skip to content
 
 
 
21-09-2021
 .

Gra miejska „Europejski Zielony Ład” w Katowicach

 .

W dniu 17 września 2021 w Katowicach odbyła się gra miejska pod hasłem Europejski Zielony Ład zorganizowana w ramach działań dla społeczności Parlamentu Europejskiego wspolnie.eu.

 .
 .

W grze wzięły udział 24 drużyny z 16 szkół z aglomeracji śląskiej. Młodzieży z nauczycielami przyjechała specjalnie by wziąć udział w grze m.in. z Jaworzna, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Piekar, Orzesza i Wodzisławia Śląskiego. Gra rozpoczęła się jednocześnie w kilku lokalizacjach w centrum Katowic, a swoją metę miała na dziedzińcu Pałacu Młodzieży przy ulicy Mikołowskiej.

Drużyny przemieszczały się po mieście między 10 stacjami, rozwiązując zadania związane z Europejskim Zielonym Ładem i testując swoją wiedze o państwach 4, w tym m.in. zagadnieniami związanymi z europejską strategią na rzecz bioróżnorodności, zrównoważonej żywności, zrównoważonego i inteligentnego transportu, gospodarki obiegu zamkniętego czy sprawiedliwej transformacji. Wśród zadań, przed jakimi stanęły uczestniczki i uczestnicy, było między innymi: zaproponowanie kreatywnych sposobów na upcykling odpadów plastikowych, rozpoznanie komunikatów nadawanych alfabetem Morse'a, namalowanie komunikatów związanych ze zrównoważoną żywnością na płóciennych torbach czy zaplanowanie miejskiego systemu transportowego. Z kolei na stacji przygotowanej przez Europe Direct Katowice uczestnicy odpowiadali na pytania o UE z Koła Fortuny.

 .
 .

W grze uczestniczy 86 członków wspolnie.eu. Grę wygrały następujące drużyny:

I miejsce zajęła drużyna nr 12 "Micek" z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach - 47 punktów,

II miejsce zajęła drużyna nr 24 "Wilczki" z X LO w Katowicach - 43 punkty,

III miejsce zajęła drużyna nr 20 "Sztygarka" z Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej - 38 punktów.

Gratulujemy zwycięskim zespołom!

 .
 .

Organizację wydarzenia wsparły liczne śląskie szkoły, a także MDK w Piekarach Śląskich, Pałac Młodzieży, RJP dzielnicy Śródmieście, Punkty Europe Direct w Katowicach i na Śląsku, Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz kawiarnie Z Liścia i Ważne Miejsce.

 .

Więcej informacji:

 .
Strona internetowa społeczności wspólnie.eu
Polska grupa wolontariuszy wspólnie.eu na Facebooku
Europejska grupa wolontariuszy wspólnie.eu na Facebooku