skip to content
 
20-02-2023
 .

Podsumowanie działalności Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce w roku 2022

 .

2022 rok upłynął pod znakiem ataku Rosji na Ukrainę. Polskę odwiedziła Przewodnicząca PE Roberta Metsola - która jako pierwsza przedstawicielka instytucji europejskich udała się też do Kijowa - oraz 9 delegacji komisji parlamentarnych PE Europosłowie przyglądali się zarówno działaniom na rzecz Ukrainy, ale także środowiskowym, czy sytuacji kobiet na rynku pracy. Wizyty wspierali pracownicy Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. 1 marca kierowanie Biurem rozpoczął Witold Naturski, który wcześniej pełnił m.in. obowiązki szefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 .
 .

Część wydarzeń organizowanych przez Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie i we Wrocławiu odbyła się stacjonarnie, pozostałe miały miejsce online lub w formacie hybrydowym. Transmisje przez internet i późniejsze zamieszczenie ich audiowizualnych zapisów w mediach społecznościowych umożliwiły udział większej liczby osób w poszczególnych wydarzeniach.

Parlament Europejski kontynuował posiedzenia plenarne w trybie mieszanym przez pierwsze miesiące roku. Posłowie i posłanki do PE korzystali z możliwości zdalnego udziału w posiedzeniach, łącząc się ze specjalnych sal w BPE, a pracownicy w Warszawie i Wrocławiu zapewniali obsługę techniczną i konieczne wsparcie.

Obydwa biura realizowały debaty i konferencje prasowe z udziałem posłów, ekspertów, mediów i interesariuszy. Dzień Europy zorganizowany przez BPE w Warszawie we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Polską Fundacją im. Roberta Schumana przyciągnął tłumy uczestników w każdym wieku. Wśród wydarzeń organizowanych przez BPE we Wrocławiu największym zainteresowaniem cieszył się projekt Europejskiej Pasieki Miejskiej utworzonej w ramach działań społeczności wspólnie.eu. Jego celem było zwrócenie uwagi na działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz ochrony bioróżnorodności. Dziesiątki tysięcy obywateli z obu stron granicy uczestniczyły również w obchodach Dnia Europy zorganizowanych w Gubinie i Guben wspólnie przez Biura PE z Polski i Niemiec.

Biuro w Warszawie zarządzało stroną internetową europarl.pl, którą w 2022 roku odwiedziło 41 568 osób, profilem na portalu Facebook, obserwowanym przez 29 800 osób, i kontami na portalach Twitter (które aktualnie obserwuje 46 047 osób), Instagram (3 335 obserwujących) i YouTube (526 subskrypcji).

Budowanie społeczności wspólnie.eu za pomocą szeregu spotkań, warsztatów i szkoleń było jednym z filarów działalności zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu. Działania dla mediów objęły m. in. stały nadzór nad grantami przydzielonymi przez PE polskim redakcjom i zapraszanie dziennikarzy na sesje plenarne w Brukseli i Strasburgu.

Młodzież uczestniczyła w programach Euroscola (gromadząc 600 uczniów w sesjach online i 120 w sesjach na żywo) i EPAS Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego, który został zrealizowany z 63 szkołami. Jak co roku, młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem brali także udział w konkursie o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego.

W 2023 roku Dyrekcja Komunikacji PE będzie prowadzić działania informacyjne oraz promujące uczestnictwo w kolejnych wyborach do PE w 2024.  Biura PE w państwach członkowskich zrealizują ten cel poprzez wsparcie komunikacyjne posłów, budowanie i rozwijanie sieci partnerskich oraz wzmocnienie relacji z obywatelami.

Szczegóły dotyczące działalności Biura PE w Polsce w roku 2022 znajdują się w załączonym raporcie.

 .

Więcej informacji:

 .