Artykuł
 

Wnioski ze sporu o gaz: oglądaj debatę

Energia - 13-01-2009 - 17:38
Wyślij do znajomego
©BELGA/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu

Spór o gaz między Ukrainą a Rosją uświadomił, iż Europa łatwo może stać się energetycznym zakładnikiem. Niektóre państwa Unii są całkowicie zależne od dostaw Rosyjskiego paliwa. Rosja dostarcza ok. 42 procent gazu importowanego do Unii Europejskiej, aż 90 procent przez Ukrainę. W środę po południu posłowie będą zastanawiać się w Strasburgu, jak UE może skorzystać z tej gorzkiej lekcji.

Niektóre kraje takie jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie są całkowicie zależne od gazu z Rosji. Polska nie ucierpiała w wyniku gazowego sporu dzięki dużym rezerwom własnym i alternatywnym przejściu gazowym przez Białoruś. Nie wszystkie kraje są w podobnie komfortowej sytuacji. Z powodu przerwy w dostawie Bułgaria musiała zamknąć szkoły i inne budynki użyteczności publicznej a Słowacja ogłosiła stan nadzwyczajny w przemyśle.
 
W sumie aż siedemnastu krajom europejskim zupełnie odcięto lub znacznie ograniczono dopływ gazu z Rosji. Lepiej jest na zachodzie Europy, dokąd gaz płynie z norweskich złóż na Morzu Północnym. Od niedawna też działa włoski rurociąg tłoczący gaz z Algierii.  
 
Na mocy porozumienia zawartego po negocjacjach między UE, Rosją i Ukrainą zeszłym tygodniu, Rosja powinna ponowne uruchomić dostawy przeznaczone dla Unii i innych krajów europejskich. Obserwatorzy z Ukrainy, Rosji i z UE mają zapewnić, że przesył gazu przebiega zgodnie z umową.
 
Komisja Energii rozważa nowe rozwiązania alternatywne
 
Posłowie z parlamentarnej komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) zajmują się obecnie projektem kompleksowego przeglądu unijnej polityki energetycznej, który w ubiegłym roku zainicjowała Komisja Europejska.
 
Francuska deputowana Anne Laperrouze z grupy Liberałów i Demokratów ALDE najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu przedstawi kolegom z komisji ITRE swoje sprawozdanie na temat przeglądu energetyki UE.
 
Wśród wielu kwestii sprawozdanie podkreśla, że Europa musi opracować alternatywne rurociągi oraz inne elementy infrastruktury zapewniające ciągłość dostaw płynnego gazu. W przeglądzie znalazły się zalecenia dotyczące zwiększenia oszczędności energetycznej budynków i innych produktów oraz rozszerzenia gamy źródeł energii.
 
 
Dot.: 20090108STO45594