skip to content
 
09-09-2022
 .

Debata o stanie Unii 2022 - jak ją śledzić?

 .

14 września posłowie i posłanki do PE ocenią prace Komisji, aby upewnić się, że jej działania są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby Europejczyków. Tę debatę możesz śledzić na żywo!

 .
Debata o stanie Unii Europejskiej w roku 2022 ​
Debata o stanie Unii Europejskiej w roku 2022 ​
 .

Czym jest debata o stanie Unii Europejskiej?

Co roku, we wrześniu, przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjeżdża do Parlamentu Europejskiego, aby omówić z eurodeputowanymi działania Komisji z ostatniego roku i plany na przyszłość. To spotkanie nosi nazwę Debaty o Stanie Unii Europejskiej (angielski skrót SOTEU)

Po wystąpieniu przewodniczącej Komisji Europejskiej, posłowie analizują prace Komisji i rozliczają ją z jej działań. Jako wybrani w powszechnych wyborach przedstawiciele i przedstawicielki obywateli Unii, posłowie upewniają się, że działania Komisji miały na celu rozwiązanie najważniejszych problemów obywateli Europy.

Debata o stanie Unii ma także wpływ na program prac Komisji na kolejny rok.

Dlaczego debata o stanie Unii 2022 jest ważna?

Reakcja na wojnę Rosji przeciw Ukrainie, zmiana klimatu, działania Unii na rzecz ograniczenia rosnących kosztów życia, kryzys energetyczny i praworządność to najpilniejsze problemy przed którymi stoi Unia.

Wciąż aktualne są także priorytety, które przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła podczas zeszłorocznej debaty o stanie Unii Europejskiej: wysiłki na rzecz walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami oraz transformacja cyfrowa.

Parlament Europejski oczekuje, że Unia wysłucha żądań i propozycji obywateli i obywatelek, zgłoszonych w czasie dyskusji prowadzonej w ramach Konferencji w Sprawie Przyszłości Europy, zwłaszcza tych, dotyczących polityk pomagających walczyć ze skutkami kryzysu.

Jak śledzić debatę o stanie Unii?

Debata będzie transmitowana na żywo na naszej stronie internetowej w środę 14 września od godz. 9.00 czasu środkowoeuropejskiego. Tłumaczenie ustne będzie dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych Unii.

Można ja także oglądać na żywo na Facebooku i dołączyć do dyskusji na pozostałych kanałach mediów społecznościowych, w tym na Twitterze, LinkedIn i Instagramie.

Biorąc udział w dyskusji nie zapomnij użyć hashtagu #SOTEU.

Zdjęcia i filmy z wydarzenia znajdziesz w centrum multimedialnym Parlamentu.

Opinie i reakcje eurodeputowanych można śledzić na bieżąco za pośrednictwem Newshub.

 .

Więcej o debacie o stanie Unii Europejskiej 2022:

 .
Strona internetowa Komisji: Debata o stanie Unii 2022