Chatbot

V. Ochrona prywatności i danych

5.32 W jaki sposób chroni się prywatność składających petycje?

Petycje stają się dokumentami publicznymi po ich zarejestrowaniu, a imię i nazwisko lub nazwa składającego petycję oraz treść petycji mogą zostać opublikowane przez Parlament w celu zachowania przejrzystości. Jednakże petycje nie są identyczne pod względem celu i charakteru. Niektóre dotyczą spraw bardziej prywatnych i zawierają poufne dane osobowe. Inne dotyczą ogólnie znanych kwestii przekrojowych i mogą być popierane przez wiele osób, w związku z czym są postrzegane jako kampanie i podawane do wiadomości publicznej.

Aby dostosować się do różnych potrzeb, w zakresie, w jakim Regulamin Parlamentu Europejskiego przewiduje taką możliwość, składający petycje mogą zwracać się o nieujawnianie ich tożsamości (zob. „Petycje zanonimizowane – co to oznacza?”).

5.33 Petycje zanonimizowane – co to oznacza?

Parlament Europejski chroni prywatność osób składających petycje. Jeżeli osoba składająca petycję nie życzy sobie, by jej imię i nazwisko/nazwa zostały podane do wiadomości publicznej, może zwrócić się o jej anonimowe rozpatrywanie. Streszczenia zanonimizowanych petycji będą publikowane z inicjałami składającego petycję. Petycje te mogą być również rozpatrywane na posiedzeniach publicznych Komisji Petycji, lecz nazwisko składającego petycję nie będzie ujawniane ani na posiedzeniu, ani w dokumentacji z posiedzenia.

Komisja Petycji zastrzega sobie prawo do nadawania petycjom anonimowego charakteru z własnej inicjatywy, aby chronić prywatność osób trzecich, o których mowa w petycji, lub dotyczące ich dane. Petycja składana listownie zostanie zaklasyfikowana jako anonimowa, jeżeli jej autor nie poprosi o uznanie petycji za całkowicie jawną.

Dalsze informacje można znaleźć pod hasłem „Informacja o ochronie danych”.

5.34 Składający petycję chce, aby jego pełne nazwisko lub pełna nazwa widniały na portalu i w dokumentach związanych z petycją. Co zrobić w takiej sytuacji?

Należy dopilnować, by w punkcie formularza składania petycji dotyczącym poziomu poufności zaznaczona była opcja „Wyrażam zgodę na opublikowanie przez Parlament Europejski mojego nazwiska w celu zachowania przejrzystości”. Należy dokładnie przeczytać informacje zawarte pod tą opcją.

Jeżeli składający petycję wybrał tę opcję, ale później chce, aby jego petycję rozpatrywano anonimowo, powinien skontaktować się z w tej sprawie z sekretariatem pod adresem peti-secretariat@europarl.europa.eu. Należy zauważyć, że po podjęciu decyzji o dopuszczalności petycji Parlament Europejski dołoży wszelkich starań, aby usunąć wszelkie informacje, które nie zostały zanonimizowane od daty złożenia wniosku w tej sprawie, lecz nie może ponosić odpowiedzialności za dalsze publikowanie informacji o składającym petycję przez osoby trzecie.

5.35 Chcę zachować anonimowość. Co zrobić w takiej sytuacji?

Należy dopilnować, by w punkcie formularza składania petycji dotyczącym poziomu poufności zaznaczona była opcja „Chcę zachować anonimowość”. Należy dokładnie przeczytać informacje zawarte pod tą opcją.

Aby zmienić wcześniej wybraną opcję, należy skontaktować się z sekretariatem pod adresem peti-secretariat@europarl.europa.eu.