skip to content
 
 
 

Główni kandydaci: zagłosuj w wyborach - zdecyduj, kto pokieruje Komisją Europejską

Proces wyboru tzw. głównych kandydatów (Spitzenkandidaten), zastosowany po raz pierwszy podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, daje obywatelom UE wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 .
 .

Na czym polega system głównych kandydatów?

W 2014 roku obywatele UE, wybierając europosłów, po raz pierwszy w historii mieli wpływ na to, kto zostanie przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Przed wyborami w 2014 roku pięć europejskich partii politycznych wyznaczyło kandydatów na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Kandydaci szybko zostali określeni mianem “Spitzenkandidaten” – co w języku i realiach niemieckiej polityki oznacza głównych pretendentów do objęcia najważniejszej funkcji (zwykle fotela kanclerskiego).

Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) zwyciężyła w wyborach - w konsekwencji Jean-Claude Juncker, jej główny kandydat, po formalnym zgłoszeniu przez szefów państw i rządów i wyborze przez Parlament Europejski, został przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego

W rezolucji przegłosowanej w lutym 2018 roku Parlament Europejski ostrzegł, że jest gotowy odrzucić osobę kandydującą na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, jeżeli nie uzyskała ona nominacji jako główny kandydat jednej z europejskich rodzin politycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

Bardziej przejrzysty i demokratyczny proces

Podczas kongresów partyjnych, kóre odbędą się na przełomie 2018 i 2019 roku, europejskie partie polityczne mają wyznaczyć głównych kandydatów. Podczas kampanii wyborczej w 2019 r. główni kandydaci przedstawią programy i wizję przyszłości Europy oraz wezmą udział debatach.

 .
Spitzenkandidaten i wybór Komisji Europejskiej
Spitzenkandidaten i wybór Komisji Europejskiej
 
 .

Więcej informacji

Informacje o europejskich partiach i grupach politycznych w Parlamencie Europejskim
Reportaż: Spitzenkandidaten i wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej w 2014