Focus
 

Protokolo tarnyba – misija neįmanoma?

Institucijos - 28-08-2006 - 12:54
Pasidalinti
Socialiniai tinklai
Adresynas
 

Tik nedaugelis pasaulio vietų galėtų konkuruoti su Europos Parlamentu oficialių svečių ir darbo vizitų skaičiumi. Valstybių vadovai dažnai lankosi Europos Parlamente plenarinių sesijų metu, o Strasbūro ir Briuselio posėdžių salėse ir koridoriuose susitinka viso pasaulio premjerai, ministrai, parlamentarai ir diplomatai. Visa tai būtų neįmanoma be profesionalios ir gerai sustyguotos Protokolo tarnybos.

Protokolo tarnyba padeda Europos Parlamento pirmininkui, deputatams, generaliniam sekretoriui ir kitoms Parlamento struktūroms protokolo klausimais. Jos darbas apima valstybių vadovų, besikreipiančių į deputatus plenarinėse sesijose, vizitus, darbo ir mandagumo vizitus, o taip pat bendradarbiavimo komitetų ir delegacijų posėdžius. Protokolo tarnyba kartu su EP pirmininko biuru rūpinasi jo oficialiais vizitais, parūpina vizas europarlamentarų misijoms užsienyje.
 
Protokolo tarnybos vadovas Fransua Briunaželis (François Brunagel) vadovauja 13 žmonių komandai. Jų darbo dienos skirtos „sutikimams ir pasveikinimams“, vizitų programų rengimui ir derinimui, įėjimo į EP užtikrinimui, vizų užsakymui, valgiaraščio planavimui, rūpinimuisi oficialiomis dovanomis bei finansų valdymui.
 
2005 m. Protokolo tarnyba surengė 113 vizitų, 5 iš jų buvo oficialūs. Ji išsiuntė 8178 pakvietimus ir rūpinosi 980 vizų užsakymu. Parlamento išorės santykiai pastebimai pagyvėjo po ES plėtros, europarlamentarų skaičiui išaugus nuo 626 iki 732. 2004 m. deputatams tereikėjo 571 vizos, tuo tarpu dabar du tarnybos darbuotojai atsako vien tik už vizų klausimus.
 
 
Nuoroda: 20060728FCS09980

Ceremonialas ir raudonas kilimas

Puslapio viršusKitas
 
Garbingų svečių atvykimas į Europos Parlamentą: Europos Parlamento nuotrauka

Raudonas kilimas – garbingiems svečiams

Svarbiausi įvykiai Protokolo tarnybai – oficialūs valstybių vadovų vizitai. Jiems būtinas ypatingas pasiruošimas ir preciziškumas. Protokolo vadovas sutinka svečius oro uoste, juos lydi kelių policijos eskortas, o prie Europos Parlamento įėjimo oficialiai pasveikina EP pirmininkas. Žinoma, niekuomet neapsieinama be raudono kilimo. Būdamas rūpestingas šeimininkas, Parlamentas turi iš anksto žinoti svečio mitybos įpročius, ar lankytojas rūko, ar ne,  taip pat – ar jis naudosis liftu ar lips laiptais.
 
Paprastai šeimininkų ir svečių protokolo tarnybos pradeda derinti vizitą likus daugeliui mėnesių iki vizito. Dažniausi nenumatyti pokyčiai – vizito laiko ar delegacijos sudėties keitimas, tačiau tą suderinti nesunku. Sudėtingiau buvo pastarojo Palestinos savivaldos prezidento Mahmudo Abaso vizito metu. Jis buvo priverstas atvykti į dvi Strasbūro plenarines sesijas iš eilės, kadangi pirmąjį vizitą teko nutraukti dėl krizės Palestinoje. Žinoma, kad programa turėjo būti pakartota, o raudonas kilimas išvyniotas dar kartą.
 
Europos Parlamentas turi apjungti europinį ir valstybinį protokolus. Remiantis nacionaliniu protokolu, pirmasis valstybės asmuo yra valstybės vadovas, tuo tarpu Europos sutartyse yra numatyta, kad Europos Parlamentas yra pirmoji ES institucija, turinti viršenybę Tarybos ir Komisijos atžvilgiu. Tai reiškia, kad europiniame lygmenyje EP pirmininkas turi pirmenybę visų valstybinių ir Europos institucijų atžvilgiu. Vis dėlto, susitikime dalyvaujant kelioms institucijoms protokolo klausimai gali tapti painūs. Institucijų protokolo tarnybų vadovai reguliariai susitinka aptarti įvairius formalius klausimus, pavyzdžiui suderinti, kuomet ES ar jos narių vėliavos turėtų būti pusiau nuleistos.
 
Neoficialūs, darbo ir mandagumo vizitai iš Protokolo tarnybos pareikalauja mažiau pastangų, tačiau bet kuris svečias turi sulaukti vienodo dėmesio ir pagarbos. Be to, ES šalių ministrai formaliai nėra laikomi svečiais, kadangi jie – Tarybos atstovai.
 
 
 
 
Puslapio viršusKitas

Dovanos

Puslapio viršusKitasAnkstesnis
 
EP protokolo dovanos oficialiems lankytojams: Europos Parlamento nuotrauka/Pietro Naj-Oleari

Svečiams skirti Parlamento suvenyrai

Laikai, kuomet didikai keitėsi prabangiomis dovanomis jau seniai praeityje, tačiau apsikeitimas dovanomis išlieka žmonių ir valstybių draugystės simboliu. Keitimasis dovanomis – beveik kiekvieno oficialaus vizito dalis, o jomis privalo pasirūpinti Protokolo tarnyba. Dovanos gali tekti valstybių vadovams ar delegacijų vairuotojams, todėl jomis gali tapti tiek paprastas rašiklis, tiek ir prestižiniai meno kūriniai. Rasti pusiausvyrą nėra visada lengva. Parlamento pirmininko ir delegacijų pirmininkų dovanos simbolizuoja Europos vienybę ir įvairovę, tačiau privalo būti neutralios ir neįžeisti tautinių ir religinių jausmų.
 
Žinoma, skirtingų EP pirmininkų dovanos atspindi ir asmeninį dovanotojų skonį. Dabartinis pirmininkas Žozepas Borelis kolegoms dovanoja Barselonos menininko sukurtą krištolinę taurę su išgraviruotais ES pagrindinių teisių chartijos žodžiais. Taip pat dovanojamos knygos ir šalikai su Ispanijos dailininko Ž. Miro reprodukcijomis.
 
Deja, dovanos negali būti visiškai spontaniškos. Dėl Europos Parlamento dovanų turi būti nutarta iš anksto, kadangi įsigyjant būsimąsias dovanas yra privalomos ilgos viešųjų pirkimų procedūros. Taigi, Protokolo tarnyba turi planuoti trims ar keturiems  ateinantiems metams. Ir tik nedidelis specialus biudžetas, skirtas nenumatytoms dovanoms, palieka kažkiek erdvės improvizacijai.
 
Parlamento ir delegacijų pirmininkai ir patys gauna dovanų iš užsienio delegacijų, pradedant užsienio valstybių konstitucijomis ir baigiant paveikslais bei skulptūromis. Šios dovanos – institucijos nuosavybė, todėl daugelis jų yra eksponuojamos Parlamento viešosiose erdvėse.
 
Be abejonės, kai kurių kelionių metu dovanos lūžta ar pasimeta. Tokiais atvejais diskretiškas pokalbis su kitos institucijos protokolo tarnyba padeda išvengti nesusipratimų. Vis dėlto, net atidžiausias protokolo tarnybos ir delegacijų sekretoriatų darbas neleidžia išvengti klaidų. Kartą vienos delegacijos pirmininkas savo kolegai įteikė tuščią dėžutę – medalis iškrito iš dėžutės tolimos kelionės metu!
 
 
Puslapio viršusKitasAnkstesnis

Detalės ir kūrybiškumas – visa ko pagrindas

Puslapio viršusAnkstesnis
 
EP protokolo ženklas: Europos Parlamento nuotrauka/Pietro Naj-Oleari

Protokolas

F. Briunaželis teigia, kad nebūna „sunkių“ svečių, o tik sunkios situacijos. Pavyzdžiui, Europos Parlamento pirmininkas JAV prezidentui Ronaldui Reiganui planavo įteikti senovinius porceliano dirbinius. Vis dėlto, prezidento apsaugos tarnyba pareikalavo leisti apžiūrėti dovaną prieš ceremoniją, tačiau EP pirmininkas su tuo nesutiko. Laimei, prezidentai sugebėjo apsikeisti dovanomis JAV apsaugos tarnybai nematant.
 
Kiekvienas svečias – unikalus, ir tik į  tai atsižvelgus bus sklandus bet koks vizitas. „Tarkime, monarchų protokolo tarnybos mažiau labai lanksčios, nei kitos“, – mano F. Briunaželis. Visgi, užsienio kalbos atveria duris, o atidumas menkiausioms detalėms turi didelę reikšmę priimant aukšto lygio svečius. „Jei yra žinoma, jog prezidentas mėgsta gerti tam tikrą viskį iš tam tikros taurės, pasirūpinus tuo galima praskaidrinti jo dieną“, – sako F. Briunaželis.
 
Tarnybos darbuotojai turi būti kūrybingi ir sugebėti improvizuoti visose situacijose. Pavyzdžiui, sukarpyti rankšluosčius ir pašildyti juos mikrobanginėje krosnelėje tam, kad lankytojas turėtų karštų drėgnų servetėlių. Arba surasti lankytojai naujų kojinių porą ir suvaldyti svečius EP koridorių Strasbūre ar Briuselyje labirintuose. Privalu atsižvelgti ir į kultūrinius skirtumus, tokius kaip skirtingas laiko suvokimas. Kai kurie žmonės užsimiršta pamatę praeinantį žymesnį ES pareigūną ar yra linkę pamiršti oficialią darbotvarkę ir šiek tiek paturistauti. Bet tai – tik išimtys. „Diplomatinių incidentų nėra buvę“, – sako F. Briunaželis.
 
Kaip Protokolo tarnyba sugeba nepasimesti ir su viskuo susitvarkyti? „Viskas susideda iš paprotinių taisyklių, patirties ir „sveiko proto“, – aiškina F. Briunaželis. Nors išleista nemažai knygų apie titulus ir etiketą, europinio etiketo vadovėlio, įtraukiančio visų valstybių skirtumus, būti negali. Kas pusmetį vykstančių susitikimų su ES šalių protokolo tarnybų vadovais metu F. Briunaželio komanda aptaria techninius klausimus, tokius kaip vizų išdavimas. Ne visos ES šalys turi vienodas ilgametes protokolo tradicijas, o diplomatinių tarnybų dydžiai taip pat skiriasi.
 
 
Puslapio viršusAnkstesnis