Straipsnis
 

Liuksemburgas ir Sibiu: 2007 m. Europos kultūros sostinės

Kultūra - 25-01-2007 - 11:07
Pasidalinti
Socialiniai tinklai
Adresynas
 
Koncertas Liuksemburge

Pradeda įsibėgėti 2007 m. kultūros renginiai Liuksemburge ir Sibiu

Siekiant suartinti Europos tautas, 1985 m. pradėtas Europos kultūros sostinių projektas. Kasmet vienas ar keli Europos miestai skelbiami „Europos kultūros sostinėmis“. Šiemet šis vardas atiteko Liuksemburgui bei Rumunijos miestui Sibiu. Abu šie miestai – turtingos istorijos ir kultūrų kryžkelių vietos.

1999 m. Parlamentas ir Taryba sudarė chronologinį valstybių narių, kurių miestams, atitinkantiems tam tikrus kriterijus, suteikta galimybė tapti kultūros sostinėmis, sąrašą.
 
Miestus vertina nepriklausomų ekspertų komisija, pateikianti savo ataskaitą ES institucijoms.
Europos kultūros sostinę skiria Taryba remdamasi Komisijos rekomendacija, atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę.
 
Projektai, renginiai ir kultūros šventės abiejose 2007 m. kultūros sotinėse prasidėjo jau praėjusių metų pabaigoje ir tęsis visus metus. Jūsų laukia teatras, muzika, šokis, literatūra, parodos ir kiti renginiai.
 
Liuksemburgas – sostinė be sienų
 
Liuksemburgas – pirmasis miestas, jau antrąjį kartą tampantis kultūros sostine, ja buvęs ir 1995 m. Tačiau šį kartą kultūros sostinės renginiai apima ir aplinkinius regionus – visą Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės teritoriją, prancūziškai ir vokiškai šnekančias Belgijos bendruomenes, Lotaringiją Prancūzijoje bei Vokietijos žemes: Reino kraštą-Pfalcą  ir Sarą.
 
500 projektų, vyksiančių regione, kuriame gyvena 11 mln. žmonių, peržengs kalbinius ir kultūrinius barjerus bei skatins mobilumą.
 
Sibiu / Hermannstadt: kultūrų sostinė
 
Prieš aštuonis amžius įkurtas Rumunijos centre Transilvanijoje esantis Sibiu turi ir vokišką bei vengrišką pavadinimus. Sibiu gyvena didžiausia Rumunijos vokiškoji bendruomenė bei didelė vengrų mažuma. Šios tautos koegzistavo kartu su romų, slovakų ir ukrainiečių kultūromis.
 
Taigi, Sibiu / Hermannstadt'o renginių tema „Kultūros sostinė – kultūrų sostinė“. Naujieji metai Sibiu buvo pasitikti švenčiant ne tik tapimą kultūros sostine, bet ir Rumunijos įstojimą į ES.
 
Kitąmet kultūros sostinių renginiai persikels į Liverpulį (Jungtinė Karalystė) ir Stavangerį (Norvegija), o 2009-aisias – į Lincą (Austrija) bei Lietuvos sostinę Vilnių.
 
Nuoroda: 20070125STO02408