skip to content
 
 
 

2013

 • Grudzień
  • Przemówienie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w Radzie Europejskiej 19 grudnia 2013 r. : "W ostatnich latach Parlament Europejski podejmował intensywne wysiłki nad umocnieniem dialogu i demokracji na Ukrainie. Zainicjowana przeze mnie osobiście misja Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego przyniosła wiele pozytywnych skutków i wciąż zgłasza gotowość podjęcia działań, jeżeli tylko może być pomocna. Nasze rozczarowanie decyzją rządu ukraińskiego o niepodpisaniu w Wilnie układu o stowarzyszeniu dorównuje Państwa rozczarowaniu. Jednak wierzymy, że lepiej pozostawić przed Ukrainą drzwi otwarte do rozmów, choćby z uwagi na ruchy demokratyczne na Ukrainie, których nie możemy opuścić." - powiedział Martin Schulz w trakcie posiedzienia Rady Europejskiej 19 grudnia 2013 r.
  • Strona internetowa www.wybory2014.eu : Zapraszamy do odwiedzenia nowej strony internetowej Parlamentu Europejskiego poświęconej zbliżającym się wyborom europejskim. Na stronie www.wybory2014.eu można znaleźć najważniejsze informacje dotyczącego Parlamentu Europejskiego, wyborów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np.: jak wyglądają i kiedy odbędą się wybory w różnych krajach UE, ilu posłów zostanie wybranych, dlaczego te wybory są inne?
 • Listopad
  • "Budżet UE 2014 - 2020 - dobry dla Polski, zły dla Europy?" - relacja z debaty : Dobry dla Polski, ale zły dla Europy - taki właśnie, zdaniem większości zgromadzonych w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce, jest budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Debata o unijnych finansach, która zgromadziła ponad 100 osób, była trzecim z serii spotkań w ramach kampanii informacyjnej Parlamentu Europejskiego przed wyborami, które odbędą się w maju 2014 roku.
  • "Różnorodność kulturowa jest fundamentem Europy" - relacja z pokazów filmów nominowanych do nagrody LUX 2013 : Ponad 600 osób wzięło udział w pokazach filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2013 zorganizowanych przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Gutek Film. Pokazy odbyły się w dniach 29 listopada - 1 grudnia w warszawskim Kinie Muranów. Filmy nominowane w 2013 roku to: "Olbrzym-Samolub", "Miele" i "W kręgu miłości". 11 grudnia jeden z trzech wyświetlanych w czasie pokazu filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2013 roku . Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu.
  • Przyszłość Partnerstwa Wschodniego zależy od reakcji Unii na protesty studentów na Ukrainie - konferencja prasowa posła Pawła Kowala : "Przyszłość Partnerstwa Wschodniego zależy dziś od tego, czy Unia skutecznie wesprze wybór europejski Mołdawii i Gruzji oraz jak odpowie na protesty młodych ludzi na Ukrainie" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef Delegacji Parlamentu Europejskiego do Zgromadzenia Parlamentarnego UE-Ukraina poseł Paweł Kowal.
  • Oddaj swój głos! - www.mojglos2014.eu : Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób wybrani przez Ciebie europosłowie reprezentują Cię w Parlamencie Europejskim? Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię jak to jest być europosłem? Jaki kształt miałoby prawo europejskie, gdybyś to Ty podejmował decyzje? Zapraszamy do odwiedzenia strony www.mojglos2014.eu, użytkownicy mogą na niej sprawdzić, który z europosłów w największym stopniu podziela ich poglądy, oraz oddać głos w kluczowych kwestiach. Mogą też przekonać się, jakie byłyby wyniki głosowań, gdyby zamiast europosłów decyzję podjęli internauci. Użytkownicy portalu mogą też sprawdzić wyniki rzeczywistych głosowań poszczególnych europosłów, delegacji partii krajowej oraz grupy politycznej w PE i porównać je ze sobą.
  • COP19: Warszawa otwiera drogę do Paryża, ale przeszkody pozostają : Szef delegacji Parlamentu Europejskiego na konferencję klimatyczną w Warszawie Matthias Groote z ostrożnym optymizmem przyjął konkluzje spotkania. Uczestnicy konferencji COP19 określili w stolicy Polski drogę dojścia do porozumienia klimatycznego w 2015 roku. Groote krytycznie odniósł się do złagodzenie sformułowań określających kroki, jakie mają być podjęte przed konferencją w Paryżu, co było warunkiem przedstawionym przez kraje rozwijające się.
  • Delegacja Parlamentu Europejskiego weźmie udział w szczycie klimatycznym w Warszawie : 10 posłów do Parlamentu Europejskiego weźmie udział w odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym. Od poniedziałku do piątku będą brali udział w wydarzeniu, które ma wyznaczyć drogę do podpisania paktu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku. Delegacja pod przewodnictwem Matthiasa Groote (S&D, DE) ma za zadanie pomóc w osiągnięciu kompromisu z innymi uczestnikami szczytu. W październiku Parlament Europejski zaakceptował propozycję redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Unię Europejską o 30% do 2020 roku, jeśli inne kraje przyjmą podobne cele.
  • "UE we współczesnym świecie – energia do działania" - konferencja Parlamentu Europejskiego : Unia Europejska jest odpowiedzią na kryzys, a nie jego przyczyną - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Parlamentu Europejskiego "UE w świecie współczesnym – energia do działania" były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W spotkaniu - jednym z pięciu, które odbywają się w największych krajach Unii Europejskiej w ramach kampanii informacyjnej przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - eksperci dyskutowali z uczestnikami o bezpieczeństwie energetycznym, ochronie danych osobowych i partnerstwie wschodnim.
  • Nowa wersja aplikacji mobilnej Europoseł PL już dostępna! : Najnowsza wersja bezpłatnej aplikacji Europoseł PL jest już dostępna w wersjach na telefony z systemem Android, Windows Phone i iOS. Dzięki zintegrowaniu aplikacji z portalem EP Newshub użytkownicy mogą na bieżąco śledzić informacje i wypowiedzi publikowane przez polskich posłów do PE w sieci, a nowa zakładka "Aktualności" ułatwi dostęp do najnowszych wiadomości publikowanych na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do pobrania aplikacji!
  • Agora Obywatelska zajmie się problemem bezrobocia wśród młodych : Około 60 młodych osób z państw Unii Europejskiej będzie dyskutować na temat problemu bezrobocia w ramach odbywającej się w dniach 6-8 listopada Agory Obywatelskiej w Brukseli. Agora Obywatelska rozpocznie się wspólną konferencją prasową przewodniczącego Martina Schulza oraz wiceprzewodniczącej Isabelle Durant. Odbędzie się ona w biurze przewodniczącego (9 piętro) 6 Listopada o 13.45.
 • Październik
  • Przewodniczący PE Martin Schulz o śmierci Tadeusza Mazowieckiego : "Ze smutkiem dowiedziałem się o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, wielkiego Polaka, zaangażowanego Europejczyka, człowieka dobrego i szlachetnego. Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy. Jako czołowy doradca ruchu Solidarność, Mazowiecki grał ważną rolę w obaleniu reżimów komunistycznych w Polsce i całej środkowej i wschodniej Europie. Był pierwszym niekomunistycznym polskim premierem po Drugiej Wojnie Światowej. Wprowadził Polskę na drogę politycznych i gospodarczych reform, które zaowocowały po latach członkostwem w Unii Europejskiej. Łączę się w żałobie z Polakami. Rodzinę i przyjaciół proszę o przyjęcie kondolencji."
  • "W pogoni za pracą" - debata Biura Informacyjnego PE w Polsce : Blisko dziewięćdziesiąt osób wzięło udział w debacie "W pogoni za pracą", pierwszej z cyklu imprez organizowanych przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce w ramach kampanii informacyjnej przed wyborami europejskimi 2014. Zebrani w warszawskiej siedzibie BIPE eksperci dyskutowali o zjawisku polskiej emigracji zarobkowej, ale także o szansach wchodzącej na rynek pracy młodzieży na uzyskanie zatrudnienia oraz o uznawalności polskich kwalifikacji zawodowych w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
  • Lubelski ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013. : Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” znalazł się wśród czterech polskich laureatów przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody. Ta samorządowa instytucja kultury z ponad dwudziestoletnią tradycją działa na rzecz edukacji historycznej oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Lublina i Lubelszczyzny. Inicjatorem przyznania nagrody ośrodkowi jest posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Lena KOLARSKA-BOBIŃSKA.
  • Europejska Nagroda Młodzieżowa im. Karola Wielkiego - nowy termin zgłoszeń 10 lutego 2014 : Do 10 lutego 2014 przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń do Europejskiej Nagrody Młodzieżowej im. Karola Wielkiego 2014. Nagroda jest przyznawana młodym ludziom zajmującym się projektami promującymi jedność europejską. 3 nagrodzone projekty (wybrane spośród 28 krajowych laureatów) otrzymają kolejno nagrody w wysokości 5, 3 i 2 tysięcy euro.
  • Przemówienie przewodniczącego PE Martina Schulza w Radzie Europejskiej 24 października 2013 r. : "Zaplanowany na listopad szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie będzie kluczowym wydarzeniem, jeżeli chodzi o stosunki z naszymi wschodnimi partnerami. Obecnie Rosja wywiera silną presję gospodarczą nie tylko na naszych wschodnich sąsiadów, ale także na litewską prezydencję UE. Jest to sytuacja nie do zaakceptowania! Wszystkie kraje mają suwerenne prawo do samodzielnego decydowania o tym, z kim zawierają umowy handlowe i do którego bloku gospodarczego chcą należeć." - powiedział podczas październikowego spotkania Rady Europejskiej Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
  • Laureaci Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013 przyjechali do Brukseli : 43 laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej wzięło udział w środę i czwartek w oficjalnej ceremonii w Parlamencie Europejskim z udziałem przewodniczącego Martina Schulza. Odznaczenia honorujące ich zasługi otrzymali już wcześniej, w swoich krajach.
  • Malala Yousafzai laureatką Nagrody im. Sacharowa 2013 : Pakistańska aktywistka na rzecz edukacji dziewcząt Malala Yousafzai została laureatką nagrody Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli w roku 2013. "Przyznając nagrodę Sacharowa Malali Yousafzai, Parlament Europejski potwierdza niebywałą siłę tej młodej kobiety. Malala odważnie walczy o prawo dzieci do sprawiedliwego dostępu do edukacji. Prawo to często nie jest przyznawane dziewczętom", powiedział Przewodniczący Parlamentu Martin Schulz, ogłaszając imię laureatki.
  • Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu Euroscola! : Które szkoły tym razem wyjadą na sesje Euroscoli do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, aby zobaczyć z bliska jak działa Parlament? Sprawdźcie wyniki kolejnej edycji konkursu, które dostępne są już na stronie internetowej. Gratulujemy zwycięzcom!
  • Biuro Informacyjne PE świętowało Europejski Dzień Języków : Z okazji Europejskiego Dnia Języków obchodzonego w całej Europie 26 września, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce wspólnie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz instytucjami kultury, włączyło się w świętowanie europejskiej różnorodności językowej w Warszawie, Krakowie i Lublinie.
 • Wrzesień
  • Siedem nominacji do Nagrody im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli : Siedem nominacji do tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli zostało zaprezentowanych w poniedziałek na połączonym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Nominowani to: Malala Yousafzai z Pakistanu, Edward Snowden ze Stanów Zjednoczonych, Reeyot Alemu i Eskinder Nega z Etiopi, Aleś Bialacki, Eduard Łobau i Mikoła Statkiewicz z Białorusi, reprezentujący wszystkich więźniów politycznych w tym kraju, Michaił Chodorkowski z Rosji, uczestnicy protestów "Stojący Mężczyzna" z Turcji oraz projekt CNN Koniec Współczesnego Niewolnictwa z USA (CNN Freedom Project; Ending Modern-Day Slavery).
  • Inauguracja przedwyborczej kampanii informacyjnej Parlamentu Europejskiego : Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku będą odmienne od wcześniejszych ze względu na znacznie większe kompetencje Parlamentu i znacznie poważniejsze wyzwania stojące przed Unią Europejską - mówili uczestnicy inauguracji kampanii informacyjnej PE przed wyborami europejskimi, która odbyła się dziś w Biurze Informacyjnym PE w Warszawie.
  • Tym razem jest inaczej! Działaj. Reaguj. Decyduj. : We wtorek, 10 września, oficjalnie rozpoczęła się kampania informacyjna przed wyborami europejskimi w 2014 roku. Kampania będzie kontynuowana również po wyborach, dopóki nowo wybrany Parlament nie wybierze kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej.
  • Nowy sezon „Śniadania w Parlamencie” na antenie Radia VOX FM : W najbliższą niedzielę na antenę Radia VOX FM wraca audycja „Śniadanie w Parlamencie”. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. W audycji pojawią się nowe elementy, takie jak „Inna strona Parlamentu Europejskiego”, czy młodzieżowe debaty nadawane na żywo ze studia. Program „Śniadanie w Parlamencie” otrzymał dotację Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego.
  • Konkurs "Nakręć się na wybory!" : Dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i warto w nich uczestniczyć? Jak zachęcić Polaków do głosowania? Zapraszamy do udziału w konkursie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Nakręć się na wybory!” Przygotujcie krótki film, który przekona niezdecydowanych do oddania swojego głosu w eurowyborach 2014. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – smartfony i tablety! Prace można nadsyłać do 30 listopada br.
 • Lipiec
  • Wyłoniono trzech finalistów Nagrody LUX 2013 : Miele, The Broken Circle Breakdown i The Selfish Giant to trzy filmy, które znalazły się w finale tegorocznego konkursu o nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX. Trzech kandydatów do Nagrody ogłoszono 23 lipca, podczas Dni Wenecji odbywających się w ramach Weneckiego Festiwalu Filmowego w Rzymie.
  • Znamy kandydatów do nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2013! : Tytuły 10. filmów, które będą walczyć o nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX, zostały ogłoszone podczas 48. festiwalu w Karlowych Warach. Głównym celem przyznawanego przez Parlament Europejski wyróżnienia jest promowanie europejskiej kultury i kinematografii oraz pobudzanie debaty publicznej na temat wartości europejskich. Trzech finalistów poznamy jeszcze w lipcu.
  • Dobro došla Hrvatska! Witaj Chorwacjo! : Od dziś - 1 lipca, UE powiększyła się o kolejny kraj. Po dekadzie kandydowania do UE i 6 długich latach negocjacji, Chorwacja stała się 28 państwem członkowskim - z dwunastoma reprezentantami w Parlamencie, komisarzem w Komisji Europejskiej i przedstawicielem w Radzie Europejskiej. Otwierając sesję plenarną PE przewodniczący Martin Schulz powiedział: "Przystąpienie Chorwacji do UE to szczególny moment, nie tylko w historii tego kraju, ale również dla całej Unii i Parlamentu. O północy w Zagrzebiu, doświadczyłem entuzjazmu, który rzadko jest obecnie widywany".
 • Czerwiec
  • Laureaci Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013 wybrani! : Jacek Głomb, Teatr Arka, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz Alicja Kobus są wśród 43 laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej corocznie przez Parlament Europejski.
  • Jak chronić swoją prywatność w Internecie? - nowa publikacja : Najnowsze badanie Eurobarometru pokazało, że 70 proc. Europejczyków obawia się, że ich dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Parlament Europejski pracuje obecnie nad zmianą przepisów, które zapewnią ochronę danych każdego z nas zarówno offline, jak i online. Dzięki naszej nowej ulotce możecie dowiedzieć się, jakie są plany PE i w jaki sposób Wasze dane będą lepiej chronione.
  • Przemówienie przewodniczącego PE Martina Schulza w Radzie Europejskiej 27 czerwca 2013 r. : "Dopilnujemy, aby nie trzeba było w przyszłości ratować banków pieniędzmi podatników, by wszyscy obywatele Unii Europejskiej mieli taką samą pewność prawa oraz by samowola regulacyjna nie zagrażała rynkowi wewnętrznemu." - mówił przewodniczący PE Martin Schulz do przywódców państw UE w czasie posiedzenia Rady Europejskiej 27 czerwca 2013 r.
 • Maj
  • "Dlaczego powinniśmy głosować i co możemy zrobić, żeby zachęcić innych?" - seminarium dla organizacji pozarządowych : W piątek 24 maja odbyło się seminarium dla organizacji pozarządowych dotyczące możliwości włączenia się w kampanię informacyjną przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro Informacyjne PE w Polsce z udziałem posłów Rafała Trzaskowskiego i Wojciecha Olejniczaka na rok przed wyborami europejskimi, które odbędą się w maju 2014.
  • Przemówienie przewodniczącego PE Martina Schulza w Radzie Europejskiej 22 maja 2013 r. : "Jeszcze nigdy poparcie dla procesu integracji europejskiej nie było tak niskie jak dzisiaj. Obywatele we wszystkich krajach UE z różnych powodów mają obecnie poczucie, że są traktowani niesprawiedliwie. Wciąż jednak tylko dzięki wspólnym działaniom możemy przywrócić zaufanie do UE i do idei UE jako wspólnoty państw, utworzonej w duchu solidarności wewnątrz państw i między narodami. (...) Możemy przywrócić to zaufanie, jeżeli szybko osiągniemy wymierne rezultaty w dwóch obszarach: w walce z bezrobociem wśród osób młodych i w walce z oszustwami podatkowymi i przestępczością finansową" - mówił przewodniczący PE Martin Schulz do przywódców państw UE w czasie posiedzenia Rady Europejskiej 22 maja 2013 r.
  • Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Euroscola : Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (16-20 lat). Nagrodą w konkursie jest dofinansowana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
  • Parlament Europejski uczestniczył w XIV Paradzie Schumana : Skromniejsza, ale jak zawsze radosna i pełna entuzjazmu Parada Schumana przeszła dziś ulicami Warszawy. W tym roku głos Europejczyków, domagających się więcej demokracji w Unii, był słyszalny jeszcze lepiej niż w poprzednich latach. Na Paradzie nie zabrakło oczywiście Parlamentu Europejskiego - jedynej instytucji Unii Europejskiej wiebieranej w powszechnych, bezpośrednich wyborach przez obywateli Unii.
  • Obchody Dnia Europy w Warszawie : Dziesiątki przechodniów wzięło udział w ulicznej imprezie przez punktem informacyjnym Unii Europejskiej w Warszawie, zorganizowanej z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Europy. Pracownicy Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Reprezentacji Komisji Europejskiej rozdawali warszawiakom żółte tulipany i pomarańcze z logo Parlamentu Europejskiego i udzielali informacji o działaniu tych instytucji i zasadach funkcjonowania Unii Europejskiej.
  • Sukces Polaków w konkursie o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży : Konkurs fotograficzny dla studentów Discover Europe (Odkryj Europę), organizowany przez Polaków, zdobył drugie miejsce w konkursie o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Pierwsze miejsce zajął hiszpański projekt Europe on Track. Zdobywca trezciego miejsca jest program wymiany młodzieży The Story of My Life z Estonii. Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży jest przyznawana każdego roku za projekty, które promują porozumienie na poziomie europejskim i międzynarodowym, sprzyjają rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości oraz integracji, proponują wzorce postępowania młodym ludziom w Europie i przedstawiają praktyczne przykłady tworzenia przez Europejczyków jednej społeczności.
 • Kwiecień
  • Nowe środki unijne na inwestycje w regionach. Ile dla Polski, ile dla Śląskiego? - Regionalne Forum Dyskusyjne w Chorzowie : Ponad dwieście osób zgromadziła w Chorzowie debata "Nowe środki unijne na inwestycje w regionach. Ile dla Polski, ile dla Śląskiego?" zorganizowana Przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce wspólnie z Urzędem Miasta Chorzowa w ramach odbywającego się w tym mieście w dniach 25-26 kwietnia Regionalnego Forum Dyskusyjnego. W dyskusji udział wzięli między innymi posłowie do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
  • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz rozpoczyna oficjalną wizytę w Polsce : Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz będzie przebywał w czwartek i piatek 18-19 kwietnia z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Podczas wizyty weźmie udział w obchodach 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz spotka się z przedstawicielami rządu i parlamentu. W sobotę odwiedzi były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.
  • Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkaniu poświęconemu działalności instytucji UE : Grupa studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego gościła 16 kwietnia we wrocławskim Domu Europy na szkoleniu o funkcjonowaniu unijnych instytucji. Podczas szkolenia studenci zapoznali się z działaniami Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a także z inicjatywą Europejskiego Roku Obywateli 2013. Spotkanie było również okazją do przeprowadzenia warsztatów zorganizowanych przez Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu.
  • Gra "Mój Parlament" : Polska Fundacja im. Roberta Schumana uruchomiła dziś grę "Mój Parlament", której uczestnicy wcielają się w rolę posłów do PE.
  • Rusza konkurs Euroscola! : Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu Euroscola, w którym nagrodą jest wyjazd do Strasburga w roku szkolnym 2013/2014 na symulację obrad Parlamentu Europejskiego dla młodzieży.
 • Marzec
 • Luty
  • "Spotkania z Parlamentem Europejskim" w Zgorzelcu : Debata, gra miejska, a przede wszystkim wiele emocji - tak 22 lutego 2013 Zgorzelec przybliżał mieszkańcom działalność Parlamentu Europejskiego w ramach projektu "Spotkania z Parlamentem Europejskim", realizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana przy wsparciu Parlamentu Europejskiego.
  • Nominowany do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego film Tabu" wchodzi na ekrany : Film "Tabu" w reżyserii Miguela Gomesa, który obok "To Tylko Wiatr" i zwycięskiego "Jestem Li" był nominowany w 2012 do Nagrody Filmowej LUX Parlamentu Europejskiego, wchodzi na ekrany kin 1 marca. Chociaż zwyciężcę konkursu juz znamy, to widzowie mogą głosować na najlepszy ich zdaniem obraz aż do maja 2013 roku, kiedy zostanie ogłoszony laureat publiczności.
  • Skuteczniejsza ochrona pracowników, przyjazne warunki dla przedsiębiorców - Parlament Europejski pracuje nad dyrektywą w sprawie delegowania pracowników : Nowa dyrektywa o delegowaniu pracowników, nad którą pracuje obecnie Parlament Europejski, ma poprawić funkcjonowanie obowiązującej dyrektywy 96/71/WE, zwiększyć ochronę praw pracowniczych i ułatwić życie przedsiębiorcom świadczącym usługi za granicami swojego kraju. W trakcie konsultacji społecznych pojawiają się jednak żądania, które mogą doprowadzić do zwiększenia biurokracji i utrudnień w transgranicznym świadczeniu usług - powiedziała na dzisiejszej konferencji prasowej posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka, sprawozdawczyni raportu w sprawie nowej dyrektywy.
  • Zintegrowany rynek usług dostawy jako impuls rozwoju handlu elektronicznego w UE - konsultacje społeczne : Tanie i bezpieczne zakupy w na odległość - temu mają służyć działania na rzecz integracji rynku usług dostawy towarów. W siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce odbędzie się dziś ostatnie spotkanie w ramach konsultacji społecznych w tej sprawie.
  • Pierwsza Europejska Inicjatywa Obywatelska z milionem podpisów? : Organizatorzy inicjatywy Right2Water ogłosili, że pod ich projektem podpisało się już ponad milion osób. Będzie to pierwsza Europejska Inicjatywa Obywatelska, która zbierze niezbędną liczbę głosów poparcia.
  • Przewodniczący PE Martin Schulz na szczycie w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych : Szukanie oszczędności w budżecie Unii Europejskiej w obliczu wyzwań, przed którymi stoi, oznacza oszczędzanie w złym miejscu. Wynika to z faktu, że budżet Unii Europejskiej jest jednym z największych instrumentów inwestycyjnych w Europie, instrumentem inwestycyjnym, który jest potrzebny obywatelom dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości. - mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podczas szczytu UE w Brukseli, 7 stycznia 2013 roku. Poniżej publikujemy pełną treść przemówienia.
  • Z Widokiem na ochronę danych osobowych : 28-go stycznia przypadał Dzień Ochrony Danych Osobowych, ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy. Z tej okazji Rafał Szyndlauer, pracownik Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, w ramach cyklu "Z Widokiem na Europę" wygłosił wykład dotyczący reformy europejskiego systemu ochrony danych osobowych.
 • Styczeń