skip to content
 
 
 

Zaproszenie na wystawę fotografii „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI”

 .

Siedmioro fotografów, siedem pełnych emocji, osobistych relacji z protestów na Białorusi, które tworzą poruszającą wystawę fotografii: „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI”. Można ją obejrzeć w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie w dniach 4 – 25 marca br. Wystawa powstała z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 roku przyznał Demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

Wystawa już od 4 marca 2021 w Galerii  Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie!
Wystawa już od 4 marca 2021 w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie!
 .

„Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi. Wystawa fotograficzna „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy białoruskich fotografów i fotografek: Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesyi Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza. Autorzy zdjęć znaleźli się w trudnej, nieoczywistej roli dziennikarza i obywatela.

„Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa. Poprosiliśmy ich też o „dopowiedzenie” dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi!”mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

Nagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów Nagrody i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory”podkreśla Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizatora wystawy. – „Oprócz relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te historyczne protesty - dodaje.

Wystawę fotograficzną „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” można obejrzeć w dniach 4-25 marca 2021 r., od wtorku do niedzieli , w godz. 11:00 – 19:00 w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, w Warszawie.

Partnerami wystawy są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Biełsat.

 .

Więcej informacji:

 .
Strona internetowa Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda