2011 - 2020

The democratic opposition in Belarus, represented by the Coordination Council, an initiative of brave women and political and civil society figures.

Pod przewodnictwem odważnych kobiet oraz innych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i polityków Rada Koordynacyjna zjednoczyła Białorusinów walczących o demokrację w państwie będącym ostatnią dyktaturą Europy.

Winner of 2019 Sakharov Prize is Ilham Tohti © Andy Wong/AP images

Ilham Tohti jest profesorem ekonomii i obrońcą Ujgurów w Chinach, gdzie ponad milion osób należących do tej mniejszości przetrzymywanych jest w obozach internowania.

Ołeh Sencow, ukraiński twórca filmowy więziony w Rosji, jest źródłem inspiracji dla osób cierpiących prześladowania oraz symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie.

W 2017 r. przeciwnicy polityczni rządu Wenezueli, w tym Zgromadzenie Narodowe i wszyscy więźniowie polityczni, otrzymali nagrodę za niezłomną odwagę w działaniach na rzecz wolności i dobrobytu w Wenezueli.

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego, a następnie stały się rzeczniczkami kobiet, którym przemoc seksualna zniszczyła życie. Są także rzeczniczkami społeczności jazydzkiej w Iraku.

Saudyjski bloger Raif Badawi był poddawany karze chłosty i więziony za głoszenie liberalnych idei politycznych i omawianie kwestii religijnych w internecie.

Kongijski lekarz Denis Mukwege poświęcił życie rehabilitacji dziesiątek tysięcy ofiar gwałtu i brutalnej przemocy seksualnej oraz ochronie jeszcze większej liczby osób, które są taką przemocą zagrożone.

Malala Jusafzai miała zaledwie 11 lat, gdy rozpoczęła walkę o prawo dziewcząt do nauki i przeciwko ekstremizmowi talibów w Pakistanie. Nie przerwała jej nawet po próbie zamachu na jej życie w 2012 r.

Irańska prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka i działaczka Nasrin Sotude broni mniejszości religijnych, kobiet, małoletnich i osób protestujących przeciwko oszustwom wyborczym, karze śmierci i torturom stosowanym przez reżim.

Wielokrotnie nagradzany irański twórca filmowy Dżafar Panahi obnaża niesprawiedliwość i prześladowania. Opowiada się za wolnością artystyczną i potępia karę śmierci.

Mohamed Bouazizi, dokonując aktu samospalenia w proteście przeciwko korupcji w rządzie i powszechnemu bezrobociu, zapoczątkował jaśminową rewolucję w Tunezji.

Dzięki pracom krytykującym reżim i budzące postrach siły bezpieczeństwa satyryk polityczny i rysownik Ali Farzat przyczynił się do zwiększenia wolności słowa w Syrii.

Wpisy Asmay Mahfuz w mediach społecznościowych, nawołujące Egipcjan do pokojowego protestu w obronie wolności, godności i praw człowieka, pomogły zainicjować ruch rewolucyjny w Egipcie.

Ahmed al-Sanusi, przeciwnik ucisku ze strony dyktatury wojskowej, opowiada się za powszechnym pojednaniem jako jedyną drogą do zapewnienia pokoju i demokracji w Libii.

Razan Zajtuna jest dziennikarką i prawniczką, która potępiała łamanie praw człowieka w Syrii. W związku z prowadzoną walką o wolność i demokrację została porwana w 2013 r.