skip to content
 
 
 
04-03-2021
 .

Dyskusja online „Moc fotoreportażu. Jak fotografia zmienia nasze postawy?”

 .

W czym tkwi siła fotoreportażu? Czy fotografia obala dyktatury? Czy fotoreporter powinien obiektywnie opisywać świat? Jak dziennikarze na Białorusi radzą sobie z represjami? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy piątkowej dyskusji zorganizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Swoimi spostrzeżeniami na temat fotografii, jako środka przekazu uczuć i wartości, podzielą się uznani na całym świecie fotografowie dokumentaliści.

Transmisja dyskusji na żywo na naszej stronie na Facebooku!
Transmisja dyskusji na żywo na naszej stronie na Facebooku!

Wśród zaproszonych gości znajdzie się dwoje autorów zdjęć wystawy, którzy opowiedzą o swojej pracy podczas protestów, a także o odwadze i niezłomności białoruskiego społeczeństwa w walce o wolność, demokrację  oraz poszanowanie praw człowieka.

Dyskusja odbędzie się 5 marca o godzinie 18.00 na profilu Facebook Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.

W DYSKUSJI UDZIAŁ WEZMĄ

  • Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i autor książek. W swojej pracy koncentruje się na tematach związanych z transformacją w byłym bloku wschodnim. Wykładowca w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz w Instytucie Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym I nagrody w konkursie World Press Photo of the Year 2008. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos, w 2018 r. dołączył do Magnum Photos jako członek stowarzyszony.
  • Jędrzej Nowicki – fotograf dokumentalista. W swojej pracy skupia się na problemach wykluczenia społecznego, praw człowieka, solidarności i niesprawiedliwości. Dobrze zna region Europy Środkowo-Wschodniej. Fotografował także na Bliskim Wschodzie. Pracował w Polsce, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Niemczech, Serbii, Izraelu, Tanzanii, Palestynie i Iraku. Laureat wielu prestiżowych nagród.
  • Julia Szabłowska – młoda dokumentalistka, dziennikarka, kierowniczka działu fotografii w telewizji Biełsat, jedna z autorek zdjęć wystawy "Białoruś: Marsz Wolności". W styczniu 2020 roku znalazła się na liście "30 fotografek do 30-ki" publikowanej przez ARTPIL za projekt "Tu nie zabijają" zrealizowany dla telewizji Biełsat. Skupia się na tematach społecznych prowadząc głównie projekty długoterminowe.
  • Aleksander Wasukowicz – fotograf, dokumentalista, jeden z autorów zdjęć wystawy "Białoruś: Marsz Wolności". W 2012 roku otrzymał Grand Prix konkursu Belarus Press Photo oraz pierwszą nagrodę w konkursie Belarus Press Photo Multimedia. W 2015 roku otrzymał Grand Prix PRAFOTA w kategorii dokument za projekt o przemocy domowej na Białorusi. Zajmuje się głównie kwestiami praw człowieka i niesprawiedliwości społecznej. Jego prace były wystawiane w wielu krajach.

Dyskusję poprowadzi Maciej Orłoś, dziennikarz nowych mediów, influencer.

 .

Więcej informacji:

 .
Strona Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce na Facebooku