skip to content
 
 
 
07-05-2021
 .

Wspólnie świętujmy Dzień Europy!

 .

Już 9 maja świętujemy Dzień Europy i rozpoczynamy Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Dowiedz się więcej o wydarzeniach jakie zaplanowaliśmy na ten dzień.

 .

Polscy posłowie do PE przed Dniem Europy i Konferencją w sprawie przyszłości Europy

 .

EWA KOPACZ (EPL)

„Szanowni Państwo,
Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest inicjatywą, dzięki której każda obywatelka i każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł zabrać głos i przedstawić swoje zdanie na temat naszej wspólnej przyszłości, naszych priorytetów i kierunków rozwoju.
Tworzymy europejskie forum wymiany myśli i inicjatyw. Będzie to narzędzie demokratycznej i pluralistycznej debaty. A dla nas, polityków, niezwykle cenna lekcja, wyjątkowy materiał do analizy, inspiracji i wdrażania reform. Bo to obywatelki i obywatele tworzą wielką wspólnotę, jaką jest UE.
Z niecierpliwością czekam na Wasze pomysły. W szczególności liczę na głos młodych - bo to do Was należy przyszłość naszej Wspólnoty. Korzystajcie z interaktywnych narzędzi, które stworzyliśmy i angażujcie się jak najliczniej. Niech Wasz głos będzie słyszany w całej Europie!”

 .

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI (EKR)

„Potrzebna jest głęboka i otwarta debata na temat reformy Unii. Szczególnie w świetle ostatnich doświadczeń z pandemią, która pokazała, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na sytuację egzystencjalnych zagrożeń. Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest szansą do wypowiedzi dla wszystkich tych, których głos jest często pomijany w debacie europejskiej. Głos obywatelski będzie słyszalny m. in dzięki wydarzeniom organizowanym w państwach członkowskich, które mogą być rejestrowane za pośrednictwem platformy cyfrowej, do czego wszystkich zachęcam. Wynikiem prac Konferencji będą rekomendacje pochodzące od obywateli. Będą one stanowić cenny głos doradczy, jednak nie zastąpią procedur wynikających z traktatów europejskich, ani z zasad demokracji przedstawicielskiej. Jako obserwator w Zarządzie Wykonawczym Konferencji, moim zadaniem jest czuwanie nad jej przebiegiem, przejrzystością procedur oraz reprezentatywnym, pluralistycznym doborem uczestników.”

 .
 .

ŁUKASZ KOHUT (S&D)

„Unia Europejska to Unia obywatelek i obywateli, i to ich głos powinien mieć decydujące znaczenie dla kształtu i przyszłości Unii!
9 maja 2021 r. rozpocznie się oficjalnie Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Konferencja, w której mogą wziąć udział wszystkie mieszkanki i wszyscy mieszkańcy naszej Wspólnoty. Wyprowadzenie debaty o przyszłości Unii poza rządy i instytucje uważam za niezmiernie istotne. Za kluczowe dla powodzenia europejskiego projektu.
Jakiej Unii chcemy? Jak Unia ma reagować na wyzwania XXI wieku? Ja chcę Unii silnej, bezpiecznej, federalnej. Wielokulturowej i wieloetnicznej. Unii, w której przestrzegana jest zasada państwa prawa, a prawa człowieka szanowane i wzmacniane. Unii Zjednoczonej w Różnorodności. A jakiej Unii Państwo chcecie? Konferencja w sprawie przyszłości Europy to moment, żeby podzielić się swoją opinią i marzeniami. One mają znaczenie. Unia Europejska to my wszyscy. Zadecydujmy o jej kształcie wspólnie."

 .

WYDARZENIA

 .

Dzień Europy online

Już 9 maja świętujemy Dzień Europy! Zachęcamy do śledzenia transmisji na żywo z wydarzeń w Parlamencie Europejskim w Brukseli na naszym profilu na Facebooku oraz odwiedzenia portalu Dnia Europy, na którym znajdziecie informacje o wydarzeniach związanych z 9 maja w Waszej okolicy. Przygotowaliśmy dla Was także okolicznościową nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku, dzięki której będzie mogli oznaczyć ten szczególny dzień w mediach społecznościowych. Chcecie podzielić się swoimi zdjęciami z flagą Unii Europejskiej? Koniecznie oznaczcie nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie! Najlepsze zdjęcia udostępnimy na naszych kanałach. W Dzień Europy zapraszamy również na spacer po bulwarach wiślanych w okolicach Mostu Poniatowskiego, gdzie przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Szczegóły znajdziecie 9 maja w naszych mediach społecznościowych. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą smartfon, bo okazji do zdjęć na pewno nie zabraknie. Tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę w dziedzinie ekologii, zapraszamy do rozwiązania naszego quizu! Po zakończeniu oficjalnej części obchodów w Parlamencie Europejskim odbędzie się także Muzyczny Dzień Europy z udziałem artystów z Polski i innych państw UE. Zapraszamy na transmisję o 19:00 na naszej stronie na Facebooku! 

 .
 
 .

Konferencja prasowa online prof. Danuty HÜBNER i Radosława SIKORSKIEGO na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy

9 maja rozpocznie się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Dlaczego została ogłoszona? Jaki jest jej zakres tematyczny i jakie są jej cele? Kto i w jaki sposób może wziąć w niej udział oraz dlaczego warto to zrobić? Na te i inne pytania odpowiedzą posłowie do PE z grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) profesor Danuta HÜBNER, koordynatorka grupy Europejskiej Partii Ludowej przy komisji AFCO, oraz Radosław SIKORSKI, przewodniczący Delegacji UE-USA. Konferencja prasowa odbędzie się we wtorek, 11 maja o godzinie 10:00. Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo na stronie Biura Parlamentu Europejskiego na Facebooku i zadawania pytań w komentarzach.

 .
 
 .

Głos młodych ze wspolnie.eu o przyszłości Europy

W ramach projektu Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana poświęconego Konferencji w sprawie przyszłości Europy, młodzież przygotowała rekomendacje dla decydentów politycznych. Rekomendacje wolontariuszy i wolontariuszek ze społeczności wspolnie.eu dotyczą, z jednej strony podziału kompetencji w UE, z drugiej strony polityki ochrony środowiska. Przykładowo Nikodem Kaczprzak proponuje poprawić znajomość unijnego prawa wśród Europejczyków i Europejek. Jak to zrobić? Co jeszcze młodzież zmieniłaby w Unii Europejskiej? O tym w artykule na naszej stronie internetowej.

 .
 
 .

Wystawa „Jestem Europejczykiem - głos pokolenia urodzonego w UE”

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wspólnie z V Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Jasińskiego przygotowało fotograficzną wystawę plenerową „Jestem Europejczykiem - głos pokolenia urodzonego w UE”.

Na zdjęciach uczennice i uczniowie liceum – młodzi ludzie, którzy przyszli na świat, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej – prezentują ważne dla siebie przedmioty. Każdy z nich opowiada osobistą historię i odzwierciedla emocje związane z przynależnością do wspólnej Europy. Dzięki kodom QR umieszczonym na każdej planszy, można też obejrzeć krótkie nagrania, na których bohaterowie zdjęć dzielą się swoimi przemyśleniami o europejskiej tożsamości. Wystawę można oglądać przy ul. Świdnickiej, w ścisłym centrum Wrocławia, między 30 kwietnia a 14 maja 2021 r.

 .
 
 .

Dzień Europy - Koncerty za szybą

9 maja Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza na wyjątkowe Koncerty za szybą - w pięciu charakterystycznych, centralnych punktach Wrocławia lokalni artyści zagrają dla mieszkańców na żywo zza szklanych witryn zwróconych ku otwartej przestrzeni miasta! Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po różnych gatunkach i stylistykach, ale też różnych zakątkach Europy – od Hiszpanii, przez Polskę, po Bałkany. Pełen program wydarzenia dostępny jest na naszej stronie internetowej.

 .
 
 .

Briefing prasowy online posłów Marka BELKI, Włodzimierza CIMOSZEWICZA oraz Leszka MILLERA

W związku z obchodami Dnia Europy 7 maja 2021 odbył się zorganizowany przez warszawskie Biuro PE w Polsce briefing prasowy online z udziałem trzech polskich premierów i posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy negocjowali Traktat Ateński i Traktat Lizboński. Posłowie odpowiadali na pytania związane ze zbliżającą się Konferencją w sprawie przyszłości Europy. Zgromadzeni dziennikarze pytali m.in. o kwestię wymiaru sprawiedliwości w Polsce, rolę instytucji UE w organizacji Konferencji w sprawie przyszłości Europy, a także Fundusz Odbudowy. Zapis transmisji dostępny jest na stronie Biura Parlamentu Europejskiego na Facebooku.

 

 .
 
 .

Debata „Z Widokiem na Europejski Rok Kolei - o nowych prawach pasażerów i reaktywacji kolei lokalnej"

7 maja Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zorganizowało debatę „Z Widokiem na Europejski Rok Kolei – o nowych prawach pasażerów i reaktywacji kolei lokalnej”. Gośćmi wydarzenia byli: prof. Bogusław Liberadzki – poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Transportu i Turystyki PE (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim); Tymoteusz Myrda – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za infrastrukturę, transport, turystykę i sport w regionie oraz Wojciech Zdanowski – wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich S.A. Tematem spotkania były przegłosowany przez PE pakiet nowych uprawnień dla pasażerów podróżujących koleją, rozwój kolei lokalnych oraz wsparcie UE dla tego środka transportu.