma, obenem pa so vsi državljani Evropske unije opolnomočeni, upoštevani in zaščiteni pred diskriminacijo pri plačilu. Nebinarne osebe imajo enako pravico do informacij kot moški in ženske. Ponosna sem, da smo s to direktivo v evropski zakonodaji prvič opredelili presečno diskriminacijo in jo vključili kot oteževalno okoliščino pri določanju kazni.“


Kira Marie Peter-Hansen (Zeleni/ESZ, Danska) iz odbora za zaposlovanje in socialne zadeve je dejala: „Nova zakonodaja je jasen znak, da v Evropski uniji ne dopuščamo nikakršne diskriminacije pri plačilu na podlagi spola. Delo žensk je že od nekdaj premalo cenjeno in premalo plačano. Direktiva je velik korak na poti do zagotavljanja enakega plačila za delo enake vrednosti. Zelo sem ponosna, da je Parlament razširil področje uporabe pravil, okrepil vlogo socialnih partnerjev ter zaščitil individualne in kolektivne pravice.“

Nadaljnji koraki


Sporazum mora zdaj uradno potrditi Svet, zakon pa bo po sprejemu objavljen v Uradnem listu Evropske unije. Nova pravila bodo začela veljati dvajset dni po objavi.


Ozadje

Načelo enakega plačila je določeno v 157. členu PDEU. Razlika v plačilu med moškimi in ženskami pa je v Evropski uniji kljub temu približno 13 %, pri čemer se vrednosti med državami članicami precej razlikujejo. V zadnjih desetih letih se je razlika zmanjšala le minimalno.