skip to content
 
 
 

Informacje o PE - publikacje

Zapraszamy do pobrania naszych publikacji w wersji elektronicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z wersjami elektronicznymi publikacji na temat Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej.

 

1. Podstawowe informacje o Parlamencie Europejskim:

- Podstawowe informacje o PE

Podstawowe informacje o Parlamencie Europejskim, o jego kompetencjach, składzie i sposobie działania można znaleźć na poniższej stronie www:

Podstawowe informacje o PE
 .

- Parlament Europejski - głos obywateli w Unii Europejskiej

Broszura opisuje pracę Parlamentu Europejskiego, sposób jego funkcjonowania, kompetencje oraz skład.

 .

- Zostań pracownikiem Parlamentu Europejskiego

Publikacja dla zainteresowanych pracą i/lub stażami w Parlamencie Europejskim.

- Przewodnik po Parlamencie Europejskim

Przewodnik zawiera informacje o Parlamencie Europejskim i listę polskich posłów do PE z podziałem na okręgi wyborcze.

- Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

Ulotka przedstawia listę polskich posłów do PE wraz z ich zdjęciami oraz informacjami, do której grupy politycznej należą i z list której partii kandydowali w wyborach.

 .

- "Parlament Europejski - Pytania, które chcielibyście zadać, ale nie wiecie kogo zapytać"

Publikacja, wydana przez Biuro Informacyjne PE w Polsce, przedstawia prace Parlamentu Europejskiego w przystępnej formie pytań i odpowiedzi.

 .

- Czym zajmuje się Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce?

Jeśli nurtuje Państwa pytanie, czym zajmuje się Biuro PE, polecamy zapoznanie się z krótką ulotką o naszym biurze oraz z raportami z działalności biura.

Raporty z działalności Biura
 .
 

2. Parlament Europejski w służbie obywatelom:

- Twoje prawa w UE

Ulotka przedstawia podstawowe prawa obywateli UE takie jak: prawo do głosowania w wyborach europejskich, prawo do swobodnego przemieszczania się, prawo do składania petycji do PE, europejska inicjatywa obywatelska oraz inne prawa transgraniczne (opieka zdrowotna za granicą, prawa konsumenta przy zakupach przez Internet, prawa pasażerów, itp.)

 .

- Europejska inicjatywa obywatelska

Głosując w wyborach do Parlamentu Europejskiego, decydujesz o składzie instytucji, która odgrywa kluczową rolę w uchwalaniu europejskiego prawa i przyjmowaniu budżetu UE. Czy wiesz jednak, że po wyborach możesz nadal wpływać na to, czym zajmuje się Parlament? Jednym z narzędzi, które masz do dyspozycji, jest europejska inicjatywa obywatelska.

 .

- Twoje prawa w podróży po Polsce i Europie

Publikacja w języku polskim i angielskim wydana przez Biuro PE w trakcie trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie, tuż przed okresem wzmożonej mobilności wakacyjnej.

Ulotka informuje o podstawowych prawach osób podróżujących po krajach Unii Europejskiej samolotem, pociągiem, autokarem i transportem wodnym czy samochodem. Podróżni znajdą w niej również informacje o stawkach roamingu za połączenia wewnątrz Unii Europejskiej czy dotyczące opieki zdrowotnej podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE.

W publikacji podkreślona jest kluczowa rola, którą odegrał Parlament w uchwaleniu jasnych, jednolitych praw chroniących pasażerów.

 .

- Your rights while travelling across Poland and Europe

 .
 

3. Traktat z Lizbony i parlamenty narodowe

 .

- Traktat z Lizbony

Broszura "Trakat z Lizbony" wyjaśnia, w jaki sposób Traktat z Lizbony ma zwiększyć skuteczność Unii Europejskiej oraz zapewnić więcej demokracji i przejrzystości w procesie podejmowania decyzji.

Ulotka o Traktacie przedstawia w zwartej formie zmiany wprowadzone przez traktat oraz wyjaśnią rolę PE w nowym systemie podejmowania decyzji w UE.

 .

- Jak parlamenty narodowe mogą wpływać na prawo UE?

Dowiedz się, jak dzięki procedurze żółtej i pomarańczowej kartki parlamenty narodowe krajów UE mogą wpływać na prawo europejskie.

 

4. Dla dzieci i młodzieży:

 .

- „Szlakiem dwunastu gwiazd”: kolorowanka dla dzieci

Czym zajmuje się Unia Europejska i w jakich dziedzinach życia odczuwamy jej wpływ? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, wystarczy wyruszyć w podróż w towarzystwie dwunastu gwiazd, które są bohaterami kolorowanki wydanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.

- Komiks: "Ola i Tomek odkrywają Europę"

Komiks w przystępny sposób przedstawia dzieciom podstawowe wiadmości o UE i o roli, jaką pełni PE. Poza wieloma przydatnymi informacjami o UE, komiks zawiera gry oraz kolorowanki.

- Moduły edukacyjne dla szkół uczestniczących w programie Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS)

- Scenariusze lekcji europejskich dla szkół uczestniczących w programie Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS)

- Kolorowanka: flagi krajów członkowskich UE

- Materiały dla nauczycieli EPAS ułatwiające organizację szkolnego Dnia Europy: debata, happening, gra miejska.

 .
 
 .

Jeśli nie znaleźliście Państwo odpowiedzi na swoje pytania, zapraszamy do kontaktu z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Informacja: Instytucje i organizacje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy o UE (np. punkty informacyjne, szkolne kluby europejskie itp.) mogą zwracać się do Biura z prośbą o przesłanie publikacji w wersji drukowanej. Biuro będzie starać się realizować zamówienia w miarę możliwości i w ramach dostępnych nakładów. Prośby można składać przy pomocy poniższego formularza kontaktowego. Osoby prywatne mogą dostać nasze broszury w punktach informacyjnych w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16a (wejście od ulicy Świętokrzyskiej) i we Wrocławiu przy ulicy Widok 10.

 

Wyślij list do Biura, korzystając z poniższego formularza:

Proszę wypełnić pola
* wymagane pola
 .
 
 .

Jeśli chcesz otrzymywać biuletyn o akcjach organizowanych przez Biuro, wypełnij poniższy formularz:

Zapisz się, aby otrzymywać nasz biuletyn