skip to content
 
 
 

Laureaci Nagrody LUX 2018 na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

06-08-2019

„Kobieta idzie na wojnę” i „Styx”, laureat i finalista Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2018, zostały wyświetlone podczas 13. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Wejściówki na oba seanse były bezpłatne.

Zapowiedź filmu „Kobieta idzie na wojnę” na Festiwalu Dwa Brzegi
Zapowiedź filmu „Kobieta idzie na wojnę” na Festiwalu Dwa Brzegi

30 lipca o godz. 12.00 odbył się pokaz filmu „Styx” w reżyserii Wolfganga Fischera. Obraz stawia trudne lecz niezwykle aktualne pytania dotyczące reakcji społecznych na kryzys uchodźczy.

2 sierpnia również w południe festiwalowa publiczność obejrzała natomiast islandzko-francusko-ukraińską koprodukcję „Kobieta idzie na wojnę” w reżyserii Benedikta Erlingssona. Halla, główna bohaterka filmu, staje wobec dylematu, jak pogodzić walkę o środowisko z głębokim pragnieniem, by zostać matką. Odnajduje siłę w przyrodzie i osobach, które popierają jej sprawę.

Oba pokazy zostały zorganizowane z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i zgromadziły blisko 1700 widzów.

Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX przyznawana jest filmom odwołującym się do wartości związanych z tożsamością europejską, ukazującym różnorodność kulturową Europy bądź biorącym udział w debacie o integracji wewnątrz Unii Europejskiej. Laureat nagrody LUX otrzymuje od Parlamentu Europejskiego wsparcie w postaci wykonania napisów we wszystkich 24 językach urzędowych UE, adaptacji wersji oryginalnej na potrzeby osób niewidomych lub niesłyszących oraz wsparcia dystrybucji kopii 35 mm lub DVD.

Festiwalowa publiczność przed seansem
Festiwalowa publiczność przed seansem
Informacje o Nagrodzie Filmowej LUX (w języku angielskim)
Oficjalna strona Festiwalu Dwa Brzegi