skip to content
 
 
 

2016

 • Grudzień
 • Listopad
 • Październik
  • „Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas” : 10 października 2016 odbyły się w Biurze Informacyjnym PE w Warszawie warsztaty dla nauczycieli w ramach projektu „Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas” realizowanego wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warsztaty miały na celu wyposażenie nauczycieli i nauczycielek w wiedzę i narzędzia (plansze edukacyjne, scenariusz do pracy z nimi) niezbędne do samodzielnego prowadzenie zajęć w szkołach.
  • BIPE na Europejskim Dniu Języków : Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce po raz kolejny wzięło udział w Europejskim Dniu Języków, podczas którego promowane są wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie.
  • „Swobodny przepływ pracowników w Unii Europejskiej. Szanse i wyzwania na przykładzie Opolszczyzny” – Regionalne Forum Dyskusyjne w Opolu : Swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej jest jednym z jej fundamentów. Bez niego i trzech pozostałych swobód: przepływu towarów, usług i kapitału, trudno byłoby sobie wyobrazić Unię - zgodnie uznali paneliści Regionalnego Forum Dyskusyjnego Parlamentu Europejskiego, które dziś odbyło się w Opolu.
  • Przemówienie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na posiedzeniu Rady Europejskiej 20 października 2016 roku : „Podstawowe wolności są nierozłączne, co oznacza brak swobodnego przepływu towarów, kapitału i usług w przypadku braku swobodnego przepływu osób. To co zraża tak wielu obywateli dzisiejszej Unii to dokładnie poczucie, że kapitał, dobra i usługi mają większą wartość niż ludzie! Nie wyobrażam sobie Europy, w której ciężarówki i fundusze hedgingowe będą mogły przekraczać granice, a obywatele nie.” powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniu 20 października 2016 roku.
 • Wrzesień
  • Mazowieckie szkoły uhonorowane tytułem Szkoły-Ambasadora Parlamentu Europejskiego : 30 września 2016 w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyło się spotkanie z nauczycielami i uczniami wieńczące pierwszy rok programu „Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego” (ang. EPAS). Spotkanie było poświęcone podsumowaniu tej pilotażowej fazy programu. Szkoły otrzymały pamiątkowe tablice, a nauczyciele i uczniowie wyróżnionych placówek odebrali dyplomy przyznające tytuł starszego i młodszego ambasadora Parlamentu.
  • Komitet Obrony Demokracji odebrał Nagrodę Obywatelską Parlamentu Europejskiego : Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, jednego z trzech tegorocznych laureatów Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego, odebrali we wtorek honorowy medal na uroczystości w Warszawie. W poprzednich tygodniach honorowe medale wręczono dwóm pozostałym laureatom: poznańskiej pielęgniarce, uczestniczce wydarzeń Czerwca'56, Aleksandrze Banasiak i Funduszowi Lokalnemu Masywu Śnieżnika.
  • Jakie zmiany w wieloletnim budżecie UE – konferencja prasowa posła do PE Jana Olbrychta (19.09) : Jakie zmiany czekają unijny budżet od przyszłego roku? Czy zagrożą funduszom dla Polski? Skąd wziąć pieniądze na walkę z kryzysem migracyjnym? Na te i inne pytania odpowiadał stały poseł-sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. wieloletnich ram finansowych UE, Jan Olbrycht, na konferencji prasowej w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce.
  • BIPE na Europejskim Dniu Języków w Krakowie i Katowicach : Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na imprezy w Krakowie i Katowicach odbywające się w ramach Europejskiego Dnia Języków 2016. Różnorodność językowa i kulturowa to jedna z wartości, na których opiera się Unia Europejska i które wspiera Parlament Europejski. Dlatego każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, podczas którego promowane są wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie.
 • Sierpień
  • MEU, czyli jak młodzież odgrywa role posłów i ministrów : „Model European Union Warsaw 2016” – czyli międzynarodowa symulacja obrad Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, zorganizowana przez Stowarzyszenie BETA Polska we współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce, już raz trzeci odbyła się w dniach 2-5 września br. w Warszawie. Uczestników powitała prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. W symulacji wzięło udział 95 osób. Podczas obrad podjęto negocjację nad dwoma dokumentami dotyczącymi europejskiego rejestru pasażerów (ang. PNR) oraz bezpieczeństwa dostaw gazu.
  • Pokazy filmów „Mustang” i „Mediterranea” na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym : Laureat Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2015 „Mustang” oraz finalista Nagrody Filmowej LUX „Mediterranea” zostały wyświetlone na darmowych pokazach podczas 10. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym.
 • Lipiec
  • Przewodniczący Schulz wyraża głęboki smutek i kondolencje po zamachu w Nicei : „W imieniu Parlamentu Europejskiego pragnę złożyć wyrazy współczucia rodzinom i przyjaciołom licznych ofiar. Przekazuję życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych. Oddaję cześć odwadze i poświęceniu służb ratowniczych oraz zwykłych obywateli Nicei.” - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
  • Debata: Rosyjska propaganda wobec Unii Europejskiej i państw członkowskich. Możliwości przeciwdziałania. : Celem działań rosyjskiej propagandy w Europie jest destabilizacja, budzenie poczucia niepewności oraz wzmacnianie sporów między europejskimi krajami. Choć powstały już pierwsze instytucje przeciwdziałające rosyjskiej aktywności, to w dalszym ciągu Europa ma dużo do zrobienia - przestrzegali uczestnicy debaty „Rosyjska propaganda wobec Unii Europejskiej i państw członkowskich. Możliwości przeciwdziałania”, zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.
  • Debata: Bezpieczeństwo Polski i regionu - ile zależy od nas, a ile od sojuszników? : NATO umacnia swoje flanki wobec zagrożeń ze wschodu i z południa, ale Europa również powinna rozwijać swoje możliwości obronne, co nie musi oznaczać tworzenia wspólnej, europejskiej armii - mówili uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo Polski i regionu - ile zależy od nas, a ile od sojuszników?”, zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce na tydzień przed szczytem NATO w Warszawie.
 • Czerwiec
  • Przemówienie przewodniczącego PE na szczycie Rady Europejskiej 28 czerwca br. : „Parlament Europejski przyjmuje do wiadomości demokratyczną wolę większości obywateli Wielkiej Brytanii, by wyjść z Unii Europejskiej, i zwraca uwagę, że należy w pełni uszanować tę wolę i ją zrealizować tak szybko jak to możliwe. Przedłużająca się niepewność nie leżałaby w niczyim interesie i zagrażałaby integralności Unii” - powiedział Martin Schulz w przemówieniu do przywódców 28 państw członkowskich zebranych na szczycie UE w Brukseli. „Jeżeli Unia ma pozostać liczącą się siłą w świecie, jeżeli ma spełnić oczekiwania 443 milionów obywateli z pozostałych 27 państw członkowskich, musi zostać wyposażona w odpowiednie ku temu środki” - oświadczył przewodniczący PE. „(...) to jest historyczny moment naszego wspólnego projektu i Wasza odpowiedzialność za podjęcie zdecydowanych działań jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki”.
  • Przestępstwa przeciwko interesom finansowym UE – jak z nimi walczyć? : Unia Europejska traci każdego roku od 400 do 600 milionów euro na skutek przestępstw przeciwko jej interesom finansowym. Prawo w tej dziedzinie jest jednak bardzo zróżnicowane w krajach członkowskich UE, co utrudnia ściganie przestępców i odzyskiwanie zagarniętego majątku. Prace nad dyrektywą ujednolicającą rozwiązania w skali Unii Europejskiej trwają od 2013 roku, jednak nie mogą się zakończyć z powodu różnic stanowisk Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
  • Debata i Maraton Idei: Migracje/Racje/Reakcje. Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa? : Napływ imigrantów nie musi być problemem. Może dawać nowe szanse na rozwój, jednak do tego jest niezbędna skuteczna polityka integracyjna - mówili uczestnicy debaty "Migracje/Racje/Reakcje. Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa?", zorganizowanej 3 czerwca w Warszawie przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych.
  • Aleksandra Banasiak, Komitet Obrony Demokracji i Fundusz Masywu Śnieżnika laureatami Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego : Poznańska pielęgniarka, uczestniczka wydarzeń Czerwca'56, Aleksandra Banasiak, Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika zostali polskimi laureatami Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego. W sumie nagrodę przyznano w tym roku pięćdziesięciu osobom i organizacjom w Unii Europejskiej.
 • Maj
  • Dzień Europy w Warszawie : Dzień 9 maja jest dniem szczególnym dla Europy. Dokładnie 66 lat wcześniej Robert Schuman przedstawił plan utworzenia organizacji, mającej na celu integrację europejską w kwestiach gospodarczych, a dokładniej w zakresie hutnictwa i górnictwa. Mowa tu oczywiście o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, która stała się prekursorem Unii Europejskiej. To na tej podstawie oparto europejską współpracę i Unię Europejską.
  • Jednolity rynek cyfrowy – Parlament Europejski rozpoczyna prace nad pakietem propozycji : Parlament Europejski rozpoczyna prace nad pakietem propozycji Komisji Europejskiej w sprawie dalszego rozwoju rynku cyfrowego Unii Europejskiej. "Stworzenie wspólnych zasad funkcjonowania rynku cyfrowego jest niezbędne, abyśmy mogli wprowadzić rozwiązania następnej generacji m.in. w dziedzinie e-zdrowia, autonomicznych samochodów, stworzenia jednej platformy komunikacji wszystkich urządzeń" - powiedział na konferencji prasowej w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce poseł do PE Michał Boni.
  • Parlament Europejski na Paradzie Schumana : Kilkaset osób z twarzami pomalowanymi w polskie i unijne barwy, setki uczestników quizów o Parlamencie Europejskim i Unii Europejskiej, miłośnicy lodów z waty cukrowej i ludzie ciekawi tego jak działa Unia Europejska - to dzisiejsi goście stoisk Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Miasteczku Europejskim na Placu Zamkowym w Warszawie.
  • Przemówienie przewodniczącego PE na uroczystości wręczenia Nagrody Karola Wielkiego papieżowi Franciszkowi : „Obecnie Europa przeżywa burzliwe chwile, być może stoi nawet w obliczu próby wytrzymałości. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje odważnych obywateli, którzy opowiedzą się za jednością europejską, potrzebuje ludzi, którzy wyrwą nas z apatii i przypomną nam o tym, co jest naprawdę ważne: pokój, solidarność i wzajemny szacunek – pogłębianie nie tego, co nas dzieli, lecz tego, co nas łączy. Jego Świątobliwość Papież Franciszek otrzyma dzisiaj Nagrodę Karola Wielkiego za propagowanie właśnie takiego przesłania” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na uroczystości w Watykanie.
  • Spotkania z młodzieżą : W kwietniu i w maju Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Warszawie kilkukrotnie gościło przedstawicieli środowisk młodzieżowych w swojej siedzibie przy ulicy Jasnej. Młodzież odwiedziła także punkt Informacyjny Unii Europejskiej prowadzony wspólnie przez BIPE i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Uczestnicy spotkań po prezentacji o roli i funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego zadawali liczne pytania, a na zakończenie otrzymali pakiet materiałów informacyjnych przygotowanych przez nasze biuro.
 • Kwiecień
 • Marzec
  • Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce : Честит Великден Veselé Velikonoce God Påske Frohe Ostern Häid Lihavõtteid καλό Πάσχα Happy Easter Felices Pascuas Joyeuses Pâques Cásca Sásta Sretan Uskrs Buona Pasqua Priecīgas Lieldienas Linksmų Velykų Boldog Húsvétot l-Għid it-Tajjeb Gelukkig Pasen Wesołych Świąt Wielkanocnych Feliz Páscoa Paste Fericit Šťastnú Veľkú noc Vesele Velikonočne Praznike Hyvää Pääsiäistä Glad Påsk
  • Oświadczenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w związku z zamachami terrorystycznymi w Brukseli : Jestem wstrząśnięty godnymi pogardy, tchórzliwymi atakami, do których doszło dziś w Brukseli. Moje myśli są z ofiarami i rannymi, a także ich rodzinami i przyjaciółmi. Czyny te budzą we mnie gniew i smutek jednocześnie. Rodzą się one z barbarzyństwa i nienawiści i nie oddają sprawiedliwości nikomu. Bruksela, podobnie jak inne miasta dotknięte takimi atakami terrorystycznymi, pozostanie silna, a instytucje europejskie, goszczone tak życzliwie przez brukselskie instytucje i mieszkańców Brukseli, zachowają się w ten sam sposób. W imieniu Parlamentu Europejskiego przekazałem premierowi Belgii moje wyrazy współczucia i solidarności z Belgami.
  • Wizyty w szkołach programu EPAS : 16 marca rozpoczęły się wizyty w szkołach, które przystąpiły do programu Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).
  • Przewodniczący PE na szczycie UE: potrzebujemy silnej i demokratycznej Polski : "Bez wątpienia potrzebujemy w UE silnej i demokratycznej Polski. Dlatego też ostatnie wydarzenia w Polsce budzą nasze szczególne zaniepokojenie" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego przywódcom zebranym 17 marca 2016 roku na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. "W imieniu Parlamentu Europejskiego apelujemy do rządu polskiego, by znalazł wyjście z obecnego impasu i podjął debatę ze wszystkimi stronami w celu naprawienia uchybień w niedawnych reformach".
  • Debata „Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom?” : Szczególna sytuacja kobiet uciekających przed wojną i szukających schronienia w Europie była 11 marca tematem debaty „Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom?”, zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Instytut Spraw Publicznych.
  • „Model European Union Warsaw 2015” laureatem polskiego etapu Nagrody im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2016 : W polskim etapie tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży zwyciężył projekt „Model European Union” zgłoszony przez Stowarzyszenie Beta Polska.
  • Jak wygląda praca dziennikarzy w Parlamencie Europejskim - spotkania ze studentami dziennikarstwa w Warszawie i Poznaniu : Gdzie szukać tematów do artykułów? Jak potwierdzić informację? Z kim przeprowadzić wywiad? Odpowiedzi m.in. na te pytania można było usłyszeć podczas seminariów dla studentów dziennikarstwa zorganizowanych przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce na dwóch uczelniach poznańskich: Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Ekonomicznym oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Spotkania w ramach programu SZKOŁA-AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (EPAS) : W ostatnich dniach w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu (18.02) i w Warszawie (26.02) odbyły się kolejne spotkania w ramach Programu SZKOŁA-AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (EPAS). Celem obu spotkań było gruntowne szkolenie przedstawicieli szkół biorących udział w programie w zakresie realizacji jego celów.
  • Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom? : Jak naprawdę wygląda sytuacja kobiet występujących o azyl w Polsce? Jakie trudności muszą przezwyciężyć na rynku pracy, w sferze społecznej i prawnej? Na jaką pomoc mogą liczyć?
 • Luty
  • Parlament Europejski popiera Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych : Parlament Europejski popiera Plan Inwestycyjny dla Europy zaproponowany przez Komisję Europejską i oparty na Europejskim Funduszu dla Inwestycji Strategicznych. PE wprowadził do niego istotne poprawki, aby zapewnić jak najskuteczniejsze osiągnięcie zasadniczego celu tej inicjatywy - długofalowego wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.
  • Martin Schulz na szczycie UE: my, Europejczycy, musimy się trzymać razem bardziej niż kiedykolwiek : "Podczas gdy Stany Zjednoczone coraz bardziej koncentrują się na polityce wewnętrznej, Rosja podważa globalną strukturę bezpieczeństwa na Ukrainie i w Syrii, Chiny stają się potęgą w Azji Wschodniej, jednocześnie zwalniając tempo wzrostu gospodarczego – my, Europejczycy, musimy się trzymać razem bardziej niż kiedykolwiek" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego przywódcom zebranym 18 lutego 2016 roku na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.
 • Styczeń