skip to content
 
06-05-2022
 .

Dzień Europy 2022 w Warszawie i Wrocławiu

 .
 .

Już w sobotę 7 maja zapraszamy na Dzień Europy w Łazienkach Królewskich w Warszawie i na Placu Solnym we Wrocławiu! Przygotowaliśmy dla Was m.in. Strefę Europejską z atrakcjami dla uczestników w każdym wieku, grę miejską Odkrywcy Europy oraz specjalny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Warsaw String Quartet.

 .
 .

Na prośbę o komentarz polskich posłów do PE przed Dniem Europy i zakończeniem Konferencji w sprawie przyszłości Europy odpowiedział:

 .

Robert BIEDROŃ (Przewodniczący polskiej delegacji w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim)

„18 lat temu Polska weszła do Europy, nadszedł jednak najwyższy czas żeby to europejskość weszła do Polski. Powinniśmy nad tym pracować w związku z osiągnięciem tej pełnoletności. Niestety, mam wrażenie, że przez ostatnie lata swojego członkostwa w Unii - zaprzepaściliśmy wiele szans. Polska potrzebuje więcej tolerancyjności, poszanowania praw kobiet, czy mniejszości. Wygląda to tak, jakbyśmy nie sprawiali żadnych problemów wychowawczych, aż nie weszliśmy w „okres dorastania” - który przypadł na rządy PiS.

Wojna w Ukrainie pokazała nam, że UE to nasza szansa i bezpieczeństwo, a nie „brukselski okupant”. Dalsza integracja w postaci armii europejskiej, czy wspólnej polityki energetycznej - to obecnie jedyne gwarancje bezpieczeństwa Polski. Unia wyznacza sobie coraz ambitniejsze cele, jest coraz bardziej zjednoczona w swoich działaniach. Także obywatele chcą mieć silniejszy głos w UE. Zakończyła się właśnie Konferencja w sprawie przyszłości Europy, która stanowi doskonały wkład społeczeństwa obywatelskiego w rozwój naszej wspólnoty. Jestem naprawdę dumny z jej wyników - 49 konkretnych propozycji - za którymi teraz musi pójść działanie, a Polska może w tych działaniach wieść prym. Trzymajcie kciuki!”

 .

WYDARZENIA:

 .

Zapraszamy na obchody Dnia Europy w Warszawie i Wrocławiu!

Już w sobotę 7 maja 2022 r. o godz. 10.00 wspólnie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana zapraszamy na obchody Dnia Europy w Warszawie i we Wrocławiu. Tematyka tegorocznego wydarzenia nawiązuje do priorytetów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, jak i również do obchodzonego w 2022 r. Europejskiego Roku Młodzieży. Pragniemy także pokazać solidarność i unijne wsparcie dla Ukrainy. Wśród wydarzeń znajdą się:

- 𝗦𝘁𝗿𝗲𝗳𝗮 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗷𝘀𝗸𝗮 będzie otwarta w godzinach 10.00-15.00 na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie, przy restauracji Belwedere oraz na Placu Solnym we Wrocławiu. Zapraszamy do odwiedzenia stoisk Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana z licznymi atrakcjami i niespodziankami dla gości. Strefa Europejska stworzy okazję do rozmów z ekspertami oraz zabawy dla osób w każdym wieku.

- 𝗚𝗿𝗮 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗮 „𝗢𝗱𝗸𝗿𝘆𝘄𝗰𝘆 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝘆”, która zostanie rozegrana równolegle w Warszawie i we Wrocławiu. W zabawie mogą uczestniczyć zespoły składające się z od 2 do 5 osób, wśród których znajdzie się osoba pełnoletnia. Rejestracja do udziału w grze będzie otwarta do 6 maja 2022 do godz. 10 lub do wyczerpania miejsc na stronie: https://www.odkrywcyeuropy.pl/.

Więcej informacji o wydarzeniach dostępnych jest na naszej stronie internetowej.

 

 .

Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Warsaw String Quartet w Łazienkach Królewskich

7 maja o godz. 17.00 zapraszamy do Łazienek Królewskich w Warszawie na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Warsaw String Quartet. Podczas koncertu poprowadzimy słuchaczy przez kraje Unii Europejskiej, prezentując najbardziej znane utwory europejskich klasyków oraz wspólnie wysłuchamy „Ody do radości”. Wstęp wolny!

 

 

 .

Dzień Europy w Gubinie - Guben 2022

W ramach obchodów Dnia Europy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce zapraszają na święto solidarności, które odbędzie się 7 maja w polsko-niemieckim Euromieście Gubin-Guben. Na uczestników wydarzenia czekają koncerty, debaty oraz dużo innych atrakcji. Głównym punktem obchodów będzie Europejskie koło młyńskie. W 26 gondolach mieszkańcy Gubina i Guben oraz zaproszeni goście przedstawią swoje europejskie historie i odpowiedzą na pytania pasażerów. Program zwieńczy wieczorny pokaz laserowy. Więcej informacji oraz dokładny program wydarzenia można znaleźć na stronie: www.europatag.guben-gubin.eu. Transmisja na żywo z wydarzenia będzie dostępna na naszym kanale w serwisie YouTube.

 

 .

Dzień Europy online - zakończenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy

Już 9 maja świętujemy Dzień Europy! Zachęcamy do śledzenia transmisji na żywo z wydarzeń w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na naszej stronie na Facebooku oraz odwiedzenia portalu Dnia Europy, na którym znajdziecie informacje o wydarzeniach związanych z 9 maja w Waszej okolicy. Chcecie podzielić się swoimi zdjęciami z flagą Unii Europejskiej?  Koniecznie oznaczcie nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie! Najlepsze zdjęcia udostępnimy na naszych kanałach. W Dniu Europy o godz. 12.00 zapraszamy również na finał Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Sesja w Strasburgu zamykająca Konferencję będzie zwieńczeniem trwającego rok procesu gromadzenia i dyskusji nad pomysłami obywateli na lepszą przyszłość UE. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na naszej stronie na Facebooku. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów w Parlamencie Europejskim zapraszamy na Muzyczny Dzień Europy z udziałem artystów z państw UE i Ukrainy. Transmisja o 19:00 na naszej stronie na Facebooku!