Artikkel
 

2007. aasta kultuuripealinnad - Luxembourg ja Sibiu

Kultuur - 25-01-2007 - 11:39
Jaga
Sotsiaalvõrgustikud
Lemmikud
 
Kontsert kultuuripealinnas Luxembourgis

Kontsert kultuuripealinnas Luxembourgis

Selle aasta Euroopa kultuuripealinnad on Luxembourg ja tema ümbrus ning Euroopa Liidu uusima liikme Rumeenia linn Sibiu. Aasta jooksul toimub linnades kümneid põnevaid teatri-, muusika-, tantsu- ja kirjandusüritusi, tutvustades linnade rikast ja mitmetahulist kultuuripärandit. Üks Eesti linn, mille nimi ei ole praegu veel teada, saab Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2011.

Euroopa kultuurilinnade traditsioon sai alguse 1985. aastal, lootes kultuurilinna ürituste kaudu kokku tuua Euroopa rahvad.
 
Luxembourg kaasab ka naaberriike
 
Luxembourg on ainus linn Euroopas, mis on kultuuripealinnaks juba teist korda. Tõsi, sel aastal on Luxembourgi linnaga kaasatud kogu Luksemburgi Suurhertsogiriik, Belgia prantsuse- ja saksakeelsed kogukonnad, Lorraine Prantsusmaalt ning Reinimaa-Pfalz ja Saarimaa Saksamaalt.
 
Kaasates ka naaberriike, on Luxembourgi kui kultuuripealinna eesmärk ületada riigipiire ning toetada liikuvust, hajutades keelelisi ja kultuurilisi piire. Aasta jooksul toimub regioonis 500 erinevat kultuuriüritust.
 
Sibiu kasuks otsustati enne liitumist
 
Sibiu on piirkond Rumeenias keskosas, mis asutati 8 sajandit tagasi. Nõukogu määras linna Euroopa kultuuripealinnaks juba aastal 2004, kui riik polnud veel ELi liigegi. Sibius elab Rumeenia suurearvulisem saksa kogukond ning samuti märkimisväärne Ungari kogukond. Samas on 95% elanikkonnast etnilised rumeenlased.
 
Aastavahetusel toimusid Sibius suurejoonelised pidustused muusika, tulešõu ja tantsuga, tähistades Rumeenia liitumist Euroopa Liiduga.
 
Liverpool ja Stavanger tulevasteks pealinnadeks
 
Kultuuripealinnade ringlus toimub esmalt riikide tähestikulises järjekorras. Seejärel peavad riigi erinevad linnad saatma oma kandideerimistaotluse erilisele kolleegiumile, mis saadab raporti parlamendile, nõukogule ja komisjonile. Parlament saab seejärel oma arvamuse komisjonile saata. Lõppotsuse teeb komisjoni soovitust arvestades nõukogu.
 
2008. aastal on Euroopa kultuuripealinnad Liverpool (Ühendkuningriik) ja Stavanger (Norra), 2009. aastal Linz (Austria) ning Vilnius (Leedu).
 
Viide: 20070125STO02408