skip to content
 
20-07-2022
 .

„Aida”, „Wielka wolność” i „Przeżyć” na 16. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym

 .

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na projekcje filmu „Aida”, laureata tegorocznej Nagrody Publiczności LUX Parlamentu Europejskiego oraz dwóch filmów-finalistów tejże Nagrody: „Przeżyć” i „Wielka wolność”, w ramach 16. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

 .
„Aida”, „Wielka wolność” i „Przeżyć” na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym
„Aida”, „Wielka wolność” i „Przeżyć” na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym
 .

2 sierpnia o godz. 21:00 zapraszamy do Kina Perła na Małym Rynku na film dokumentalny „Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena, który mówi o Aminie Nawabim (pseudonim), 36-letnim utalentowanym naukowcu zmagającym się z bolesną, ukrywaną przez 20 lat tajemnicą, która może zniszczyć mu życie i relacje z przyszłym mężem. Rasmussen kreśli historię swojego przyjaciela za pomocą animacji, by chronić jego tożsamość. Film jest utrzymany w formie osobliwych rozmów , w którym Amin opowiada o odkrywaniu samego siebie.

3 sierpnia o godz. 20:30 w Kinie Lubelskim odbędzie się projekcja seansu „Wielka wolność” w reżyserii Sebastiana Meise. Film opowiada o historii dwóch mężczyzn osadzonych w więzieniu w powojennych Niemczech. Hans trafia do aresztu ze względu na swoją orientację seksualną, a paragraf 175 niemieckiego kodeksu karnego regularnie niweczy jego pragnienie wolności. Jedynym stałym związkiem w życiu Hansa staje się jego długoletni współwięzień Viktor, skazany za morderstwo. Początkowa odraza stopniowo przeradza się w uczucie.

4 sierpnia o godz. 21:00 zapraszamy do Kina Perła na Małym Rynku na projekcję filmu „Aida” w reżyserii Jasmili Zbanić. Jest to opowieść osadzona w realiach wojny w Jugosławii. Aida jest tłumaczką dla ONZ w Srebrenicy. Kiedy serbska armia zajmuje miasto, jej rodzina znajduje się pośród tysięcy cywilów poszukujących schronienia w bazie ONZ. Pośrednicząca w negocjacjach Aida, jako tłumaczka, ma dostęp do kluczowych informacji i staje przed niezwykle trudnymi decyzjami wpływających na los jej rodziny i rodaków. Film otrzymał tegoroczną Nagrodę Publiczności LUX Parlamentu Europejskiego.

Wszystkie pokazy zostały zorganizowane z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Na filmy „Przeżyć” i „Aida” nie ma konieczności odbioru bezpłatnych wejściówek, na projekcję filmu „Wielka Wolność” wstęp jest możliwy tylko po odebraniu wejściówki w Biurze Festiwalu przy ul. Szkolnej 1 w dniach: 01.08 i 02.08 w godzinach 09:00-14:00 i 16:00-20:00 (liczba wejściówek ograniczona!).

Ustanowiona w 2007 roku Nagroda LUX miała ożywiać debatę na temat integracji i wspierać dystrybucję europejskiego kina. W 2020 r. postanowiono zmienić jej formułę tak, by zaangażować społeczność widzów z całej Europy. Parlament Europejski połączył siły z European Film Academy (EFA, Europejska Akademia Filmowa), dzięki czemu we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinemas powstała nowa Nagroda Publiczności LUX. Nominowane do niej filmy poruszają aktualne kwestie polityczne i społeczne, zachęcając do dyskusji o europejskich wartościach. Po raz pierwszy w proces wyboru zwycięzcy, oprócz posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego, zaangażowana była także publiczność. Nagrodę otrzymał film, który uzyskał najwięcej głosów w otwartym plebiscycie („Aida”).

Serdecznie zapraszamy do Kazimierza!

 .

Więcej informacji:

 .
Strona internetowa Nagrody Publiczności LUX (strona w języku angielskim)
Oficjalna strona Festiwalu Dwa Brzegi