Od devetega k desetemu parlamentarnemu obdobju 

 
 

Zadnje plenarno zasedanje v trenutnem parlamentarnem obdobju bo potekalo od 22. do 25. aprila 2024 v Strasburgu.

Poslanci se bodo do aprila srečevali tudi na sejah odborov, kjer bodo še naprej razpravljali in glasovali o zakonodajnih predlogih.


Tristranska pogajanja

Medinstitucionalna pogajanja so postala običajna praksa za sprejemanje evropske zakonodaje. Sozakonodajalcema, torej Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije (ki predstavlja vlade držav članic), omogočajo, da dosežeta dogovor v kateri koli fazi zakonodajnega postopka, na podlagi zakonodajnih predlogov, ki jih pripravi Komisija.

Ko se pogajalci v trilogu dogovorijo o kompromisnem besedilu, ga je potrebno prevesti, pregledajo ga tudi pravniki lingvisti, nato pa se besedilo predloži v končno potrditev ministrom Unije in poslancem na plenarnemu zasedanju Parlamenta.

Tristranske dogovore je treba letos skleniti do sredine marca. Tako bo končno glasovanje na plenarnem zasedanju lahko potekalo še pred koncem sedanjega obdobja. Zakonodajno besedilo bo v Uradnem listu objavljeno še pred poletnimi počitnicami.

Če tehničnega dela glede zakonodajnega predloga ni mogoče končati, se lahko v novem parlamentarnem obdobju predloži popravek.

Predsedniki odborov, ki se bodo sestali v okviru konference predsednikov odborov, bodo marca 2024 razpravljali o odprtih zakonodajnih dosjejih in prihodnjem zakonodajnem obdobju.

Kaj se zgodi z nedokončanim delom?


Parlament si po najboljših močeh prizadeva, da bi še pred koncem sedanjega obdobja dokončal vse tekoče zakonodajno delo, vendar pred volitvami dela zagotovo ne bo v celoti zaključil.


Nedokončano delo zajema vse zakonodajne predloge, v katerih sta sozakonodajalca (Parlament in Svet) začela zakonodajni postopek, a ga do konca zakonodajnega obdobja nista zaključila. Za to je lahko več razlogov, na primer, če v medinstitucionalnih pogajanjih ni dosežen dogovor ali se vlade držav članic ne morejo dogovoriti o skupnem stališču.


Splošno pravilo je, da se na koncu zadnjega delnega zasedanja pred volitvami vse nerešene zadeve Parlamenta štejejo za brezpredmetne (člen 240 Poslovnika Evropskega parlamenta).


To pomeni naslednje:


– zakonodajni dosjeji, ki jih je Parlament v prvi ali drugi obravnavi ali v postopku posvetovanja sprejel na plenarnem zasedanju pred volitvami, ostanejo pravno veljavni v naslednjem parlamentarnem obdobju;

– zakonodajni dosjeji, ki jih poslanci niso obravnavali na plenarnem zasedanju pred volitvami (v odborih, v okviru trialoga, če dogovora še ni), bodo zaključeni. Novi Parlament se lahko odloči, da delo nadaljuje.


Na začetku vsakega parlamentarnega obdobja konferenca predsednikov (predsednik Evropskega parlamenta in vodje političnih skupin) na podlagi informacij parlamentarnih odborov odloča o tem, ali bo Parlament nedokončano delo nadaljeval (člen 240 Poslovnika Evropskega parlamenta).


Konferenca predsednikov bo odločitev po možnosti sprejela oktobra 2024 in jo naznanila na plenarnem zasedanju (po možnosti tudi oktobra 2024).


Če se konferenca predsednikov in poslanci na plenarnem zasedanju odločijo za nadaljevanje dela, bo novoizvoljeni Parlament nadaljeval naslednjo fazo ustreznega postopka odločanja.


Po potrebi bo imenovan nov poročevalec.

Konferenca predsednikov se običajno odloči za nadaljevanje nedokončanega zakonodajnega dela. Mogoče so izjeme, na primer za zastarele zadeve ali za dosjeje, za katere se pričakuje nov predlog Komisije ali ponovno posvetovanje s Svetom.