Článok
 

Rozprava: Zastavený plyn z Ruska

Energetika - 13-01-2009 - 18:14
Zdieľať
Plynová meracia stanica ruských hraniciach s Ukrajinou © BELGA/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Až 90 % ruského plynu prichádza do EÚ cez územie Ukrajiny

O zastavených dodávkach zemného plynu z Ruska budú poslanci diskutovať v stredu popoludní. Ako vznikol spor medzi Moskvou a Kyjevom a aké ponaučenie z neho plynie pre Európu?

Ruský plyn je pre Európu dôležitý. Až v 9 z 10 prípadov pritom táto energetická surovina vedie cez územie Ukrajiny. Do Oranžovej revolúcie v roku 2004 získavala Ukrajina zemný plyn z Ruska za výhodnú cenu - približne 50 dolárov za 1000 metrov kubických plynu. Následne však Rusko cenu zvyšovalo a keď sa Moskva s Kyjevom nedohodla na cenách za rok 2009, presne v prvý deň tohto roku Rusko zastavilo dodávky pre Ukrajinu.
 
Najprv stop Ukrajine, potom aj EÚ
 
Ruský plynárenský gigant Gazprom tvrdí, že v roku 2008 Ukrajina nakupovala ruský plyn za 179,5 dolárov a odmietla zvýšenie ceny na 250 dolárov, čím by sa priblížila k trhovým cenám. Tie sa dnes pohybujú nad hranicou 400 dolárov za 1000 metrov kubických plynu.
 
O týždeň neskôr Rusko zastavilo aj plyn určený pre ďalšie európske krajiny. Ruský premiér Putin totiž obvinil Kyjev, že tieto dodávky využíva aj pre vlastné potreby. Nasledovali trojstranné rokovania s EÚ, ktoré v pondelok 12. januára priniesli svoje ovocie: Rusko obnoví dodávky pre európske krajiny, pričom plyn bude tiecť pod dohľadom pozorovateľov z Ukrajiny, Ruska a EÚ.
 
Závislí od Ruska
 
Niekoľkodňový výpadok zemného plynu opätovne poukázal na veľkú energetickú závislosť EÚ od Ruska. Celkovo až 42 % plynu dovážaného do Únie pochádza z najrozľahlejšej krajiny sveta. Zvyšok prichádza z Nórska a Alžírska.
 
Nie všetky členské štáty sú však v rovnakej pozícii. Kým Dánsko a Holandsko nedovážajú z Ruska žiadny plyn, Poľsko, Slovensko, Fínsko či pobaltské krajiny sú na ruskom plyne závislé úplne.
 
Ponaučenie z krízy
 
Čoraz častejšie sa preto ozývajú hlasy, ktoré žiadajú koordinovanejší prístup EÚ k energetickej politike. Európska komisia predložila koncom roka 2008 dokument, v ktorom popisuje viacero opatrení. Navrhuje rozšíriť dodávky energií z nových zdrojov, viac investovať do energetickej infraštruktúry či podporovať výstavbu energeticky účinných budov. Už o týždeň sa k dokumentu vyjadrí parlamentný výbor pre priemysel prostredníctvom správy poslankyne Laperrouze. Plénum bude o správe hlasovať zrejme vo februári.
 
Priamy prenos z rozpravy
 
Poslanci budú o rusko-ukrajinskej kríze diskutovať v stredu popoludní. Priamy prenos môžete sledovať približne od 16:30.
 
Odkaz: 20090108STO45594