skip to content
 
13-03-2023
 .

Biuletyn Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce - luty 2023

 .

W poniedziałek 13 marca rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. efektywnością energetyczną budynków, nowymi przepisami w ramach pakietu „Gotowi na 55 w 2030 r.” oraz przygotowaniami do posiedzenia Rady Europejskiej 23–24 marca 2023 r.

 .
 .
 .

Pierwszego dnia sesji odbędzie się debata plenarna na temat instrumentów przyspieszających remonty budynków oraz zmniejszających zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych przez budynki. Aby sektor budowlany stał się neutralny dla klimatu do 2050 roku, wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne od 2028 roku. Krajowe plany renowacji powinny obejmować systemy wsparcia ułatwiające dostęp do dotacji i finansowania. W poniedziałek odbędzie się również debata na temat trzech aktów prawnych w ramach pakietu „Gotowi na 55 w 2030 r.”, w tym przepisów dot. użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa, redukcji emisji przez państwa członkowskie oraz rewizji rezerwy stabilności rynkowej. W poniedziałek posłowie omówią także sprawozdanie posłanki Janiny OCHOJSKIEJ w sprawie spójności polityki na rzecz rozwoju.

Drugiego dnia sesji odbędzie się debata plenarna na temat Aktu w sprawie danych, którego celem jest pobudzenie innowacyjności poprzez usunięcie barier utrudniających dostęp do danych przemysłowych. Przepisy przyczyniłyby się do rozwoju nowych usług, w szczególności w sektorze sztucznej inteligencji, gdzie potrzebne są ogromne ilości danych do szkolenia algorytmów. We wtorek, podczas uroczystego posiedzenia, w Parlamencie Europejskim wystąpi prezydent Litwy Gitanas Nausėda. W swoim wystąpieniu w ramach cyklu „Oto Europa” skupi się na bieżącej sytuacji w Europie oraz przyszłych wyzwaniach dla UE. Drugiego dnia sesji odbędzie się również debata na temat odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego aktywne włączenie, podczas której posłowie mają zwrócić się o wprowadzenia nowego prawa, podnoszącego minimalny dochód w krajach członkowskich UE, aby zmniejszyć liczbę osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. We wtorek, podczas debaty „Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w UE w 2023?”, posłowie będą pytać komisarz ds. energii Kadri Simson o prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego UE w 2023 roku.

Trzeciego dnia sesji, podczas debaty z przewodniczącymi Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen, posłowie przedstawią swoje postulaty i oczekiwania przed szczytem UE w dniach 23-24 marca. Podczas spotkania w Brukseli szefowie państw i rządów skupią się na najnowszych wydarzeniach związanych z wojną Rosji w Ukrainie oraz na stałym wsparciu UE dla Ukrainy, konkurencyjności, jednolitym rynku, na tym jak pobudzić gospodarkę UE oraz na kwestiach związanych z energią. W środę Parlament Europejski uczci również Międzynarodowy Dzień Kobiet. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi i astronautka Samantha Cristoforetti wygłoszą przemówienia na uroczystości w środę, o 11.30. Tego samego dnia, po południu, posłowie będą dyskutować z przedstawicielami Rady i Komisją o wyzwaniach, przed jakimi stoją obrońcy praw człowieka w obronie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych (SRHR), łącznie z zastraszaniem, groźbami oraz zarzutami kryminalnymi.

Ostatniego dnia sesji w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat Europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku”.

Lista sprawozdań wraz z poprawkami

Więcej informacji o sesji plenarn

Porządek obrad

Transmisja obrad na żywo

 .

AKTUALNOŚCI

 .

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zapraszamy do wysłuchania podcastu "Bieda ma twarz kobiety. Wstydliwy problem współczesnych demokracji"

 .
 .

W podcaście rozmawiamy z kobietami, które nie mogą sobie pozwolić na ogrzanie swoich domów, a także z ekspertami z Instytutu Badań Strukturalnych.  O pomocy z Unii Europejskiej i możliwościach wykorzystania dotacji opowiada Elżbieta ŁUKACIJEWSKA, członkini Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Podcastu można wysłuchać na Spotify, a także na kanałach Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce na YouTube i Facebooku.

 

 

 

 .

Europejska Nagroda Obywatelska 2023

 .

Do 31 marca można zgłaszać kandydatury do Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2023! Europejska Nagroda Obywatelska to wyróżnienie przyznawane co roku przez Parlament Europejski. Otrzymują ją projekty realizowane przez obywateli i organizacje w Unii Europejskiej. Muszą one stanowić dowód na europejską współpracę i wzajemne zrozumienie, a także propagować wspólne wartości europejskie i prawa podstawowe. Każdy poseł do Parlamentu Europejskiego jest uprawniony do corocznego przedkładania jednej kandydatury. Aby ubiegać się o nagrodę lub zgłosić czyjąś kandydaturę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Termin nadsyłania kandydatur: 31 marca 2023 (do północy czasu polskiego). Regulamin Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

 .

WYDARZENIA

 .

Briefing prasowy posła Łukasza KOHUTA

 .

W czwartek 9 lutego 2023 odbył się zorganizowany przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce briefing prasowy online z posłem-sprawozdawcą Łukaszem KOHUTEM na temat sprawozdania ws. przystąpienia UE do konwencji stambulskiej. W spotkaniu z posłem do PE wzięli udział dziennikarze z siedmiu redakcji. Poseł wyjaśnił, że konwencja stambulska to najefektywniejsze narzędzie do zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet. Nakłada ona konkretne zobowiązania na państwa w tym obszarze i tworzy parasol ochronny. Zachęcamy do obejrzenia nagrania konferencji dostępnego na naszej stronie na Facebooku.

 .

Szkolenie z kompetencji medialnych dla wspolnie.eu –,,Nie daj się dezinformacji"

 .

W ramach projektu wspólnie.eu 23 lutego 2023 Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce (BPE) we współpracy z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Wojownikami Klawiatury zorganizowały szkolenie online z kompetencji medialnych pt. ,,Nie daj się dezinformacji!''.

Zgromadzeni zapoznali się z działalnością BPE, mechanizmami powstawania dezinformacji i jej wpływem na społeczeństwo, sposobem działania mediów społecznościowych i algorytmów oraz z metodami weryfikacji informacji i źródłami rzetelnej wiedzy o UE. Zgromadzeni mogli sprawdzić się w quizie tematycznym. W szkoleniu uczestniczyło 31 osób.

 .

Upamiętnienie rocznicy wojny w Ukrainie w centrum Europa Experience w Warszawie

 .

W dniach 23-24 lutego 2023 r., w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, na znak solidarności oraz wsparcia dla narodu ukraińskiego, na budynku Domu Europy w Warszawie pojawiła się flaga Ukrainy. Animacja została wyświetlona z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce na monitorach nowo powstającego centrum multimedialnego Europa Experience. Punkt zostanie otwarty już wkrótce przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

 

 

 

 .

Spotkanie dla wspolnie.eu – ,,Poznaj pracę prawników/czek i juryslingwistów/ek w PE i KE"

 .

W ramach projektu „Czas działań wspólnie. Poznaj Unię Europejską”, 28 lutego 2023, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce (BPE) i Fundacja Civis Polonus zorganizowały spotkanie online dla społeczności wspolnie.eu pt. ,,Kariera w instytucjach UE? Poznaj pracę prawników/czek i juryslingwistów/ek w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej!”. Podczas wydarzenia goście podzielili się historią swojej ścieżki zawodowej, doświadczeniami z rekrutacji do instytucji europejskich, jak i kulisami codziennej pracy w PE w Brukseli, KE w Warszawie i Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. Zgromadzeni zapoznali się z działalnością BPE i mieli okazję sprawdzić wiedzę w quizie o Parlamencie Europejskim. W spotkaniu uczestniczyło 55 osób. Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na naszej stronie internetowej

 .

Szkolenie dla młodszych ambasadorów programu „Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego” (EPAS) w Krakowie

 .

20 lutego 2023, w trakcie zorganizowanego przez Biuro Parlamentu Europejskiego warsztatu, uczestnicy poznali podstawowe informacje o Parlamencie Europejskim, jego znaczeniu i możliwościach, jakie oferuje młodym Europejczykom. Ponadto dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z życiem i aktywnością we Wspólnocie Europejskiej, a także wymieniali spostrzeżeniami dotyczącymi europejskich wartości, europejskich celów młodzieżowych oraz scenariuszy przyszłości Unii Europejskiej. Zadania i ćwiczenia realizowane podczas warsztatów miały za zadanie pomóc uczniom w przygotowaniu i realizacji szkolnych projektów edukacyjnych podejmowanych w ramach programu EPAS. W spotkaniu wzięło udział 17 osób.