Paziņojumi presei
 

Cīņā pret lieko svaru — ar fiziskajām aktivitātēm skolās un zemāku PVN dārzeņiem

Sabiedrības veselība - 25-09-2008 - 15:07
Plenārsesija
Pārsūtīt / Saglabāt

Eiropā ir vismaz 22 miljoni bērnu ar lieko svaru. Līdz 2010. gadam šis skaitlis būs pieaudzis par 1,3 miljoniem. Cīņai pret lieko svaru un ar to saistītām slimībām Eiropas Parlamenta deputāti piedāvā veicināt fiziskās aktivitātes un veselīgu uzturu skolās, noteikt zemākas pievienotās vērtības nodokļa likmes augļiem un dārzeņiem, aizliegt mākslīgās piesātinātās taukskābes un ieviest skaidrāku pārtikas marķējumu.

"Liekais svars un aptaukošanās, kā arī ar uzturu saistītas slimības jau kļūst par epidēmiju un ir galvenais nāves un saslimšanas cēlonis Eiropā," ar 536 balsīm par un 37 pret pieņemtajā ziņojumā uzsver Parlaments.  
 
Galvenā prioritāte — bērni
 
Galvenā prioritāte neapšaubāmi jāpievērš bērnu veselībai, uzsvērts ziņojumā. Deputāti iesaka ierobežot laiku, kurā tiek pārraidītas galvenokārt bērniem domātas neveselīgas pārtikas reklāmas plašsaziņas līdzekļos, vai pat tās aizliegt. Aizliegums ietvertu arī tādus plašsaziņas līdzekļu veidus kā tiešsaistes spēles, dialogi un īsziņas.
 
Deputātu skatījumā tieši skolā ir jāveic pasākumi, lai nodrošinātu, ka fiziskās aktivitātes un līdzsvarots uzturs kļūtu par bērna dzīvesveida daļu. Parlaments atzīmē, ka Eiropā jau ieviestas vairākas veselības un izglītības programmas, kas atbalsta centienus cīnīties pret aptaukošanos. Deputāti kā piemēru min ierosināto „Augļi skolās” projektu, ko finansiāli atbalstīs ES, un kurš ir līdzīgs skolu piena programmai.
  
Zemāki nodokļi augļiem un dārzeņiem
 
Dalībvalstīm, kuras to vēl nav izdarījušas, ieteikts pazemināt PVN augļiem un dārzeņiem, atgādinot, ka Kopienas tiesību akti ļauj to darīt. Deputāti aicina grozīt spēkā esošos Kopienas dokumentus, lai ļautu augļiem un dārzeņiem piemērot ļoti zemu PVN likmi  — zem 5 %. Pārtikas uzņēmumus deputāti aicina apsvērt mazāku  porciju ražošanu.
 
Skaidrākas pārtikas norādes
 
Deputāti aicina nodrošināt, lai jaunajā, pārskatītajā ES direktīvā patērētājam marķējumi ir redzami, skaidri un viegli saprotami un ietver obligātu uzturvielu marķējumu iepakojuma priekšējā daļā.
 
Jāaizliedz mākslīgās taukskābes
 
Visā ES jāaizliedz piesātinātās jeb transtaukskābes. Pētījumi liecina, ka pārmērīgs to patēriņš, pārsniedzot 2% no kopējā enerģētisko vielu daudzuma, ir saistīts ar ievērojami augstāku sirds un asinsvadu slimību risku. 
Deputāti arī aicina vērtēt, cik liela nozīme ir mākslīgajiem garšas pastiprinātājiem.
 
Ziņojumu Parlaments gatavoja kā ieguldījumu Eiropas Komisijas rīkotajā sabiedriskajā apspriešanā par uzturu, lieko svaru un veselības jautājumiem, kas saistīti ar aptaukošanos. Ziņojumam ir ieteikuma raksturs, taču ierosinājumus var iekļaut turpmākos tiesību aktu priekšlikumos.
 
22/09/2008
Alessandro FOGLIETTA (UEN, IT)
Ziņojums: Baltā grāmata par veselības problēmām, kas saistītas ar uzturu, lieko svaru un aptaukošanos
Procedūra: iniciatīva
Debates: 24.09.2008.
Balsojums: 25.09.2008
Ats.: 20080924IPR38014