Straipsnis
 

Kaip apsaugoti vaikus nuo internete slypinčių pavojų?

Jaunimas - 30-11-2006 - 11:34
Pasidalinti
Socialiniai tinklai
Adresynas
 
Internete naršantis vaikas

Ar jūsų vaikas internete yra saugus?

Kas antras Europos vaikas reguliariai naršo internete, tampančiame svarbiausia jaunosios kartos komunikacijos priemone. Vis dėlto internete lengvai pasiekiama ir pornografinio ar prievartinio pobūdžio informacija. Kaip apsaugoti vaikus nuo tamsiosios interneto pusės, nesiimant cenzūros ir nepažeidžiant išraiškos laisvės? Europos Parlamentas siūlo papildyti jau galiojančias taisykles.

Technologijoms imlūs vaikai kibernetinėje erdvėje dažnai gaudosi geriau už savo tėvus. Vaikai internete jau praleidžia daugiau laiko, nei prie televizoriaus ekrano. Vis dėlto nusikaltėliai vis dažniau ieško aukų internetu. Pedofilas pokalbių kambaryje ar interneto žaidime gali lengvai apsimesti kažkuo kitu.
 
Nors patikimos statistikos nėra, Airijoje, Danijoje, Islandijoje, Norvegijoje ir Švedijoje vykdyta apklausa rodo, kad 24 proc. internete besilankančių vaikų buvo sulaukę nepageidaujamo seksualinio dėmesio. 34 proc. vaikų sulaukė pasiūlymų susitikti, o 22 proc. tą ir padarė. Leisti vaikui be priežiūros naršyti internete šiandien kone prilygsta leidimui naktį vaikščioti vienam tamsiomis miesto gatvėmis.
 
Kokių priemonių imtis?
 
Interneto tiekėjų savireguliacija ir elgesio kodeksai nesugebėjo užtikrinti pakankamo saugumo lygio. 1998 m. ES pasiūlė rekomendacijas dėl mažamečių apsaugos, šiuo metu vykdoma 2005-2008 m. programa „Saugesnis internetas“. Dėl nepaliaujamo technologijų vystymosi prireikė naujų rekomendacijų – šiuo metu dėl jų diskutuojama ES institucijose.
 
EP Kultūros komitete patvirtintame Prancūzijos liberalės Marielle de Sarnez pranešime pabrėžiamos trys svarbiausios sritys. Priemonių turi imtis interneto pramonė (automatiniai filtrai, blokavimo sistemos, privalomas registravimasis), tėvai ir mokytojai (vaikų informavimas apie interneto pavojus) bei valdžios institucijos (informacinės kampanijos bei kontrolė).
 
„Karštosios linijos“ ir saugūs interneto domenai
 
Europos Parlamentas ragina Komisiją surengti Europos informavimo kampaniją, kurios metu visuomenė būtų įspėjama apie interneto keliamus pavojus. Daugelyje valstybių jau organizuojamos kampanijos ir veikia „karštosios linijos“, kuriomis paskambinus galima pranešti apie nelegalią ar įtartiną veiklą internete. 2005 m. gauta apie 65 tūkstančių tokių skundų.
 
Kadangi kai kuriose ES šalyse tokių linijų iki šiol nėra, europarlamentarai siūlo sukurti bendrą europinį telefono numerį. Kitas pasiūlymas – saugios nuolat tikrinamos svetainės su vienu domeno vardu, tokiu kaip pavyzdžiui „.kid“. Tačiau, pasak parlamentarų, „prevencija ir didesnė tėvų kontrolė visada bus geriausias būdas apsaugoti vaikus nuo interneto keliamų pavojų“.
 
Nuoroda: 20061129STO00721