skip to content
 
29-04-2022
 .

Obejrzyj i oceń filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX!

 .

Już od 5 maja zapraszamy na organizowane przez Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie i Wrocławiu bezpłatne pokazy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX. Pokazy odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Żywcu, Raciborzu, Katowicach, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu, Żarach i Ostrowie Wielkopolskim. 

 .
 .

LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) wprowadzono w 2020 r. Przyznają ją co roku Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas.

Jej podwalinę stanowi poprzednia Nagroda filmowa LUX, ustanowiona w 2007 r. jako symbol zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz kultury, jak również Nagroda Publiczności przyznawana przez Film Academy People’s Choice Award.

Podobnie jak w przypadku pierwotnej Nagrody LUX, jej celem jest budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy.

Do finału drugiej edycji konkursu o Nagrodę Publiczności LUX zakwalifikowały się trzy filmy. Zagłosuj i pomóż wybrać zwycięzcę! Możesz ocenić obejrzane filmy przy pomocy systemu punktacji: jedna gwiazdka–słaby, pięć gwiazdek – świetny.

Głosowanie na stronie https://luxaward.eu/pl potrwa do 25 maja 2022. Losowo wybrani uczestnicy zostaną nagrodzeni: oddając swój głos masz szansę wziąć udział w ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX i spotkać reżyserów nominowanych filmów, 8 czerwca 2022 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na pokazy nominowanych filmów – odbierz bezpłatną wejściówkę na film w kasie następujących kin:

  • Poznań Kino "Muza" - 5 maja godz. 18:00  „Aida” (spotkanie po seansie z Antonim Komasą-Łazarkiewiczem, kompozytorem muzyki do filmu), 6 maja godz. 18:00  „Przeżyć”, 7 maja godz. 18:00 „Wielka wolność”
  • Żywiec Kino "Janosik"- 6 maja godz. 20.00  "Aida"
  • Racibórz Kino "Bałtyk" - 6 maja godz. 20.00 Kino Bałtyk- "Przeżyć"
  • Katowice Kino "Światowid" - 6 maja godz. 19.00 "Wielka wolność" (seans filmowy + dyskusja)
  • Wrocław DCF, Jelenia Góra Kino „Lot”, Legnica Kino „Piast”, Lubań Kino „Wawel”, Wałbrzych Kino Apollo”, Żary Kino „Pionier” ­– 7-9 maja, każdego dnia o godz. 18:00 - seans jednego nominowanego filmu
  • Warszawa Kino "Kultura" - 13 maja - 19:00 "Wielka Wolność", 14 maja – 19:00 "Przeżyć", 15 maja – 19:30 "Aida" (seans filmowy + dyskusja z zaproszonymi gośćmi)
  • Ostrów Wielkopolski "Ostrowskie Centrum Kultury" - 23 maja godz. 10:00 "Przeżyć"

Bieżące informacje o pokazach organizowanych przez Biuro Parlamentu Europejskiego znajdziesz na naszych mediach społecznościowych:

 .
Strona internetowa Nagrody Publiczności LUX
Strona Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie na Facebooku
Strona Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu na Facebooku