Raksts
 

Luksemburga un Sibiu: 2007. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas

Kultūra - 25-01-2007 - 10:40
Pārsūtīt / Saglabāt
Koncerts Luksemburgā

Šīgada kultūras galvaspilsētas ir Luksemburga un Sibiu

«Veicināt Eiropas tautu tuvināšanos» — šāds bija 1985. gadā uzsāktā Eiropas kultūras pilsētu projekta mērķis. Kopš tā laika katru gadu tiek nozīmēta viena vai vairākas Eiropas kultūras galvaspilsētas. Šogad šo titulu dalīs divas pilsētas: Luksemburga un Sibiu (Rumānija). Abas pilsētas lepojas ar bagātu pagātni un kolorītu kultūru sajaukumu.

1999. gadā Eiropas Parlaments un Padome izveidoja hronoloģisku dalībvalstu sarakstu, lai kultūras galvaspilsētas tiktu „godīgi sadalītas” dalībvalstu starpā un katrai valstij būtu iespēja izvirzīt kādu savu pilsētu, kas atbilst iepriekš noteiktiem kritērijiem.
 
Atlases žūrija, kurā ir septiņi neatkarīgi locekļi (divus no tiem izvirza Parlaments), izvērtē kandidātpilsētu pieteikumus un nosūta ziņojumu Komisijai, Eiropas Parlamentam un Padomei. Eiropas Parlaments var nosūtīt Komisijai savu atzinumu, tā savukārt sagatavo ieteikumu Padomei, kas uz tā pamata oficiāli izvirza Eiropas kultūras galvaspilsētu.
 
2007. gada kultūras galvaspilsētas
 
Abās pilsētās projekti, pasākumi un svētki sākās jau pirms 2007. gada janvāra un turpināsies visu gadu, pievēršot galveno uzmanību kultūrai — teātrim, mūzikai, literatūrai, tēlotājmākslai un izstādēm.
 
Luksemburga un Lielais Reģions: „Pārvarot robežas”
 
Luksemburga ir pirmā pilsēta, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas godā ir otro reizi (pirmoreiz 1995. gadā). Šī reize tomēr ir savādāka, jo kultūras galvaspilsētas platība ir paplašināta, tajā iekļaujot arī kaimiņu reģionus ar pavisam 11 miljoniem iedzīvotāju:
 
  • Luksemburgas Lielhercogisti,
  • franciski un vāciski runājošās kopienas Beļģijā,
  • Lorēnu Francijā,
  • Reinzemi-Pfalcu un Zāras apgabalu.
 
Viens no Luksemburgas kultūras programmas mērķiem ir „pārvarēt robežas”, nojaucot valodas un kultūras barjeras un veicinot mobilitāti.
 
Luksemburgā un Lielajā Reģionā ir paredzēti 500 projekti visās kultūras jomās.
 
Sibiu / Hermanštate: „Kultūras pilsēta — kultūru pilsēta”
 
Sibiu, kas Vācijā pazīstama kā Hermanštate, atrodas Transilvānijā un tika dibināta pirms astoņiem gadsimtiem. Kad Padome to 2004. gadā iecēla par kultūras galvaspilsētu, Rumānija vēl nebija ES dalībvalsts.
 
Tēma, ko šim gadam izraudzījās Sibiu, ir „Kultūras pilsēta — kultūru pilsēta”. Sibiu dzīvo Rumānijas lielākā vācu kopiena un nozīmīga daļa ungāru minoritātes, kā arī romi, slovāki un ukraiņi. Šīs minoritātes gan veido tikai 5% no pilsētas iedzīvotājiem, tomēr kultūru sajaukums piedod pilsētai īpašu dinamismu.
 
2006. gada 31. decembrī un 2007. gada 1. janvārī notika divu dienu Vecgada pavadīšanas un Jaunā gada sagaidīšanas svinības, atzīmējot gan Rumānijas pievienošanos ES, gan oficiālo Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas atklāšanu.
 
Projekti aptver tādas jomas kā arhitektūru, literatūru, mobilitāti, aktiermākslu, tēlotājmākslu un kultūras mantojumu.
 
Citas Eiropas kultūras galvaspilsētas:
 
2005 — Korka (Īrija)
2006 — Patrasa (Grieķija)
 
2008 — Liverpūle (Apvienotā Karaliste) un Stavangere (Norvēģija)
2009 — Linca (Austrija) un Viļņa (Lietuva)
 
 
Ats.: 20070125STO02408