Evropske volitve 2024 

 
 

Med 6. in 9. junijem 2024 bo približno 373 milijonov Evropejcev izbiralo 720 poslancev novega Evropskega parlamenta.

Datumi volitev

V skladu z aktom o volitvah EU morajo evropske parlamentarne volitve potekati vsakih pet let, in sicer med četrtkom in nedeljo. Leta 2024 bodo volitve v 27 državah članicah potekale od četrtka, 6. junija, do nedelje, 9. junija.

Vlade nekaterih držav sicer še niso uradno objavile datumov, znano pa je, da se bodo volitve začele v četrtek, 6. junija, na Nizozemskem. Na Irskem bodo potekale v petek, 7. junija, v Latviji, na Malti in Slovaškem pa v soboto, 8. junija. Na Češkem bodo volišča odprta v petek in soboto, v Italiji pa v soboto in nedeljo. V preostalih 20 državah (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Litva, Luksemburg, Nemčija, Madžarska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Španija in Švedska) bodo volitve v nedeljo, 9. junija.

Začasni rezultati bodo objavljeni v nedeljo zvečer. V nadaljevanju je na voljo več informacij o objavi rezultatov in poteku volitev.

Organizacija volitev

Evropske volitve se organizirajo v skladu z nacionalnimi zakonodajami držav članic, ki pa morajo upoštevati več skupnih določil zakonodaje Evropske unije. Zagotoviti je treba proporcionalno zastopanost. Večina držav je organiziranih kot ena volilna enota, Belgija, Irska, Italija in Poljska pa so razdeljene v več volilnih enot.

Državljani Evropske unije, ki živijo v drugi državi članici, lahko volijo in kandidirajo na volitvah v tej državi članici. Dodatne informacije lahko najdete tukaj.

Nacionalni sistemi lahko vključujejo različne volilne liste: zaprte (brez možnosti zamenjave vrstnega reda kandidatov), polodprte (volivci lahko spremenijo vrstni red kandidatov na izbrani listi) in odprte liste (volivci lahko glasujejo za kandidate z različnih list).

Nacionalna zakonodaja določa tudi najnižjo volilno starost. Ta je v večini držav 18 let, v Grčiji 17, v Belgiji, Nemčiji, Avstriji in na Malti pa 16 let. V Evropski uniji je najnižja starost za kandidiranje na volitvah od 18 do 25 let.

Več informacij o tem ter drugih organizacijskih vidikih volitev je na voljo v tej infografiki in v opomniku.

„Uporabi svoj glas“ – volilna kampanja Evropskega parlamenta

Evropski parlament je edina evropska institucija, ki jo neposredno izvolijo državljani, in tako edina, ki je neposredno odgovorna državljanom in lahko zahteva odgovornost drugih izvršilnih institucij ter zagotavlja preglednejšo in bolj demokratično Evropo.

Kot v preteklosti bo Evropski parlament javnost tudi letos obveščal o bližajočih se volitvah in njihovem pomenu za prihodnost Evrope. Komunikacijska kampanja institucij je neodvisna in dopolnjuje kampanje političnih strank in posameznih kandidatov. Osredotoča se na dosežke Evropske unije in Evropskega parlamenta ter nas opominja, kako pomembno je, da z udeležbo na volitvah sodelujemo v demokratičnem procesu.