Seznam 
 Úplné znění 
Postup : 2008/0231(CNS)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : A6-0236/2009

Předložené texty :

A6-0236/2009

Rozpravy :

PV 21/04/2009 - 20
CRE 21/04/2009 - 20

Hlasování :

PV 22/04/2009 - 6.38
Vysvětlení hlasování
Vysvětlení hlasování

Přijaté texty :


Rozpravy
Úterý 21. dubna 2009 - Štrasburk Vydání Úř. věst.

20. Rámec Společenství pro jadernou bezpečnost (rozprava)
Videozáznamy vystoupení
PV
MPphoto
 
 

  Vladimir Urutchev (PPE-DE ), písemně.(BG) S téměř šestiletým zpožděním je Evropská unie nyní nadosah přijetí směrnice o jaderné bezpečnosti, která je významným politickým dokumentem pro jadernou energetiku v Evropě, jež je nyní zdrojem téměř jedné třetiny dodávek energie v Evropské unii.

Členské státy mají výhradní právo rozhodnout, zda budou spoléhat na jadernou energii. Některé státy tento druh energie přijímají a jiné jej odmítají, pro všechny je však stejně důležité, aby v jaderné energetice byly uplatňovány nejvyšší možné bezpečnostní normy.

Uvítal jsem skutečnost, že základní bezpečnostní principy Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou součástí směrnice. Nejlepší postupy v oblasti bezpečnostních norem v jaderné energetice se díky tomu nedílně začlení do evropských právních předpisů, jimiž se členské státy musí řídit. Nedostatek obecně uznávaných bezpečnostních požadavků v oblasti jaderné energetiky dal v nedávné minulosti vznik situaci, kdy státům, které se připojily k EU, byla vnucena politická řešení jejich jaderné energetiky, která nyní nejsou v souladu s cíli EU omezit změnu klimatu a zabezpečit dodávky energie.

V době, kdy se v EU buduje řada nových jaderných elektráren, je včasné přijetí směrnice o jaderné bezpečnosti nejen oprávněné, ale i nezbytné, neboť obyvatelům Evropy zaručí bezpečnost a klid.

 
Poslední aktualizace: 18. srpna 2009Právní upozornění