Uz Europarl portālu

Choisissez la langue de votre document :

Raksts
 

Cik liela drīkstēs būt piena pudele?

Rūpniecība - 10-04-2007 - 11:10
Pārsūtīt / Saglabāt
Vīrietis un bērns lielveikalā

Lielu vai mazu paciņu?

Vai drīz pienu varēs nopirkt 330 ml pudelēs vai pakās? Eiropas Komisija ir nospraudusi mērķi samazināt regulāciju un palielināt izvēli veikalu plauktos, atceļot noteikumus par iepakojuma izmēriem. Taču vai gados vecākiem cilvēkiem nebūs grūti aprēķināt, vai par mazāku piena paku viņi arī maksā mazāk? Šis jautājums patlaban nodarbina parlamentāriešu prātus.

2001. gada oktobrī Eirobarometra veiktā aptauja par patērētāju pieredzi ar iepakojumu veikalos rādīja, ka vairums patērētāju ir apmierināti ar standarta izmēriem, taču vēlētos lielāku izvēli.
 
Reaģējot uz patērētāju vēlmēm, Komisija 2004. gadā nāca klajā ar priekšlikumu pilnīgi atteikties no iepakojuma izmēru regulācijas par labu tirgus mehānismam, standartus paturot tikai attiecībā uz vīnu, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, šķīstošo kafiju un rafinēto cukuru.
 
Jāaizsargā patērētāji
 
Parlaments kopumā atbalsta Komisijas priekšlikumu, taču vēlas lielāku patērētāju, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu aizsardzību. Tā, piemēram, jaunā direktīva varētu neizdevīgā situācijā nostādīt visneaizsargātākos patērētājus (vecākus cilvēkus, vājredzīgos, invalīdus, mazizglītotus patērētājus utt.), kam varētu būt grūti novērtēt, vai par mazāku produkta daudzumu tie arī maksā mazāk.
 
Tāpēc Parlaments aicina ieviest attiecīgu produkta marķējumu, kas patērētājam atvieglotu cenu salīdzināšanu. Līdzšinējie tiesību akti nosaka, ka lielveikalos jāuzrāda produktu vienību cenas, taču mazākos veikalos šīs prasības bieži vien netiek izpildītas.
 
Parlaments arī uzskata, ka, lai novērstu patērētāju maldināšanu, standartizācija būtu jāattiecina arī uz tādiem plaša patēriņa produktiem kā pupiņu kafija, tēja, sviests, sāls,  rīsi, makaroni un piens.
 
Attiecībā uz ražotājiem deputāti domā, ka izmaksas, kas rastos mazajiem un vidēja izmēra uzņēmumiem saistībā ar pilnīgu reglamentēšanas atcelšanu, cenšoties konkurēt ar lielveikaliem un lielākām sabiedrībām, visdrīzāk būtu neproporcionālas un dažos gadījumos pārāk lielas.
 
Dalībvalstu ministri (Padome) turpretī vēlas lielāku brīvību ražotājiem un ierosina pakāpenisku standartizācijas atcelšanu attiecībā uz Parlamenta nosauktajiem produktiem (5-6 gadi). Sekojot Parlamenta nostājai attiecībā uz patērētāju un mazo un vidējo uzņēmumu aizsardzību, Padome tomēr ierosina regulāri pārbaudīt, kā jaunie tiesību akti ietekmē ražotājus un patērētājus.
 
Turpmākie soļi
 
Tagad atkal kārta Parlamentam. Tā kā ir panākta vienošanās, ka direktīva varēs tikt pārskatīta, ja tai būs negatīva ietekme uz ražotajiem un pircējiem, visticamāk Parlaments jauno direktīvu apstiprinās jau maijā.
 
Ats.: 20070323STO04523