Julija Navalnaja: "Om ni vill besegra Putin, bekämpa hans kriminella gäng"
På onsdagen talade den döde ryske antikorruptionsaktivisten Aleksej Navalnyjs änka Julija Navalnaja till Europaparlamentet i Strasbourg.
Europaparlamentets talman Roberta Metsola välkomnade Julija Navalnaja till kammaren och sade att ”för många i och utanför Ryssland representerade Aleksej Navalnyj hoppet. Hopp om bättre dagar. Hopp om ett fritt Ryssland. Hopp om framtiden”. Hon betonade att om ”historien lär oss något, så är det att enväldets pelare i slutändan alltid, alltid faller samman under tyngden av sin egen korruption och människors inneboende önskan att leva fritt. Och när de oundvikligen gör det, kommer det att vara tack vare vad Aleksej och din familj gjorde".
I sitt tal anklagade Julija Navalnaja ryska myndigheter, under ledning av president Vladimir Putin, för att ha orkestrerat Aleksej Navalnyjs död. Hon sade att det offentliga mordet än en gång visat alla att ”Putin är kapabel till vad som helst och att man inte kan förhandla med honom”. Hon uttryckte också sin oro över att inga av EU:s nuvarande sanktioner verkligen har stoppat Rysslands aggression i Ukraina.
I sitt tal efterlyste Julija Navalnaja mer innovativa idéer för att besegra Putins regim, både på hemmaplan och dess handlingar gentemot Rysslands grannländer.
”Om ni verkligen vill besegra Putin måste ni bli en innovatör (...) Ni kan inte skada Putin med ännu en resolution eller ännu en uppsättning sanktioner som inte skiljer sig från de tidigare (...) Ni har inte att göra med en politiker utan med en maffiaboss (...) Det viktigaste är människorna runt omkring Putin, hans vänner, medarbetare och förvaltare av maffians pengar (...) Ni, och vi alla, måste bekämpa detta kriminella gäng".
Hon fortsatte med att säga att politiskt innovativ i det här fallet innebär att rikta in sig på att bekämpa organiserad brottslighet, inte politisk konkurrens.
”Inga diplomatiska noter, utan utredningar av finansiella upplägg. Inte uttalanden, utan en jakt på maffiamedlemmar i era länder, en jakt på de advokater och finansmän som hjälper Putin och hans vänner att gömma pengar".
Hon påpekade också att ”i denna kamp har ni pålitliga allierade - det finns tiotals miljoner ryssar som är emot Putin, emot kriget, emot den ondska han för med sig”, innan hon avslutade:
”Putin måste stå till svars för vad han har gjort mot mitt land. Putin måste stå till svars för vad han har gjort mot ett fredligt grannland. Och Putin måste stå till svars för allt han har gjort mot Aleksej".
Efter hennes anförande tog även representanter för Europaparlamentets politiska grupper till orda. Se ledamöternas anföranden igen här.
Bakgrund
Före sin död i fängelse den 16 februari 2024 var Aleksej Navalnyj en av Rysslands mest kända oppositionella röster, känd för sitt arbete med att avslöja korruption, samt en uttalad kritiker av president Vladimir Putin. De exakta omständigheterna kring hans död är fortfarande oklara. Aleksej Navalnyj tilldelades Europaparlamentets Sacharovpris för tankefrihet 2021.
Kontakter:
-
Viktor ALMQVIST
Pressekreterare - Bryssel/Strasbourg -
Tiia MUSTONEN
Pressekreterare - Stockholm/Strasbourg