skip to content
 
09-03-2018
 

Relacja z debaty "Z Widokiem na rolę kobiet w mediach"

 
 

8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, zgromadzeni w Domu Europy dziennikarze mediów regionalnych rozmawiali o znaczeniu kobiet w mediach i ich wpływie na współczesne dziennikarstwo. Debatę "Z Widokiem na rolę kobiet w mediach" zorganizowało Biuro Kontaktowe Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

W dyskusji uczestniczyli: Daria Detlaf – dziennikarka Akademickiego Radia Luz, Katarzyna Kaczorowska – dziennikarka Gazety Wrocławskiej, Maria Nawrot - Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców, redaktor naczelna telewizji DTV24 oraz Filip Marczyński – dziennikarz Radia Wrocław. Debatę poprowadziła dziennikarka TVP3 Wrocław Agata Dzikowska, a uczestników przywitał szef Biura Kontaktowego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Łukasz Kempara.

 

Na jeden głos kobiecy w polskich mediach przypada aż siedem męskich. Zdaniem dziennikarek, z jednej strony wynika to z odmiennego podejścia przedstawicieli obu płci do pracy i wystąpień publicznych, a z drugiej także z tradycji.
"Kobiety są perfekcjonistkami, często mają więcej wątpliwości niż mężczyźni, którzy z kolei mają zdecydowanie więcej pewności siebie. Kobieta, by zgodzić się na występ w mediach, musi mieć poczucie, że wie na dany temat wszystko, a poza tym oczywiście chce jeszcze jak najlepiej wyglądać" - mówiła Maria Nawrot.

Katarzyna Kaczorowska zwróciła uwagę na kwestie kulturowe. "To z nich wynika ta nierównowaga. To kwestia wychowania patriarchalnego, choćbyśmy próbowali udawać, ze go nie ma - to nie prawda. To jest immanentna cecha społeczeństwa polskiego, choć pewnie nie tylko".

Uczestnicy byli zgodni co do tego, że w mediach w roli ekspertów pojawia się o wiele więcej mężczyzn niż kobiet. Wynika to z ról, jakie pełnią. Choćby w świecie nauki - to mężczyźni są rektorami, dyrektorami, szefami, zaś kobiety w pewnym momencie natrafiają na słynny "szklany sufit". "Nie o to chodzi, że brakuje kobiet ekspertów, bo ich jest bardzo dużo. Choćby w dziedzinie nauk ścisłych pracuje ich w naszym kraju mnóstwo - więcej niż w wielu krajach bardziej rozwiniętych. Jednak gdy chcemy porozmawiać o jakimś problemie, dokonaniu czy badaniach, do studia przychodzi szef zespołu - prawie zawsze mężczyzna" - mówił Filip Marczyński.

Uczestnicy debaty zwracali jednak uwagę na zmiany, które nieustannie zachodzą w polskiej rzeczywistości medialnej. Coraz częściej w imieniu instytucji, które tradycyjnie postrzegane są jako "męskie", wypowiadają się kobiety - dotyczy to choćby Policji. W ogóle w roli rzeczników prasowych to właśnie kobiety są bardzo widoczne. W redakcjach, w których pracują uczestnicy debaty, w tej chwili nie widać dominacji mężczyzn, bywa wręcz odwrotnie.

"Telewizja jest młodą kobietą" - powiedziała Agata Dzikowska, zwracając uwagę, że twarze, które możemy oglądać w większości polskich stacji telewizyjnych, należą najczęściej do młodych kobiet. Jest to także, w ocenie rozmówców, rodzaj swoistego "ageizmu", czyli dyskryminacji ze względu na wiek.
Zdaniem dziennikarek, kobieta w mediach musi pracować ciężej i więcej niż mężczyzna. Choć to tylko wrażenie uczestniczek dyskusji, to jednak zdaje się odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy.

Statystyka wciąż pokazuje, że w polskich mediach drukowanych i internetowych jako autorzy dominują mężczyźni. Paulina Pacuła z Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego przedstawiła wyniki ostatnich badań na ten temat. Wynika z nich, że podpisane materiały w największych polskich gazetach i portalach internetowych są o znacznie częściej tworzone przez mężczyzn.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że zmiany w świecie mediów, ale nie tylko, zachodzą bardzo szybko. Porównanie naszych rzeczywistości sprzed kilkunastu choćby lat, z tą dzisiejszą pokazują zupełnie inne postrzeganie roli kobiet w życiu społecznym i zawodowym.

Na debatę do Domu Europy przyszło około 60 osób, ale, co może być nieco zaskakujące, były to niemalże same panie. Po zakończeniu debaty dziennikarskiej pytania zadawali słuchacze. Wybiegały one daleko poza sam temat rozmowy, dotyczyły mediów w ogóle, ich roli w dzisiejszej Polsce, etyki dziennikarskiej, poziomu naszych mediów czy dziennikarskiego warsztatu.