Sākums

Saharova balva

Saharova balva: Eiropas Parlamenta balva cilvēktiesību aizstāvjiem  © European Parliament

Šī balva par domas brīvību, ko 1988. gadā pirmoreiz piešķīra Nelsonam Mandelam un Anatolijam Marčenko, ir augstākais cieņas apliecinājums centieniem cilvēktiesību jomā, ko piešķir Eiropas Savienība. Ar to tiek izteikta atzinība personām, grupām un organizācijām, kuras ir būtiski veicinājušas domas brīvības aizsardzību. Ar šīs balvas un ar to saistītā tīkla starpniecību ES atbalsta laureātus, kuri tādējādi tiek stiprināti un atbalstīti viņu cīņā.

Saharova balva līdz šim ir tikusi piešķirta disidentiem, politiskiem līderiem, žurnālistiem, juristiem, pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, rakstniekiem, mātēm, sievām, minoritāšu līderiem, pretterorisma grupai, miera aktīvistiem, aktīvistam, kurš iestājās pret spīdzināšanu, karikatūristam, tiem, kuri ilgstoši ieslodzīti pārliecības dēļ, kinorežisoram, ANO kā organizācijai un pat bērnam, kurš cīnās par tiesībām uz izglītību. Šī balva jo īpaši tiek piešķirta par vārda brīvības, minoritāšu tiesību aizsardzības, starptautisko tiesību ievērošanas, demokrātijas attīstīšanas un tiesiskuma īstenošanas veicināšanu. Vairāki laureāti, tostarp Nelsons Mandela, Malala Jusafzai, Deniss Mukvege un Nadia Murada, vēlāk ir saņēmuši arī Nobela Miera prēmiju.

Saharova balvu un naudas prēmiju 50 000 eiro apmērā Eiropas Parlaments katra gada beigās piešķir svinīgā sēdē Strasbūrā. Kandidātus var izvirzīt ikviena Parlamenta politiskā grupa, kā arī to var darīt atsevišķi deputāti (ja kandidātu atbalsta vismaz 40 deputāti). Ar kandidātiem iepazīstina kopīgā Ārlietu komitejas, Attīstības komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas sēdē, un to locekļi balso, izraugoties trīs kandidātus. Galīgo Saharova balvas laureātu vai laureātus izvēlas Priekšsēdētāju konference - tā ir Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vadīta struktūra, kurā darbojas visu Parlamentā pārstāvēto politisko grupu vadītāji. Tādējādi balvas saņēmēja izvēle kļūst par patiesu Eiropas izvēli.

The Sakharov Prize - what it means

Kontaktinformācija

Informatīvās kampaņas (COMM ĢD)
European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium

Saites