skip to content
 
 
 
19-01-2021
 .

Podcast „Europejskie Dylematy” już na naszym kanale na YouTube!

 .

W nowym cyklu realizowanym przez warszawskie Biuro PE w Polsce we współpracy z Onet.pl polscy posłowie do PE dyskutują o najważniejszych tematach, jakimi zajmuje się Parlament Europejski.

 .
 .

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu podcastów „Europejskie Dylematy”. Gośćmi Marcina Zawady (Onet.pl) będą polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego którzy objęli najważniejsze funkcje i role w tej instytucji. Szefowie parlamentarnych komisji, przedstawiciele międzynarodowych delegacji i autorzy najważniejszych sprawozdań opowiadają o kulisach swojej pracy i najważniejszych decyzjach, które Parlament Europejski podejmie w bieżącym roku.

 .
 .

Przez 16 lat obecności w Unii Europejskiej, Polska otrzymała „na czysto” około 130 miliardów euro. Trudno dziś sobie wyobrazić, jak wyglądałaby nasz kraj bez tych pieniędzy i zmian, które one umożliwiły. W pierwszym odcinku „Europejskich dylematów” poseł Jan Olbrycht, negocjator i współsprawozdawca wieloletniego budżetu UE, opowiada o kulisach negocjacji budżetowych, spornych tematach, współpracy z ekspertami i ministrami oraz zasadach finansowania budżetu UE.

 .
 .

Od marca 2014 r. - w odpowiedzi na zajęcie Krymu i kryzys na Ukrainie - Parlament Europejski zaprzestał stosunków międzyparlamentarnych z Rosją. W drugim odcinku „Europejskich dylematów” poseł Ryszard Czarnecki, przewodniczący delegacji do komisji współpracy parlamentarnej Unia Europejska-Rosja, opowiada o obecnych relacjach na linii UE - Rosja oraz ocenia szanse na normalizację stosunków.

 .
 .

Szacuje się, że ciągu kolejnych 25 lat na raka zachoruje 100 milionów Europejczyków. Rak, po chorobach układu krążenia, jest drugą główną przyczyną zgonów w państwach członkowskich UE. Pandemia koronawirusa jeszcze dobitniej pokazała, że wspólna unijna strategia zdrowotna jest koniecznością. Poseł Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji Specjalnej PE ds. Walki z Rakiem, w trzecim odcinku „Europejskich Dylematów” opowiada o stojących przed nią zadaniach, m.in: niwelowaniu dysproporcji w dostępie do nowoczesnego leczenia, wspólnych negocjacjach cen leków i zapobieganiu ich niedoborom, ustandaryzowaniu czasu diagnozy oraz stworzeniu bazy danych nietypowych przypadków nowotworów.

 .
 .

Parlament Europejski ma w tej kadencji 44 delegacje międzyparlamentarne. Odpowiadają one m.in. za promowanie podstawowych wartości UE: demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności. Jedną z ważniejszych delegacji, z racji wydarzeń po wyborach prezydenckich, jest delegacja do spraw stosunków z Białorusią. Jak kształtują się relacje między Mińskiem a Brukselą i jak wygląda współpraca Parlamentu Europejskiego z białoruską opozycją? O tym w programie „Europejskie dylematy” rozmawiamy z przewodniczącym tej delegacji, Robertem Biedroniem.

 .
 .

Jedną z podstaw UE jest zasada swobodnego przepływu osób, usług, towarów i kapitału, czyli w skrócie wspólny rynek. A jest on jednym z większych na świecie i obejmuje ponad 500 milionów konsumentów. Według ostatnich badań zasady swobodnego przepływu towarów i usług generują rocznie korzyści szacowane na 985 mld euro. Ważnym elementem w procesie powstania wspólnego rynku od początku był Parlament Europejski. I co ważne, do dziś przy pomocy Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów pełni on niezwykle ważną rolę. Obecnie przed wspólnym europejskim rynkiem staje coraz więcej wyzwań związanych m.in. ze wzrostem znaczenia handlu w internecie. Gościem kolejnego odcinka „Europejskich Dylematów” jest wiceprzewodnicząca tej Komisji, Róża Thun.

 .
 .

W kolejnym odcinku podcastu „Europejskie dylematy” porozmawiamy o budżecie Unii Europejskiej, czyli o dziesiątkach a nawet setkach miliardów euro rocznie, z których finansowane są najważniejsze strategie i programy wspólnoty. W procedurę przyjmowania rocznego budżetu UE zaangażowane są trzy unijne instytucje: Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski. O tym jak kształtuje się europejski budżet, jak wyglądają negocjacje i na co w największej mierze wydawane są te pieniądze porozmawiamy z byłym unijnym komisarzem ds. budżetu a obecnie wiceprzewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego - Januszem Lewandowskim, dla którego zasady niezwykłe skomplikowanych finansów UE nie mają żadnych tajemnic.

 .
 .

Z dezinformacją i próbą wpływu na różne wybory internautów zmagają się zarówno platformy mediów społecznościowych, poszczególne państwa, jak i cała Unia Europejska. W ostatnich latach demokracje europejskie stały się celem skoordynowanych ataków z zewnątrz, przez które próbowano ingerować w wybory oraz wpływać na debatę publiczną. Dlatego też Parlament Europejski powołał Komisję Specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji. Gościem kolejnego odcinak podcastu „Europejskie Dylematy” jest jej wiceprzewodniczący, były polski premier a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, Włodzimierz Cimoszewicz.

 .
 .

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest równouprawnienie i wyrównywanie szans pomiędzy kobietami i mężczyznami. Zdaniem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen: „Równość płci stanowi jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, ale nie jest jeszcze rzeczywistością”. Nierówność wciąż dotyczy bowiem m.in. w dużej mierze pracy i płacy. Dużym problemem jest również przemoc wobec kobiet. Nad rozwiązaniem tych kwestii pracuje wiele instytucji unijnych, a wśród nich Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Gościem kolejnego odcinka podcastu „Europejskie Dylematy” jest jej wiceprzewodnicząca, dr Sylwia Spurek.

Premierowe odcinki ukazują się w każdą niedzielę na Onet.pl oraz Onet Audio. Wszystkie podcasty będzie można również oglądać za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych naszego Biura.

 .

Więcej informacji:

 .
Playlista „Europejskie Dylematy” na naszym kanale na YouTube
„Europejskie Dylematy” na stronie Onet Audio