2001 - 2010

Původním smyslem sdružení Memorial bylo dokumentovat politické represe za stalinského režimu v SSSR. Dnes se Memorial věnuje otázkám dodržování lidských práv v Ruské federaci a zemích bývalého Sovětského svazu a vystupuje na obranu obětí jejich porušování.

Guillermo Fariñas, doktor psychologie, novinář a politický disident, držel v průběhu let řadu protestních hladovek za dosažení politických změn mírovou cestou a za svobodu projevu na Kubě.

Čínský aktivista Chu Ťia píše otevřeně o tématech, jako je problematika AIDS, masakr na náměstí Tchien-an-men či porušování lidských práv v Číně, a seznamuje s nimi světovou veřejnost.

Súdánský právník Sálih Mahmúd Muhammad Usmán obhajuje lidi, kteří čelí v Súdánu státní perzekuci, byli protiprávně zatčeni nebo byli mučeni. Sám byl zatčen hned několikrát.

Jakožto vůdce demokratického opozičního Hnutí za svobodu v Bělorusku Aljaksandar Milinkevič otevřeně kritizoval způsob, jakým běloruský režim porušuje demokracii a lidská práva.

Navzdory neutuchajícím represím pořádají Damas de Blanco (Dámy v bílém) každý týden pokojné protestní pochody za demokracii a propuštění politických disidentů na Kubě.

Právnička zabývající se lidskými právy zastupuje jako advokátka ženy a děti, které byly odsouzeny islámskými soudy v Nigérii. Zasazuje se o vzdělání dívek, které považuje za základ mírové společnosti.

Reportéři bez hranic (Reporters Sans Frontières – RSF) je mezinárodní nevládní organizace, která bojuje za svobodu informací a svobodu projevu a současně pomáhá pronásledovaným novinářům všude na světě.

Běloruská asociace novinářů (BAN) byla založena v roce 1995. Jejím cílem je chránit všechny novináře, kteří při své práci čelí zastrašování, šikanování a pronásledování.

Jako generální tajemník OSN usiloval Kofi Annan o upevnění vazeb s občanskou společností v zájmu společného prosazování míru, spravedlnosti a lidských práv.

Oswaldo Payá, zakladatelem projektu Varela, se zasazoval o občanská práva, svobodné pluralitní volby, propuštění politických vězňů a hospodářské a sociální reformy na Kubě.

Dom Zacarias Kamwenho je vůdčí postava občanského a náboženského života v Angole. Inspiroval mnohé své spoluobčany k tomu, aby se začali hlásit o svá práva, a sehrál klíčovou úlohu v mírovém procesu, jenž vedl k ukončení angolské občanské války.

Izzat Ghazzáwí se navzdory věznění, cenzuře i ztrátě syna odvážně zasazuje za mírový dialog a partnerství mezi Izraelci a Palestinci.

Vysokoškolská profesorka a spisovatelka Nurit Peledová-Elhananová usiluje o změnu postoje izraelské společnosti k Palestině. Ve svém díle vyzdvihuje toleranci, rozmanitost a právo na vzdělání.