Zoznam 
 Úplné znenie 
Postup : 2008/0231(CNS)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : A6-0236/2009

Predkladané texty :

A6-0236/2009

Rozpravy :

PV 21/04/2009 - 20
CRE 21/04/2009 - 20

Hlasovanie :

PV 22/04/2009 - 6.38
Vysvetlenie hlasovaní
Vysvetlenie hlasovaní

Prijaté texty :


Rozpravy
Utorok, 21. apríla 2009 - Štrasburg Verzia Úradného vestníka

20. 20 - Rámec Spoločenstva pre jadrovú bezpečnosť (rozprava)
Videozáznamy z vystúpení
PV
MPphoto
 
 

  Vladimir Urutchev (PPE-DE ), písomne . – (BG) Po takmer šesťročnom odklade je dnes EÚ blízko prijatiu smernice o jadrovej bezpečnosti, dôležitého politického dokumentu pre jadrovú energiu v Európe, ktorá sa dnes využíva na výrobu takmer jednej tretiny elektrickej energie EÚ.

Členské štáty majú výlučné právo samy rozhodovať o tom, či sa spoľahnúť na jadrovú energiu. Pre krajiny, ktoré akceptujú túto formu energie, a aj pre krajiny, ktoré ju odmietajú, je rovnako dôležité, aby sa v oblasti jadrovej energetiky uplatňovali najvyššie bezpečnostné normy.

Vítam zaradenie základných bezpečnostných zásad Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu ako prílohu tejto smernice. To zaistí, že sa tie najlepšie zmeny noriem jadrovej bezpečnosti stanú neoddeliteľnou súčasťou európskych právnych predpisov, ktorými sú členské štáty viazané a musia ich dodržiavať.

Chýbajúce všeobecne schválené požiadavky jadrovej bezpečnosti v EÚ v nedávnej minulosti sa postarali o to, že sa niektoré krajiny vstupujúce do EÚ museli podrobiť politickému riešeniu v oblasti jadrovej energie, ktoré dnes nie je v súlade s cieľmi EÚ na obmedzenie zmeny klímy a zabezpečenie dodávok energie.

V čase, keď sa v EÚ stavia niekoľko nových jadrových elektrární alebo sa o nich uvažuje, je včasné prijatie smernice o jadrovej bezpečnosti nielen opodstatnené, ale aj nutné vzhľadom na záruky, ktoré poskytuje pre bezpečnosť a pokoj obyvateľstva.

 
Posledná úprava: 18. augusta 2009Právne oznámenie